Küba Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Dünyanın en çok ilgi gören yerleri arasında yer alan Küba’ya gidebilmek için bazı ülkeler haricinde birçok ülke vatandaşının Küba vizesi alması gerekiyor.  Küba vizesi Küba yasalarınca Küba Turist Kartı olarak tanımlanıyor ve Küba’ya girişte vize zorunluluğu olan tüm ülke vatandaşlarının Küba’yı ziyaret etmeden önce Küba vizesini kesinlikle çıkarttırması gerekiyor. Küba vize konusunda en sıkı kuralı olan ve denetimlerin en yoğun şekilde gerçekleştirildiği ülkeler arasında yer alıyor.

Küba devleti konum olarak, Kuzey Karayipler olarak adlandırılan bölgede Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu’nun birleştiği noktada yer alan yüz ölçümü bakımında küçük fakat turistik anlamda son derece ilgi çekici bir ülkedir. Küba devleti, Küba Adası, Juventud Adası ve diğer küçük takım adalardan meydana geliyor.

Tatil için son derece elverişli sıcak iklimi ve altın kumsalları ile dünyanın her yerinden turistlerin uğrak noktası olan Küba’nın oldukça etkileyici tarihi dokusu ve kolonyal mimarisinin en iyi örneklerinin sergilendiği yapıları ile de ayrı bir çekiciliği bulunuyor. Küba turizmi bu anlamda geniş bir turizm destinasyonu sağlıyor.

Ülkemizde ve dünya üzerinde birçok kişinin “Küba’ya gidebilir miyim?” sorusunun en net cevabı ise “Tabii, gidebilirsiniz fakat Küba vize şartlarına uymanız ve geçerli vizeyi almanız gerekecek” şeklinde oluyor. Bu noktada ABD ile Küba hükümetleri arasında yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle iki ülke arasında vize alma noktasında çok büyük sorunlar yaşanabiliyor.

Küba vizesi ile ilgili okuduğunuz bu makale, Küba vizesi alma noktasında gerek şartları, başvurunun nasıl olması gerektiği ve diğer Küba vizesi ile ilgili en çok merak edilen sorular hakkında güncel bir kılavuz niteliğindedir.

Küba Vizesi Alması Gereken Gruplar Kimlerdir?

 

Küba’ya turistik, sağlık ya da iş amacıyla seyahat etmek isteyen herkesin bu seyahati gerçekleştirmeden önce Küba Turist Kartı olarak adlandırılan Küba vizesi alması gerekiyor.

Vize noktasında secdece, Küba Devleti ile vize muafiyet anlaşması yapan bazı ülkelerin vatandaşları Küba’ya vize zorunluluğu olmadan giriş ve çıkış yapma hakkına sahip oluyor.

Çeşitli ülkelere göre Küba vize almak için hangi şartlarının gerektiği liste için buraya bakabilirsiniz.

Küba Vizesi Başvurusu için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 

Sorunsuz bir şekilde Küba vizesi alabilmek için, Küba devleti tarafından başvuru esnasında talep edilen bazı belgelere sahip olmanız gerekiyor. Küba vizesi başvurusu esnasında sunmanız gereken belgeler arasında;

Küba vizesi için ihtiyaç duyulan belgelerin tüm listesini daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için; bkz: Küba Vize Gereksinimleri

Küba vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/küba-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Küba Vize Çeşitleri Kaç Başlık Altında Toplanır?

Küba’yı ziyaret etmek istediğinizde almanız gereken vize, sizlerin Küba’yı ziyaret etme amacınıza göre birkaç başlık altında toplanıyor. Bundan dolayı Küba içerisinde ki ziyaretlerinizde sorun yaşamamak için en doğru ve sizin ziyaretini ile en uyumlu vize çeşidine başvuru yapmanız gerekiyor. Küba’yı ziyaret edenlerin en çok başvuru gerçekleştirdikleri vize türleri ise şunlardır:

