Küba Vizesine Nasıl Başvurulur?

Küba Vizesi Başvuru

Küba’yı ziyaret etme konusunda istekli olan kişi sayısının oldukça fazla olması ile birlikte Küba vizesine nasıl başvurulur sorusu yoğun bir şekilde merak ediliyor. Bu ülke hakkında diğer ülkelere göre daha az bilginin olması da bu merakı arttıran faktörler arasında yer alıyor.

Küba Vizesi Gerekli Evraklar

Güneşin bir an olsun eksilmediği plajları, dünyanın en ilgi çekici ve en orijinal kolonyal mimarisinin örnekleri ve insanı geçmişe götüren tarzı ve sağlık alanında sunduğu fırsatlarla Küba’ya onlarca farklı nedenden dolayı seyahat edebilirsiniz.

Küba vize ücreti ne kadar?

Ödenmesi gereken harç bedeli 50 €’dur.

Küba için vize gerekli mi?

Resmi pasaporta sahip olan kişiler iki ülkede de karşılıklı olarak vizeden muaf tutulmaktadır.

Küba'ya vizesiz gidilir mi?

Normal pasaporta sahip olan kişiler dışındaki pasaport türleri Küba’ya vize almadan gidebilmektedir.
Bu dünyanın en gizemli ve özünü korumayı başarmış ülkesine hangi amaçla seyahat etmek isterseniz isteyin, uçak biletini alarak buraya gelmeden önce vize başvurusunda bulunmalı ve bu başvurunuzun kabul görmesi gerekiyor.

Bu makale, Küba vize başvurusu ile ilgili tüm merak ettiğiniz konulardan en güncel ve en gerekli bilgileri sizlere sunuyor.

Küba Vizesine Kimlerin Başvurması Gerekiyor?

Küba ile vize serbestliği konusunda ikili anlaşmalar yapan bazı ülke vatandaşları dışında tüm yabancı uyruklu kişilerin Küba’yı ziyaret edebilmesi için vize başvurusu yapması gerekiyor. Bununla birlikte Küba ile vize muafiyeti konusunda yapılan anlaşmalar geçici süreli vizeleri kapsamakta ve sadece 30 ile 90 güne kadar olan turizm seyahatleri için geçerli kılınıyor. Eğer daha uzun süreli şekilde Küba’da kalınmak isteniyorsa istisnasız herkesin vize başvurusu yapması gerekiyor.

Küba Vizesine Nasıl Başvurulur?
Küba Vizesine Nasıl Başvurulur?

Küba vizesine kimlerin ihtiyaç duyduğuna yönelik daha ayrıntılı listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesine başvuru yapabilmek için aşağıda belirtilen yollardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Bu yollar arasında;

 • Başvuruyu, eğer bulunuyorsa ülkenizdeki Küba konsolosluğuna şahsınız götürebiliyor. Eğer yaşanılan ülkede Küba konsolosluğu bulunmuyorsa bulunan en yakın komşu ülkeden bu yapılabiliyor.
 • Vize başvurusu gerekli olan başvuru belgeleri ile birlikte Küba konsolosluğuna posta ile yapılabiliyor. Bu noktada başvuruyu hani konsolosluğa yapacak iseniz farklı belge ve usuller olabileceğinden dolayı konsolosluk ile iletişime geçilmesi gerekiyor.
 • Vize başvurusu için kendi adınıza başvurması için bir Küba hükümeti tarafından kabul görmüş Yetkili bir vize başvuru kurumu ile bunu yapabiliyorsunuz.

Küba Turist Vizesi (Turist Kartı) için başvuru yapacaksanız bunu başvurular aşağıda belirtilen yollardan herhangi biri ile yapılabilir. Bu yollar arasında;

 • İlk başta belirtildiği gibi bulunduğunuz ülkede ki Küba konsolosluğu,
 • Yetki belgesine sahip vize başvuru acentesi aracılığıyla online olarak,
 • Küba’ya geziler düzenleyen ve gerekli izinleri almış bir seyahat acentesi veya tur grubu aracılığı yer alıyor.

Unutulmaması gereken nokta ise;

Küba vize başvurunuzu sorunsuz bir şekilde göndermeniz durumunda, nakit ya da banka havalesi yöntemlerini kullanarak Küba vize ücreti ödemeniz gerekiyor. Günümüzde bu ücretler vizenin hangi amaçla istendiği ve vize türüne göre 25 ila 75 ABD Doları arasında değişiyor. Eğer aracı bir kurum ile bu başvuruyu yapıyorsanız bu aracı firmalara hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor.

Turist kartları online yöntemlerle, seyahat acenteleri  vasıtasıyla veya havaalanları aracılığıyla alınırken, eğitim veya çalışma gibi gerçek vizeleri bu yöntemlerle alamıyorsunuz.. Küba Turist Kartı yeşil veya pembe olarak 2 farklı renkte veriliyor. Burada ABD’den yapılan başvurular için pembe renk uygulaması yapılıyor.

Küba için İşletme / Gazeteci Vizesi Nasıl Alınır?

