Cezayir Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Cezayir Vize Başvurusu

Cezayir’e seyahat etmek istiyorsanız ilk önce ülkeye giriş yapabilmek adına  Cezayir Vizesi başvuru işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Cezayir’i tatil veya başka sebeplerle ziyaret etmek pek çok insanın ilk tercihi değildir. Ancak esasen Cezayir alışılagelmişin dışında bir ülkedir. ve bir bireyin ülke içinde gerçekleştirebileceği işlemler sanılandan çok daha fazladır.

Cezayir Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Cezayir Vizesi: Randevu ve Başvuru

Elbette Cezayir’in çekici özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Bahsi geçen özelliklerine ek olarak. Cezayir’in sahip olduğu dağların yürüyüş sporlarına oldukça elverişli olduğu ve ülkede ziyaret edilebilecek, sayısız tarihi yer ve kalıntının olduğu bilgisi de gönül rahatlığı ile iletilebilir.

Fakat şayet seçkin bir ülkede ikamet etmiyorsanız. Cezayir’e gitmeden önce Alegria vizesi almanız gerekmektedir.

Yazı içinde Cezayir vize işlemlerine yönelik olarak detaylar aktarılmaktadır. Cezayir Vizesine kimin ihtiyacı vardır. Cezayir Vizesi türleri nelerdir. Cezayir Vizesi başvuru süreci nasıl ilerlemektedir. Cezayir Vizesi için gerekli olan işlemler nelerdir? ve Cezayir Vizesi ile ilgili olarak akla takılan ve sıklıkla sorulan pek daha pek çok sorunun yanıtı yazıda yer almaktadır.

Cezayir Vizesini Kimlerin Alması Gerekmektedir?

Şayet Cezayir’e gitmek istiyorsanız ülkeye giriş yapabilmeniz için vizeye ihtiyacınız olacaktır. Hemen hemen her milletten insanın Cezayir’e girişi sırasında vizeye ihtiyacı vardır. Ancak Cezayir konuya dair bir istisna sunmaktadır. Cezayir Hükümeti’nin sunduğu. İstisnaya göre turizm veya iş amaçlı seyahat eden vatandaşlar Cezayir Vizesi’nden muaf tutulmaktadır. Elbette bu istisna belirli bir süre ile sınırlı olup bu süre hâlihazırda 90 gündür.

 • Cezayir Vizesi’nden muaf tutulmakta olan ülkeler kısaca Libya. Malezya. Mali. Moritanya. Fas. Sahrawi Arap Demokratik Cumhuriyeti. Seyşeller ve Tunus’tur. Bahsi geçen ülkelere ek olarak Cezayir Vizelerinden. muaf tutulan diplomatik ve hizmet pasaport sahibi ülkeler ise. Arnavutluk. Arjantin. Benin. Brezilya. Bulgaristan. Çin. Küba. Mısır. Etiyopya. Yunanistan. Gine. Kuveyt. Nijer. Umman. Peru. Polonya. Portekiz. Katar. Romanya. Rusya. Senegal. Sırbistan. Slovakya. Güney Kore. ispanya. İsviçre. Tanzanya. Türkiye. Birleşik Arap Emirlikleri ve Venezuela’dır.
 • Cezayif vizelerinden muaf olan diplomatik pasaport sahipleri ülkeler ise Afrika Birliği. Hırvatistan. Fransa. Almanya. İtalya. Macaristan. Malta. Meksika. Nijerya. Güney Afrika. Sudan ve Vietnam’dır.

Peki. Cezayir Vizesi Türleri Nelerdir?

Cezayir vizesinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Cezayir vizesi türlerine kısaca değinecek olursak ilk olarak karşımıza.