 • Küba Turist Vizesi (Turist Kartı), ülkenin turistik yerlerini gezmek ve turist amacıyla ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin başvurduğu vize türüdür.
 • Küba Aile Vizesi (A-2), hayatını Küba’da devam ettiren ve Küba vatandaşı olan bir aile üyesini ziyaret amacıyla Küba’ya girmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurduğu vize türüdür. Bu vize çeşidi sadece Kübalıların birinci dereceden aile üyeleri olarak kabul edilen eş ve çocuklar için geçerli kabul ediliyor.
 • Küba Gazeteci Vizesi (D-6), bu vize türü isminden de kendini belli ettiği gibi, Küba’ya haber yapmak ya da gazetecilik faaliyetlerinde bulunmak amacıyla seyahat eden yabancı gazetecilerin başvurduğu bir vize türüdür. Gazeteciler bu vize türüne başvuru yapmak için öncelikle kendi ülkesinde bulunan Küba Büyükelçiliğindeki basın bürosundan izin almaları gerekiyor. Bu onaydan sonra Küba konsolosluğuna bu vize türü için başvuru yapılabiliyor.
 • Cuba Business Visa, Küba’ya iş yapmak amacıyla seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Bu vize çeşidinde tıpkı Gazeteci Vizesinde olduğu gibi, başvuru yapacak kişilerin Küba konsolosluğuna vize başvurusu yapmadan önce Küba Büyükelçiliğindeki ticari bürodan bir Ticari Vize başvurusu için onay belgesi alması gerekiyor.
 • Küba Çalışma Vizesi (D-1), teknisyenler ve bilim adamlarının Küba şirketi veya kuruluşuyla iş bağlantısı olması ve bu sebeple Küba’yı ziyaret etmeleri gerektiğinde başvuru yapması gereken vize türüdür.
 • Küba Öğrenci Vizesi (D-2), Küba eğitim kurumlarında eğitim başvuru kabul edilen ve Kiba2ya eğitim için gelecek olan yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür.
 • Küba Tıbbi Tedavi Vizesi (D-10), Küba tıp alanında dünyanın en ileri ülkeleri arasında yer alıyor. Bu sebeple bu raya her yıl on binlerce kişi sağlık ve tedavi amacıyla geliyor. Küba’dakibir tıp kurumunda tedavi görmesi gereken yabancıları başvurması gereken vize türüdür.

Küba’ya Vize Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

 

Küba vizesi başvurusu gerçekleştirmek için yaşadığınız ülkede ki size en yakın Küba temsilciliğine istenen evrak ve izin belgeleri ile başvuru yapmanız gerekiyor. Gerekli belgeleri ister kendiniz bizzat ya da posta yoluyla doğrudan Küba konsolosluğuna teslim ederek başvuru sürecini başlatabiliyorsunuz.

Son yıllarda vize konusunda şartları daha kolay hale getiren, Küba devleti, vize başvurusu yapacak yabancı uyruklu kişilerin yetkili vize başvuru acenteleri veya seyahat acenteleri vasıtası ile de çevrimiçi olarak Küba vizesi almalarına imkan tanıyor.

Küba vizesi alma noktasında başvurulan diğer bir yolda vizeyi seyahatten hemen önce havaalanında alabilme im kanı bulunuyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus kullanılan havalimanının bu imkânı sunup sunmadığı konusudur.

Küba vize başvuru süreci ve yöntemleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için süreç için buraya göz atabilirsiniz.

Küba Turist Kartı Ne İşe Yarar

 

Küba Turist Vizesi olarak tüm dünyaca bilinen Küba Turist Kartı Küba’ya turistik seyahat amacıyla giriş yapmak isteyen vize zorunluluğu olan yabancı uyruklu kişilere verilen bir belgedir. Küba’ya seyahat etmeye karar verdiğinizde “turist kartı satın alma” olarak bilinen Küba turist vizesi alma süreci ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu kart sizin Küba içerisinde özgürce ve hiçbir yasal engellemeye maruz kalmadan turistik faaliyetlere katılabileninin anahtarı olarak ön plana çıkıyor.

Yeşil Küba Turist Kartı ile Pembe Küba Turist Kartı Fark Nedir?

 

Küba ile ABD arasında çok uzun süredir siyasi bir kriz durumu yaşanıyor. Bu durum kendini vize konusunda da gösteriyor.

