Meksika Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Meksika Vize Başvurusu

Meksika Vizesi

Birleşik Meksika Devletleri olarak adlandırılan Meksika, Dünya çapında en ilgi gören ve turistlerin sıkça ziyaret ettiği ülkelerden biridir. Tarihi antik kent oluşu ve plajları ile ünlenen Meksika’ ya her yıl yüz binlerce turist akın ediyor. Bunların yanı sıra mimarisi, sömürge şehri oluşu, kalabalık plajları, kültürel faaliyetleri ve doğal güzellikleri ile ziyaret edilmesi gereken bir ülke olduğunu belirtmek isteriz.

Meksika’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız öncelikle Meksika büyükelçiliğine veya konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Meksika vizesi var mı?

Hususi, umuma mahsus ve hizmet pasaportuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Meksika için vizeye tabidir.

Meksika konsolosluğu ne zaman açılacak?

Meksika Konsolosluğu hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir, vize bölümü saat 13:00’a kadar çalışmaktadır.

Meksika vizesi nasıl alınır?

Türkiye, Rusya ve Ukrayna vatandaşlarına Meksika Konsolosluğu tarafından e-vize uygulaması yapılmaktadır. Meksika vizesi elektronik bir vize türüdür.

Meksika vizesi adlı makalemizin içeriğinde vize türleri, kimlerin vize alması gerektiği, Meksika vizesi için nasıl başvuru yapılması gerektiği ve vize hakkında diğer soruların cevapları yer almaktadır.

Meksika Vizesini Kimler Almalıdır?

Meksika’ ya seyahat için gidecek bazı kişilerin vize almasına gerek yoktur. Meksika da 180 gün’ e kadar vizesiz konaklamak için seyahat etmesi uygun görülen ülkeler vardır. Bunlardan bazıları; ABD, Avrupa Birliği üyeleri, Kanada, Avustralya ve EFTA da dahildir.

Meksika Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Meksika Vizesi: Randevu ve Başvuru

Meksika vizesinden muaf olan ülke vatandaşları pasaportları ile giriş yapabilir. Aynı zamanda Meksika girişinde turist kimlik kartı alınabilir. Böylece yasal bir şekilde ülkeye giriş yaparak seyahatınızı sürdürebilirsiniz.

Meksika Vize Çeşitleri Nelerdir?

Meksika vizesi 3 çeşitten oluşmaktadır. Kalış süreleri farklı olan bu vize çeşitlerini yakından inceleyelim.

1 Meksika Turist Vizesi, 180 güne kadar geçerliliğe sahiptir. Meksika’ya seyahat, turizm, ticaret ve diğer amaçlar ile ülkeye giriş yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilere verilmektedir.

2 Meksika da Geçici Oturma Vizesi, 6 aydan uzun ve 4 yıldan kısa bir süreliğine taşınmak isteyenlerin alması gereken vize çeşididir. Geçici oturma vizelerini aşağıda yer alan kişiler almak zorundadır.

 • Meksika öğrenci vizesi,
 • Meksika çalışma vizesi,
 • Meksika aile vizesi,

3 Meksika da kalıcı bir şekilde hayatını sürdürmek isteyen kişilerin Meksika daimî oturma vizesine sahip olması gerekmektedir. Bu vize çeşidi ile Meksika da kendi geliri ile hayatını sürdürecek kişiler almaktadır. Aynı zamanda emekli kişilerin de Meksika’ ya yerleşme durumu var ise “emeklilik vizesi” olarak başvuruda bulunabilir. Farklı ülke vatandaşının Meksika da yaşayan aile üyesinin olması ile Meksika da kalıcı olarak ikamet etme hakkına sahip olur. Ayrıca Meksika da en az 4 yıl geçici ikamet eden kişilerin kalıcı bir şekilde ikamet etme hakkı doğar.

Meksika Transit Vizesi Hizmeti Var Mı?

Meksika transit vizesi için hizmet vermemektedir. Eğer Meksika havaalanında uçak değiştirmeniz gerekiyorsa ve transit geçişiniz 24 saatten az ise göçmenlik pasaportunuzu alarak sizleri transit uçuşun sağlanacağı havaalanına kadar görevli kişi eşlik edecektir.

Meksika da transit geçiş ile seyahat etmek istiyorsanız öncesinde Meksika turist vizesi ya da turist kartı alınması gerekmektedir.

Meksika Vizesi İçin Başvurumu Nereye Yapmalıyım?

Meksika vizesi için bulunduğunuz ülkede hizmet veren Meksika büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye veya Rusya’ dan geliyorsanız çevrimiçi Meksika turist vizesini alabilirsiniz.

Meksika Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Meksika vizesi için başvuruda bulunduğunuz büyükelçiliğe veya konsolosluğuna bağlı olarak vizelerin işleme alınması değişkenlik bir süreçtir. Bazı kişilerin vize başvuru işlemi 2 gün sürerken 4 haftaya kadar uzayabilir.

Meksika Vizesi İçin Nasıl Başvuru Yaparım?

