Hollanda Au Pair Vizesi

Hollanda Au Pair Vizesi Başvuru

Hollanda Au Pair vizesi Hollanda’nın verdiği vize türlerinden biridir. Bir yıla kadar Hollanda’da kalmak isteyenler için uygun şartlar taşır. Gezi ya da eğitim gibi amaçlarla Au Pair vizesi alarak bu ülkeye giden ziyaretçiler bir ailenin yanında kalır. Pansiyon ücreti ödemezler ancak yanında kaldıkları aileye ağır olmayan ev işlerinde yardımcı olmaları gerekir.

Avrupa Ekonomik Alanı (AEA), Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve İsviçre vatandaşları Hollanda’nın yapmış olduğu anlaşmalar gereğince Au Pair vizesi almak zorunda değildir. Dünyanın diğer tüm ülkelerinin vatandaşları ancak bu vize ile Hollanda’ya geçici süre için giriş yapabilir.

Hollanda Au Pair Vizesine Başvuru Prosedürü

Her ülkede başvuru konusunda hizmet veren au pair acenteleri bulunur. Bu ecentelerden birinden yardım alınarak IND(Göçmenlik ve Vatandaşlığa Geçiş Hizmeti)’ye başvuru yapılması sağlanır.

Au pair acentelerine başvuru için gerekli evrakları eksiksiz olarak vermek gerekir. Sürecin hızlanması ve olumlu sonuç alınması için bu aşamada evrak toplama işlemleri titizlikle yapılmalıdır. Hangi evrakların gerekli olduğu konusunda acentelerden bilgi alınabilir.

Eğer geçici oturma izni (MVV) de alınacaksa başvuru oturma izni ve geçici oturma izni birlikte başvuru yapılmalıdır. Geçici oturma izni alındığında acenteye bilgilendirme yapılır ve bilgilendirme yapılmasından itibaren bulunulan ülkenin Hollanda Büyükelçiliğinden izin belgesi alınabilir. Au Pair acentesi belgelerin nereden ve nasıl alınacağı hususlarında açıklama yapacaktır.

Bu aşamalarda başvurunun IND tarafından işleme konması için bazı ücretlerin acente tarafından ödenmesi gerekecektir. Vize ücretleri yılda iki kere güncellenir.

Au Pair Vize Acentelerine Nasıl Ulaşılır?

IND’nin resmi web sitesinde IND’nin kabul ettiği ve birlikte çalıştığı au pair acentelerinin listesi bulunur. Sadece bu listede bulunan acenteler aracılığıyla başvuru yapılabilir.

Acenteler Hollanda’ya gidişine aracılık ettikleri kişilerin Hollanda’da ne kadar ve hangi tarihlerde kaldığını, belirlenen ikamet koşullarında değişiklik olup olmadığını, ev sahibi ailenin değişip değişmediğini, değiştiyse yeni aile ile yapılan anlaşma koşullarını takip etmek ve bu bilgileri IND’ye bildirmek zorundadır.

Hollanda Au Pair Vizesi Almak için Gereken Şartlar

Au Pair vize başvurusu için diğer Hollanda vizelerinde istenen belgelerden farklı olarak öngörülen şartlar şunlardır:

Hollanda Au Pair Vizesi
Hollanda Au Pair Vizesi
 • Hollanda’da yanında kalınacak olan aile en az 2 kişilik bir çekirdek aile olmalıdır.
 • 18 yaşından büyük, 30 yaşından küçük olmak
 • Pansiyon imkanı sağlayacak olan ailenin en az bir yıl yetecek kadar gelirinin olması gerekir.
 • Pansiyon imkanı sağlayan aile ile daha önce çalışılmamış olmalıdır.
 • Au Pair vizesi olan işi ile pansiyon sağlayan aile arasında üçüncü dereceye kadar bir akrabalık bağı olmamalıdır.
 • Haftada en fazla 30 saat çalışılır. Günlük çalışma süresi ise en fazla 8 saat olabilir. Yapılan işler ancak ağır olmayan ev işleri olabilir.
 • Au pair vizesi ile Hollanda’ya gelmiş olan kişiler haftanın en az iki günü izin kullanır.
 • Yukarıda belirlenen şartlarda gerçekleştirilen çalışma karşılığında pansiyon hizmeti veren aile kalacak yer dışında yiyecek ve harçlık da verir.
 • Yanında kalınan aile ile au pair vizesi almış kişi arasında ayrıntılı bir anlaşma yapılmış olmalıdır. Bu anlaşmada kaç saat çalışılacağı, bir hafta içindeki izinli olacak günlerin hangileri olduğu, yapılacak işlerin ailenin hangi ferdiyle paylaşılacağı gibi konular açıkça belirtilmiş olmalıdır.
 • Au pair vizesi olan kişiler ancak hafif işlerde çalışabileceğinden özel ihtiyaçları olan ve bakımı özel bilgi ve beceri isteyen kişilerin bakımını üstlenemez. Ev sahibi aile bu tip işleri au paire yükleyemez.
 • Au pairlerin harçlığı ev sahibi aile tarafından karşılandığından harcamaları da kontrollüdür. Vize işlemleri ya da kurs gibi başvurular için en fazla 34 Avro ödeme yapılabilir.
 • Au Pair vizesiyle ülkeye gelen kişiler au pair acentelerine ne ad altında olursa olsun depozito ödeyemez.
 • Au pair vizesiyle Hollanda’da kalan kişiler, pansiyon sağlayan aileyle ya da aracı kurum gibi kişi ve kuruluşlarla sözleşme hükümlerine uyulmadığı takdirde bir para ödeneceğine dair bir anlaşma imzalayamaz.

Hollanda Au Pair Vizesi Devam Ederken Pansiyon Sağlayan Aile Değiştirilebilir mi?

Ailenin değişmesi halinde au pair vizesine zarar gelmez. Ancak durumun mutlaka IND’ye bildirilmesi gerekir. Bu bildirim acente tarafından yapılabilir. Au pair sürecinde aracı acentenin değişmesi de mümkündür. Böyle bir durumda gene IND’in tanıdığı başka bir acente ile çalışılmaya başlanır.

Au Pair Vizesi ile Hollanda’da çalışmak Mümkün müdür?

Au pair vizesi ancak yanında kalınan ailenin ağır olmayan ev işlerinde çalışmaya izi verir. Başka bir işe başvurmak ya da çalışmak mümkün değildir.

Hollanda Au Pair Vizesi Video;

Hollanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×