 • Cezayir’e turizm veya eğlence amaçlı seyahat eden. vize gerektiren yabancı uyruklu kişilere verilen Cezayir Turist Vizesi çıkmaktadır.
 • Ayrıca Cezayir İş adamları . şirket temsilcileri veya yabancı şirketlerin çalışanları gibi. iş gezisi için Cezayir’e seyahat eden vize gerektiren yabancı uyruklu kişilere. Cezayir Ticari Vizesi verilmektedir. ancak Cezayir Ticari Vizesi. Cezayir’de halihazırda çalışma ve Cezayirli bir işveren tarafından ödeme alma yetkisi demek olmadığı unutulmamalıdır.
 • Bahsi geçen vize türlerinin dışında Cezayir Ziyaretçi Vizesi adı altında bir vize bulunmaktadır. ve bu vize orada yaşayan arkadaşları veya aile üyelerini ziyaret etmek için. Cezayir’e seyahat eden yabancı uyruklulara verilen vize türüdür.
 • Tüm bunlara ek olarak resmi amaçlarla seyahat eden diplomatik. resmi veya hizmet pasaportu. veya BM pasaportu tutan devlet görevlileri veya diplomatlarına verilen. Cezayir Vizesi ise Cezayir Resmi Vizesi veya Cezayir Diplomatik Vizesi şeklinde isimlendirilmektedir.
 • Şayet Cezayir’de uzun süreli çalışma izni almış yabancı uyruklu bir kişi iseniz rahatlıkla. Cezayir Çalışma Vizesi alabilirsiniz. Bahsi geçen vize türlerinden farklı olarak 90 günü geçmeyen bir süre için çalışma izni almış olan. yabancı uyruklu vatandaşlar Cezayir Geçici Çalışma Vizesi alabilir.
 • Ayrıca Cezayir. ülkesinde öğrenim görmekte olan öğrencileri de düşünmüştür. ve Cezayir’de öğrenimine devam etmek isteyen yabancı uyruklu bir kişiye verilen. Cezayir eğitim kurumuna kabul edilen Cezayir Öğrenim Vizesini de çıkartmıştır.
 • Aile birleşimine oldukça önem veren Cezayir. Vatandaşlarının Cezayirli olmayan yakın aile üyelerine. aile birleşimi için verilen Cezayir Aile Vizesini vermektedir. Cezayir’de olan vizeler bunlarla kalmamış ve Cezayir eğitim kurumunda tıbbi tedavi görmek için . Cezayir’e girmesi gereken yabancı uyruklu kişilere verilen. Cezayir Tıbbi Vizesi vermiştir.
 • Tüm bunlara ek olarak Yabancı gazeteciler veya medya temsilcilerine verilen. Cezayir Medya Vizesi ile bir kültürel. bilimsel veya spor etkinliğine katılmak veya araştırma amacıyla. Cezayir’e girmek isteyen yabancı uyruklu kişilere verilen. Cezayir Kültür Vizesi de Cezayir Vize türleri arasındadır.

Giriş Sayısına Göre Cezayir Vize Türleri Nelerdir?

Cezayir’e giriş esnasında ülkeye kaç kez girmenize izin verildiğine bağlı olarak değişen vize türleri de bulunmaktadır. Buna göre şayet izin sahibinin.

 • Cezayir’e yalnızca bir kez girmesine izin veren tek girişli vizelere sahipseniz buradan ayrıldıktan. Sonra verilen günlerin tamamını harcamamış olsanız. bile ülkeye tekrar giriş yapamazsınız.
 • Buna ek olarak Cezayir’de geçirdikleri toplam gün sayısının verildikleri günleri aşmaması koşuluyla. sahibinin ülkeyi birden çok kez terk etmesine ve girmesine izin veren. Çoklu giriş vizeler de bulunmaktadır.

Cezayir Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir’e giriş yapılması için belirtildiği üzere çeşitli vize türleri bulunmaktadır. Peki. ülkeye giriş için gerekli olan vizelere sahip olmak için hangi belgelere ihtiyaç bulunmaktadır?