Küba’ya İş veya gazetecilik amacıyla seyahat etmek isteyenlerin İşletme ya da Gazetecilik Küba vizesi alabilmesi için, Küba Büyükelçiliğinden ek izin talebinde bulunması gerekiyor.

Küba İşletme Vizesi başvurusu için, Küba Büyükelçiliği Ticaret Ofisi‘nden ülkeye ticari amaçlarla girmek için yetki almanız gerekiyor.

Küba Gazeteci vizesi başvurusu için ise, Küba Büyükelçiliği Basın Bürosundan gazetecilik amacıyla Küba’ya seyahat etme izni belgesinin alınması ve vize başvurusunda bu belgenin yer alması gerekiyor.

Küba İçin Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

Küba’da yasal olarak belirlenen turizm süresi dışında daha fazla kalabilmek ve uzun süreli Küba vizesi alabilmek için Küba konsolosluğunda ikamet etme hakkına sahip olmanız gerekiyor. İkamet başvurusunda bulunabilmek için sunulması gereken belgeler arasında;

 • Son üç ay içinde yasal ve resmi olarak ikamet edilen ülkenin resmi kurumlarından alınmış polis izni belgesi, Sabıka belgesi
 • Son altı 6 içerisinde ikamet edilen ülkenin ilgili resmi kurumlarından alınmış, kan testleri, AIDS testi ve göğüs kafesinin radyografik muayenelerini içeren tıbbi tarama sonuçlarının hepsi,
 • Uzun süreli vize başvurusu nedeninin yer aldığı bir mektup,
 • Aile vizeleri başvurularında evlilik veya doğum belgeleri
 • Çalışma vizesi başvurularında resmi ve onaylı çalışma sözleşmesi,
 • Öğrenci vizesi başvurularında Küba üniversitesine kayıt ve dil yeterliliği kanıtı belgeleri yer alıyor.

ABD’den Küba’ya Nasıl Gidilir?

ABD tarafından kendi vatandaşlarına yönelik olarak, 1960’lı yıllarda ABD hükümetinin Küba’ya getirdiği ticaret yasağı sebebiyle, ABD’den Küba vizesine başvuran kişiler Küba vizesi almak noktasında diğer ülkelere göre daha zorluk yaşıyorlar.

ABD’de 2019 yılında çıkarılan yasa ile birlikte ABD vatandaşları sadece turizm amacıyla Küba’ya seyahat etme imkanına sahip değildir. Eğer  ABD vatandaşı iseniz Küba’ya seyahat etme noktasında Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) yetkili seyahat kategorilerine giren geçerli bir nedene sahip olmanı gerekiyor.  Bu sebeple, herhangi bir ABD vatandaşı aşağıda sıralanan nedenlere sahip ise Küba’ya seyahat etmesine izin veriliyor. Küba vizesine başvuru yapma hakkına sahip olmak için;

 • Küba halkına destek olma,
 • İnsani yardım faaliyetleri ve projelerinde bulunma amacı gütme,
 • Eğitim faaliyetlerine katılma,
 • Aile ziyaretleri gerçekleştirme,
 • Gazetecilik amacıyla seyahat etme,
 • Profesyonel araştırma ve toplantılara katılma,
 • Belirtilen yetkili ihracat işlemlerini gerçekleştirme,
 • Özel vakıf, araştırma ve eğitim kurumlarının faaliyetleri nedeniyle,
 • Halka açık performanslar, atölyeler, klinikler, atletik yarışmalar ve sergilere katılma,
 • Dini faaliyetlere katılma ve organize etme,
 • Bilgi veya bilgilendirici materyallerin ihracatı, ithalatı veya iletimi nedenlerinden en az birine sahip olunması gerekiyor.

ABD’den Küba için seyahat vizesi başvurusu yapıyorsanız oranın vatandaşı olun ya da olmayı tüm başvurular pembe Turist Kartı almaya yönelik oluyor. Bunun ana nedeni ise Turist Kartının renginin, başvuru sahibinin uyruğuna yönelik değil, giriş yaptığınız ülkeye bağlı olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenden dolayı Pembe Turist Kartı almak istemeyen kişiler başvurularını ABD yerine başka bir ülkeye giderek yapmayı tercih ediyor.

Küba Vizesi için Hangi Belgeleri Sunmam Gerekiyor?

Küba vizesine sorunsuz bir şekilde başvuru yapabilmek için aşağıda belirtilen belgeleri sunmak gerekiyor. Bu belgeler arasında;

 • Küba konsolosluğunun web sitesinden istediğiniz zaman indirebileceğiniz resmi Küba vize başvuru formu,
 • Küba’dan ayrılmayı ön gördüğünüz zaman diliminden itibaren en az altı ay daha geçerli olan resmi bir pasaport veya seyahat belgesi,
 • Ani hastalık, kaza durumu ve ülkesine geri gönderilmeyi de içeren seyahat sağlık sigortası belgesi,
 • Başvuru sahibinin pasaport boyutunda bir fotoğraf,
 • Kişinin hangi amaçla seyahat edeceğini belirten izin belgeleri yer alıyor.

Küba vizesi için gerekli belgelerle ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için burayı inceleyebilirsiniz.

Küba Turizm vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/küba-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Küba Vizesine Nasıl Başvurulur Video;

Küba Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×