 • ABD haricinde ki tüm ülkelere yapılan vize başvurularının kabul edilmesi durumunda açık yeşil renkte bir Küba turist kartı veriliyor.
 • Fakat ABD vatandaşı iseniz Küba’ya seyahat ettiğinizde size pembe Turist Kartı veriliyor. Bu, Küba ile ABD arasındaki son derece gergin siyasi iliş kiler dolayısı ile gerçekleşiyor.

Küba Vizesinin Geçerlilik Süresi

 

Her ne amaçla olursa olsun Küba’yı ziyaret edebilmek için almış olduğunuz Küba vizesi, Küba’ya giriş yaptığınız andan itibaren en fazla 30 günlük bir süre için geçerli oluyor. Ayrıca Küba’nın vize konusunda dün yanın diğer ülkelerinden temel farkı buraya gelen yabancı uyrukluların ülkeye sadece bir kez girmesine izin veriliyor.

Küba Vizesini Uzatabilir Şansı Var Mı?

 

Bu durum son yıllarda yapılan değişikliklerle mümkün hale gelmiştir. Küba’da almış olduğunuz vize ile birlikte maksimum 30 gününüzü dolduktan sonra, kaldığınız otel vasıtasıyla ya da Küba göçmenlik yetkililerinden Küba Turist Kartı uzatma başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Uzatma isteğiniz olumlu görülüp kabul edildiği takdirde 30 güne kadar ek süre tanımlanabiliyor. Böylece Küba’da 60 güne kadar kalma fırsatını yakalayabiliyorsunuz.

Küba Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

 

Küba vizesi başvurularının ne zaman sonuçlanacağı başvuru kanallarına göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada başvuru yapılan konsolosluğun başvuruları değerlendirme hızı, başvuru yapılan zaman dilimi ve başvuru sahibinin özel durumları gibi çeşitli unsurlara göre süre değişebiliyor.

Fakat vize başvuru süreci ortalama olarak 30 gün içinde sonuçlanıyor. Bu sebeple Küba’ya gitme düşünceniz var ise vize başvurularının yaklaşık 45 gün önceden yapmanız tavsiye ediliyor.

Eğer başvurunuzu aracı acenteler vasıtası ile yaparsanız bu 30 günlük süre daha da azalabilir fakat maliyeti çok daha yukarı çıkar.

Uzun Süreli Küba Vizesine Nasıl Başvurabilirsiniz?

 

Uzun dönem Küba vizesi başvuru süreci ve talep edilen belgeler ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Bu sebeple, Küba’ya turistik gezi yerine istihdam veya eğitim amacıyla seyahat etmek istiyorsanız, en yakın Küba konsolosluğuna bu durum belirtilerek başvuru yapılmalı ve sürecin nasıl devam edeceğine yönelik resmi bir bilgi talep etmelisiniz.

Genel itibari ile uzun süreli Küba vizesi almak isteyen yabancı uyruklu kişiler Küba konsolosluğuna başvur yaptığı esnada aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekiyor;

 • Son üç ay içinde başvuru yapan kişinin kendi ülkesinden alacağı resmi polis izni belgesi,( Sabıka Kağıdı )
 • Son 6 ay içerisinde resmi kanallardan alınmış kan testleri, AIDS testi ve göğüs kafesinin radyografik muayenelerinin yer aldığı tıbbı tarama sonuçları, Apostilli
 • Vize başvuru nedenini tam ve anlaşılır bir şekilde açıklayan belirten bir mektup,
 • Evlilik cüzdanı, doğum belgesi gibi vize talebinizi destekleyen resmi ve onaylı belgeler,
 • Pasaport boyutunda bir adet resim,
 • Pasaportunuzun fotokopisidir.

Küba vatandaşının aile üyesi olarak tanımlanan eşi ve çocukları olan yabancılar, Küba’da Daimi İkamet için en uygun başvuru sahipleri olarak ön plana çıkıyor.

Diğer tüm kategoriler Geçici İkamet kategorisi içerisinde değerlendiriliyor.

Küba Vize Ücreti Ödemem Gerekiyor Mu?