 • Cezayir’e giriş için ilk olarak Cezayir’e girdiğiniz andan itibaren en az altı ay daha geçerli olması gereken. orijinal pasaportunuz bulunmalıdır. ve vizenin eklenebilmesi için en az bir boş sayfası olmalıdır. Ayrıca pasaportunuzun gerekli sayfalarının fotokopisi de gerekmektedir.
 • Zira bazı konsolosluklar boş sayfalar da dâhil olmak üzere pasaportun tamamının fotokopisini istemektedir.
 • Tüm bunlara ek olarak Cezayir Vize Başvuru Formu doldurulup ve imzalanmalıdır. Eğer başvuru sahibi reşit değilse. ebeveyn veya yasal temsilci başvuru formunu imzalayabilir. Başvuru formu. Cezayir Konsolosluğu veya Cezayir Büyükelçiliği resmi sitelerinden temin edilebilir. Bu formların okunaklı ve net bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaportunuzda yer alan fotoğrafa dair gerekli olan özellikler ise boyutlarının 35×45 mm olması. fotoğrafın son 3 ay içinde çekilmiş olması ve arka planın beyaz olması. fotoğrafın renkli olması. fotoğrafta yüzün tam olarak görünebilmesi ve fotoğrafın kaliteli fotoğraf kağıdına basılı olması. önden tarafsız bir yüz ifadesine sahip olunması gerekmektedir. Fotoğrafta gözlük veya dini nedenlerle olmadığı müddetçe şapka ve diğer türden başlıklar yasaktır. Tüm bunlara ek olarak tutkal. zımba gibi malzemelerin olmaması. yani iyi durumda olması istenmektedir.
 • Pasaportunuzda Cezayir’de tanıdığınız varsa. tanıdığınızdan gelmiş olan noter tasdikli veya belediye tasdikli Davet Mektubu da bulunmalıdır. Tanıdığınızın ev sahibinin kimliği veya pasaportunun bilgileri yer almalıdır.
 • Şaet çalışmaktaysanız çalışma durumunuzu kanıtlayan belge gerekmektedir. Uçak belgesinin bir nüshası da istenmektedir. Posta yolu ile başvuru durumunda konsolosluğa ön ödemeli zarf eklenmelidir.
 • Başvurunuzda bir vekil aracı olmuşa sizin adınıza başvuru için noter onaylı yetki belgesi istenir. Gerekli görülmesi durumunda vize ücreti talep edilir. Şayet küçük biri için vize başvurusu yapılmışsa ebeveyn veya vasinin yalnız seyahate dair izin mektubu olmalıdır.

Cezayir Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cezayir Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • İşyerinin seyahat etme nedeni ile masrafları karşıladığını belirten. mektup ve iş yapacağınız Cezayir firmasının mektubu gerekmektedir.

Cezayir Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Cezayirli olan ev sahibinden davet mektubu gerekmektedir ve noter onaylı olmalıdır. Aynı zamanda ev sahibi inin kimlik bilgileri gerekir.

Cezayir Resmi / Diplomatik Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Bunun için Cezayir makamlarından davet mektubu ile çalışılan. yerden gelen resmi amaçlı seyahat kanıtı gerekmektedir.

Cezayir Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Bunun için ise Cezayir Çalışma İzni gerekmektedir ve bu belge Cezayir istihdam. bürosu tarafından verilmelidir. Ayrıca Cezayir Dışişleri Bakanlığı Hukuk ve Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü’ne yönlendirilen. Cezayir Çalışma Vizesi talebi de istenenler arasındadır. İş sözleşmesinin kopyası ile İşvereninizden iş unvanınıza. pozisyonunuza. seyahat amacınıza başlayan bir mektup gerekli belgeler arasındadır. Masraflar işveren tarafından karşılanmalıdır.

Cezayir Geçici Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Cezayir Geçici çalışma vizesi için Cezayir istihdam bürosu tarafından verilmiş çalışma izni. İş sözleşmenizin bir nüshası ve İşvereninizden iş unvanınıza. pozisyonunuza. seyahat amacınıza başlayan bir mektup bulunmalıdır.

Cezayir Öğrenim Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Cezayir Öğrenim Vizesi için Cezayir eğitim kurumuna kabul mektubu. mali araçların kanıtı. burs kanıtı ve öğrenim ücretlerinin ödendiğine dair bir belge istenmektedir.

Cezayir Aile Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Ev sahibinin kimlik bilgileri. ev sahibinden masrafların karşılanacağına dair noter onaylı mektup. Cezayir vatandaşlarının eşleri için evlilik cüzdanı kopyası. çocuklar içinse doğum belgesi fotokopisi gerekmektedir.

Cezayir Tıbbi Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Cezayir Tıbbi Vizesi için gerekli belgeler tıbbi sertifika ile tedavi görülecek olan tıp kurumundan gelen mektup olmalıdır.

Cezayir Medya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Bunun için ise işvereninizden iş unvanınızı ve pozisyonunuzu ve seyahat nedeninizi belirten bir mektup. Cezayir sınırları içinde yapılacak programın listesi. kullanılacak olan ekipman listesi ile Cezayir şirketlerinden gelen davet mektubu gerekmektedir.