Meksika vizesi için büyükelçiliğe veya konsolosluğa vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu süreçte;

 • Meksika vize başvurusu için Meksika büyükelçiliği veya konsolosluğundan randevu oluşturulması,
 • Meksika büyükelçiliği veya konsolosluğu aracılığı ile vize başvuru formu doldurmak,
 • Meksika büyükelçiliği veya konsolosluğun belirlediği belgelerin bir araya getirilmesi,
 • Başvuru ücretinin ödenmesi,

Meksika Vize Başvurusu İçin Büyükelçilik İle Randevu Oluşturmak

Meksika vize başvurusu için büyükelçilik veya konsolosluk aracılığı ile randevu oluşturarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Farklı Meksika büyükelçiliğine yapılan başvuru süreci değişkenlik göstermektedir. Her Meksika büyükelçiliğinin kendine özgün vize ücret ödeme yöntemleri, randevu süreçleri ve açılış saatleri farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda Meksika’ ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız size en yakın Meksika büyükelçiliği ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Meksika Vize Başvuru Formu

Meksika vize başvuru formunu büyükelçiliğin resmi internet sitesi üzerinden indirerek doldurabilirsiniz. Aynı zamanda Meksika vizesi başvurusu için büyükelçiliği veya konsolosluğuna giderek form doldurmanız gerkemektedir. Başvuru yaptığınız büyükelçiliğe göre yapmış olduğunuz vize başvuru süreci değişkenlik gösterebilir. Bu süreci takip etmeniz sizin için fayda sağlar. Aynı zamanda Meksika’ya seyahat etmeden 30 gün öncesinde Meksika vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Çünkü vize başvurusu onay süreci farklılık göstermektedir.

Meksika için vize başvuru formunu okunaklı bir yazı tipi ile bilgisayarınız üzerinden yazmalısınız. Aynı zamanda başvuru formunu bilgisayarınızdan çıktı alarak dosyalamalısınız. Formda doldurulması gereken bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 • İsim, doğum tarihi, cinsiyet ve doğum yeri,
 • Medeni hal,
 • Pasaport,
 • İkamet bilgisi/ülke,
 • Mesleğiniz hakkında bilgi,
 • Meksika’ ya neden seyahat edeceğiniz hakkında açıklama,

Meksika vize başvurusu için doldurduğunuz forma imza armanız zorunludur. Ayrıca reşit olmayan bireylerin ebeveynlerinin imza atması gerekmektedir.

Meksika Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Meksika vizesi için başvuru yaparken sizden birtakım belgeler istenecektir. Bu belgeler;

 • Meksika vizesi için başvuru formunu doldurmak,
 • Pasaport,
 • Pasaport’ un boyutunda resim,
 • Meksika da kalış sürecinizi kapsayan mali kanıt,
 • Dönüş uçak bileti,
 • Şirket veya kuruluşlardan gelen Meksika davetiye mektubu,
 • Eğer uyruğunuz olmayan bir ülkeden Meksika vizesi için başvuru yapacaksanız yasal ikamet kanıtı veya oturma izin vizesinin alınması,
 • Seyahat amacınızla ilgili belgelerin hazırlanması,
Meksika vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/meksika-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Meksika Başvurunuzu Tamamlayın ve İşlem Ücretini Ödeyin!

Meksika vize başvurusu için doldurmuş olduğunuz başvuru formu ve gerekli belgeleri Meksika büyükelçiliğinden aldığınız randevu tarihinde eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda vize işlem ücretini de ödemiş olmalısınız.

Meksika Vize Ücreti Ne Kadar?

Meksika vizesi almak isteyenlerin ödemesi gereken tutar 36 $’ dır. Fakat vize ücretleri vize türüne ve hangi ülkeden başvurunuzu yaptığınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Buna ek olarak ödeme yöntemleri de farklılık göstermektedir. Bazı Meksika büyükelçiliği veya konsolosluğu vize için ödemenizi nakit istersen bazıları banka aracılığı ile peşin ödeme yapmanızı isteyebilir.

Meksika ücretleri arasında yer alan turist kartı için 15-30 $ arasında ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca Meksika turist kart ücretlerinde nadirde olsa değişkenlik söz konusu olabilir.

Meksika Vize İşlem Süresi Nedir?

Meksika vizesi için başvurunuzu oluşturup işlem süresini beklemelisiniz. Bunun için vize işlem süresinin ne zaman gerçekleşeceği hakkında gerekli bilgileri Meksika büyükelçiliği resmî web sitesi üzerinden veya Meksika büyükelçiliğini arayarak sorgulaması kolaylıkla yapabilirsiniz.

Vize için hizmet veren büyükelçileri işlem sürelerinde değişkenlik söz konusu olduğu için takibini yapmanızda fayda var. Buna ek olarak bazı Meksika büyükelçiliği 2 günde başvuru yapan kişinin işlemini alırken bazı büyükelçiler de bu işlem 10 gün sürebilir. Hatta çoğu elçilik randevunuzu seyahat tarihinizden 1 ay öncesinden almanızı önermektedir.

Meksika Vizesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Meksika vizesinin geçerliliği vizenin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Meksika turist vizesinin geçerliliği 180 gündür. Aynı zamanda Meksika girişinde Göçmenlik İdaresi yetkileri 30-60-90 gün olarak turist kartı verebilir.