 

Küba vizesi almak isteyen herkes başvuru süreci başında Küba hükümeti tarafından belirlenen vize ücretini ödemesi gerekiyor. Ayrıca vize başvuruları kabul edilmeyen kişilere vize başvuru ücretleri geri iade edilmiyor. Ücret maliyetleri ise hangi amaçla vize başvurusu yapıldığına göre değişiyor.

Ülkenizde bulunan Küba konsolosluğuna vize konusunda bizzat başvurursanız, yalnızca 25 ile 75 ABD Doları arasında değişebilen bedel ödemeniz gerekiyor.

Posta yoluyla yapıla başvurularda bu bedele posta ücreti de ekleniyor. Acenteler arayıcılığı ile yapılan başvurularda acenteler ek hizmet bedeli talep ediyor.

Deniz Yoluyla Gerçekleştirilen Seyahatlerde Küba Vizesi Gerekiyor Mu?

 

Evet gerekiyor. Küba’ya girmek için normalde vize almanız gerekiyorsa, hangi yöntemle girdiğinize bakılmaksızın vize başvurusunda bulunmalısınız.

ABD Vatandaşları Küba’ya Seyahat Edebilir Mi?

 

Bu sorunun cevabı evet olsa da 2 ülke arasında yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle ABD vatandaşlarının Küba’yı seyahat etmeleri diğer ülke vatandaşlarına göre çok daha kısıtlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Bu sorunun ana kaynağı ise ABD firmalarının Küba devleti sınırları içerisinde sahip olduğu petrol rafinerilerini kamulaştırması ve tazminat vermemesi nedeniyle 1960’lı yıllarda ABD’nin Küba’ya koyduğu ticaret yasağı ile başlayıp günümüze kadar sürüyor. ABD vatandaşları Küba’ya seyahat etmek istediklerinde diğer ülke vatandaşlarına verilen yeşil yerine pembe Turist Kartı veriliyor. Bu kart diğer ülkeler için verilen vizeye göre çok daha pahalı olarak veriliyor.

ABD vatandaşları Pembe Turist Kartı sorununu çözmek adına son yıllarda farklı yöntemler uyguluyor. ABD vatandaşları Küba’ya seyahat etmek istediklerinde önce başka bir ülkeye seyahat ediyor ve oradan bir turist kartı başvurusu yapıyor. Bu yöntemin nedeni, kartın renginin uyruğunuza değil, seyahat ettiğiniz ülkeye bağlı olarak verilmesi oluyor. Bu sayede normal vize alma imkânına sahip olunuyor.

Küba’ya 12 Yetkili Seyahat Kategorisi Nedir?

 

Şuan ABD başkanı olan ve Ocak ayında görevini Joe Biden’a devredecek olan Trump yönetimi Haziran 2019’da Küba’ya 12 yetkili seyahat kategorisini getirdi. Şu an ise bu sayı 12den 11’e düşürülmüştür.  Bu yasaya göre ABD vatandaşları sadece yasada belirtilen seyahat nedenleri arasında yer alan bir duruma sahip ise Küba’ya seyahat edebiliyor. Küba’ya izin verilen 11 seyahat kategorisi arasında;

 • Küba halkına destek olma,
 • İnsani yardım faaliyetlerinde ve projelerinde yer alam,
 • Eğitim faaliyetlerinde bulunma,
 • Aile ziyaretleri yapma,
 • Gazetecilik faaliyetlerinde bulunma,
 • Profesyonel araştırma ve toplantılar gerçekleştirme,
 • Bazı yetkili ihracat işlemleri yapma,
 • Özel vakıf, araştırma ve eğitim kurumlarının faaliyetleri kapsamında,
 • Halka açık performanslar, atölyeler, klinikler, atletik yarışmalar ve sergiler gerçekleştirme,
 • Dini faaliyetlerde bulunma,
 • Bilgi veya bilgilendirici materyallerin ihracatı, ithalatı veya iletimi yer alıyor.

Bu düzenle me ilk çıktığında Küba halkına destek olma maddesi buraya seyahat için bir boşluk olarak kullanılıyordu.  Fakat 5 Haziran 2019 itibarıyla bu kategori düzenlemeden çıkarıldı.

 

Küba Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×