Cezayir Kültür Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Bunun için kültürel etkinliğe katılacağınız kurumdan bir davet mektubu gerekmektedir. Ancak uygun görüldüğü takdirde ek belge veya ek nüsha gerekeceği unutulmamalıdır.

Cezayir Vize Başvuru Noktaları

 • Cezayir başvuru noktaları en yakın Cezayir Büyükelçiliği ile Cezayir Konsolosluğu’dur.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Vize Başvurusu yapmak için bizzat Cezayir Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine gidebileceğiniz gibi posta ve kurye de kullanabilirsiniz.
 • Sizin adınıza başkası başvuru yapacaksa noter onaylı tasdik mektubu da bulunmalıdır. Tüm bunlara ek olarak yetkili bir vize başvuru kurumu da bu işlemi yapabilir.

Cezayir Vize Başvurusu Detayları

 • Cezayir Vize başvurusu süreci için konsolosluğun veya büyükelçiliğin çalışma saatleri hakkında bilgi edinmek.
 • Randevu almak vize başvuru formu doldurmak.
 • Gerekli belgeleri toplamak.
 • Vize ücreti ödemek.
 • Vizenin işleme alınmasını beklemek ve izin tarihini beklemek.

Cezayir Vizesi Almak Ne Kadar Zaman Alır?

Cezayir Vizesi süresi pek çok etkene göre değişmektedir. Bunlar ülkenin büyükelçilik ve konsolosluğuna bağlıdır. Ancak genellikle 10-20 iş günü kadar sürebilir. Bunu elçilik ve konsolosluğa sormak daha sağlıklı olmaktadır. Posta ile yapılan işlemler daha uzun sürebilir. Yanlış belgeler işlemi uzatacaktır.

Cezayir Vizesinin Süresi

Cezayir Vize süresi seyahat etme nedenine göre değişmekle birlikte turist olacaksınız veya iş vizesi almışsanız 90 gündür. Bu süreçten sonra ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir.

Cezayir Vizesi Uzatılır Mı?

Elbette Cezayir Vizesi uzatma işlemi yapılabilir. Yabancılar Bürosu’na giderek vize süreniz bitmeden 15 gün önce başvuru yapmalısınız. Karar elbette idarenin incelemesine göre değişir.

Cezayir Vize Ücretleri

Cezayir Vize ücretleri vizenin cinsine ve süresine göre değişkenlik göstermektedir. Bu işlem için yapılan ödemelerin geri ödenmeyeceği unutulmamalıdır.

Cezayir’den Geçiş Yapma Yolları Nelerdir?

Bu işlemi yapabilmeniz için Cezayir transit vizesine sahip olmalısınız. Bu vize en fazla 7 gün süreli ile verilir ve başvuru süresi Cezayir vizesi türleri ile benzerdir. Cezayir transit vizesine başvuru için 6 ay geçerli bir pasaport. geçiş yapacağınız ülkeye dair vize. uçak bileti. iki resim. Cezayir transit vize başvuru formu. mali araçların kanıtı. ücret ödemesi gerekmektedir.

Cezayir Vizesi İçin Seyahat Sigortası Gerekir Mi?

Cezayir vizesi başvurusu için bazı ülkelerin seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. Bu ülkeler Avustralya ülkesi. Avusturya Cumhuriyeti. Belçika Ülkesi. Kanada Ülkesi. Çek Cumhuriyeti Ülkesi. Danimarka Ülkesi. Estonya Ülkesi. Finlandiya Ülkesi. Fransa Ülkesi. Almanya Ülkesi. Yunanistan Ülkesi. Macaristan Ülkesi. İzlanda Ülkesi. İtalya Ülkesi. Letonya Ülkesi. Litvanya. Lüksemburg. Malta. Yeni Zelanda. Kuzey Makedonya. Norveç. Polonya. Portekiz. Romanya. Slovakya. Slovenya. ispanya. İsveç. İsviçre ve Hollanda’dır.

Cezayir vizesi seyahat sağlık sigortası kaldığınız süreç içerisinde yaşamış olduğunuz hastalık. kaza ve ülkesine geri dönüş için en az 30.000 € ‘luk maliyeti karşılar nitelikte olmalıdır.

Cezayir Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Cezayir Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×