Meksika geçici ikamet vizesinin yalnızca 1 yıl geçerliliği vardır. Ancak istediğiniz zaman yeniletebilir veya 4 yıla kadar uzayabilirsiniz.

Meksika Vizemi Uzatabilir Miyim?

Meksika vizesinin uzatılması durumu vizenin türüne bağlıdır. Örneğin; Meksika da 180 günden az kalacağınıza dair bir turist kartına sahip olduktan sonra 180 güne istediğiniz zaman uzatma hakkına sahip olursunuz. Fakat turist vizesi 180 günden daha fazla uzatılamaz.

Turist kartınızı uzatmak istiyorsanız Meksika da bulunan Göçmenlik İdaresine giderek işleminiz hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat çoğu zaman Göçmenlik İdaresin vize uzatmasını yapmadığını da belirtmek isteriz. Bunlara ek olarak Meksika geçici oturma vizesine sahipseniz turist vize kartınızı uzatma hakkını elde edebilirsiniz. Böylece kalıcı oturma iznini de hak etmiş olabilirsiniz.

Meksika Turist Kartımı Aşarsam Neler Olur?

Eğer Meksika turist kartınızı aşarsanız Meksika da Göçmenlik İdaresine giderek fazladan kaç gün kaldığınızın hesabı yapılmalıdır. Ardından kaç gün sayısına karşılık olarak para cezası ödemeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda Meksika’ dan ayrılmadan önce gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.

Meksika Turist Kartımı Kaybettiğimde Ne Yapmalıyım?

Meksika turist kartınızı kaybettiğinizde Göçmenlik İdaresine giderek yenisi çıkartmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda yeni kartınız için ücret ödemenizde gerekmektedir.

Varışta Meksika Vizesi Alınabilir Mi?

Öncelikle varışta Meksika vizenizi alamayacağınızı belirtmek isteriz. Meksika’ ya turist olarak seyahat edecek kişilerin Meksika turist kartı alması zorunludur. Fakat Meksika vizesi alması gereken ülkelerden biriyseniz Meksika vizesi almanız gerekmektedir.

Meksika Vizesine Çevrimiçi Başvuru Yapmak

Meksika vizesine çevrimiçi başvuru yapmaya hakkı olan ülkeler aşağıda yer almaktadır.

 • Türkiye,
 • Ukrayna,
 • Rusya,

Çevrimiçi Meksika vizesine Elektronik seyahat yetkisi denilmektedir. Meksika’ya giriş için geçerli bir belgedir. Aynı zamanda bu vizeye sahip olan kişilerin Meksika da 180 gün kalma iznine sahip olursunuz. Aynı zamanda Meksika’ ya karadan veya denizden girilmesi durumunda SAE için uygun olamazsınız.

Eğer elektronik seyahat iznine uygunsanız sitemiz üzerinden başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

ABD ve Schengen Vize Sahibi Kişiler Meksika Vizesi Almalı Mıdır?

Eğer Meksika vizesi için başvuru yapması gereken ülkeler arasında yer alıyorsanız ve geçerli bir ABD ile Schengen vizene sahipseniz Meksika vizesini almaya ihtiyacınız yoktur.

 • Birleşik Devletler
 • Kanada
 • Japonya
 • Birleşik Krallık

Aynı zamanda aşağıda yer alan ülkelerden birinden oturma iznine sahipseniz ve Meksika turist vizesinden muafsanız;

 • Peru
 • Birleşik Krallık
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Avrupa Birliği ülkeleri
 • Kanada
 • Şili
 • Kolombiya
 • Japonya

Meksika da Çalışabilir Miyim?

Meksika da çalışmak için öncelikle iş teklifi almanız gerekmektedir. Aynı zamanda Meksika da çalışma izninizin olması gerekmektedir. Bu doğrultuda işveren kişinin işçisi için Ulusal Göçmenlik İdaresine giderek çalışma iznini alması gerekmektedir.

Meksika da 6 Aydan Fazla Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?

Meksika da 6 aydan fazla kalacak kişilerin 1 yıl geçerli ve 4 yıla kadar yenilebilir Meksika Geçici Oturma İznine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda çalışmak isteyen kişilerin çalışma iznine sahip olması gerekmektedir.

Meksika’ ya turist vizesi ve kartı ile giriş yapan kişilerin ülkede kalması 6 aydan fazla olamaz. Vize türlerinden muaf olan kişiler ülkeye turist kartı ile giriş yapabilir. Ancak vizenin süresi dolmadan Meksika’dan ayrılması gerekmektedir.

Bu doğrultuda turist kartı ile çalışmanızın mümkün olmadığını belirtmek isteriz. Bu süreçte herhangi bir işte çalışırsanız yasa dışı bir durumunun işlenmiş olması sayılır. Kısacası, Meksika da yasal olarak çalışmak ve yaşamak istiyorsanız geçici oturma vizesi ile çalışma iznine sahip olmanız gerekmektedir.

Meksika Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023),) Video;

Meksika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×