Finlandiya Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Finlandiya Vatandaşlık ve Oturum Başvurusu 2021

Finlandiya’da vatandaşlık almak için yabancılar yasasına göre birçok düzenleme bulunmaktadır. kişinin oturma izni süresi, oturma izin statüsü, geliş nedeni gibi nedenlerle yasanın hangi kolundan yararlanabilecekleri belirlenir.

Finlandiya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Finlandiya Vatandaşlığına geçmek öncelikle kişinin kendi kararına bağlıdır. Finlandiya vatandaşlığına geçildiğinde seçme-seçilme hakkı, memur olma hakkı ve Finlandiya vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa hepsinden yararlanabilme şansına sahip olurlar.

Finlandiya'ya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya vatandaşlık başvurusu için ilk olarak göç idaresine ya da Finlandiya Konsolosluğu’na müracaat gerçekleştirilmeli.

Finlandiyaya nasıl yerleşebilirim?

Finlandiya yerleşebilmek için oturum izni alınmalıdır.

Finlandiya'da oturma izni nasıl alınır?

Finlandiya oturum izni için ilk olarak başvuru oluşturulmalı ardından randevu talep edilir.

Finlandiya Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
Finlandiya Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Finlandiya’da yaşayan hukuk ve toplumsal kurallara uyum göstermiş, anayasal hakları çiğnememiş ülkeyi benimsemiş, kendine burada bir dünya kurmuş her kişi için Finlandiya devleti bu kişilerin hakkını yasalarla sabitlemiştir.

 • Suç dolayısı ile ceza almamış olmalı sabıkasız olmalısınız.
 • Geçimini sosyal yardımlar olmadan kanıtlamanız gerekmektedir.
 • Finlandiya’nın hukuksal ve toplumsal kurallarına uyumlu olmanız ve bunu kabul etmeniz gerekiyor.
 • Yeterli seviyede Fin dilini bilmeniz gerekiyor. Bunun için yazılı ve sözlü olarak sınava girmeniz gerekir.
 • Anayasaya bağlı olmak ve anayasaya karşı bir davranışta bulunmamanız gerekmektedir.
 • Kişi yabancılar yasasına göre sınır dışı edilmemiş olmalıdır.
 • Şahıs Finlandiya vatandaşlığına geçmeden eski vatandaşlığından ayrılması gerekir. Çok elzem durumlarda mevcut vatandaşlıktan çıkması istenmez ve AB vatandaşı iseniz yine çıkmanız gerekmez.

Çocuklar İçin Finlandiya Vatandaşlığı

 • Vize İçin Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanı
 • 1 adet fotoğraf
 • Finlandiyalı vatandaşın akrabalık kanıt belgesi
 • Boşanma- sevgiliden ayrılma- ölüm hakkında yeni beyan
 • 14 yaştan sonrası için sabıka kaydı
 • A1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi
 • Entegrasyon uyumu açısından en son karne beyan edilmelidir.
 • Yeterli konut sahibi olduğu gösteren belge.
 • Sağlık sigortası belgesi
 • Başvuru sahibi yada davet edenin gelecek kişinin masraflarını karşılayacağını kanıtlayan belge.
 • Davet eden kişinin kimliği ve pasaportu

Finlandiya vatandaşlığını sadece 1. derece yakınlık(kan bağı) ile alabileceğiniz gibi farklı nedenlerle de alabilme hakkına sahipsiniz. Vatandaşlık için Finlandiya da belirli kategoriler bulunmaktadır. Kategorilerden hangisinde uyumunuz bulunmaktaysa onunla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Finlandiya Yasal Haklar Yolu İle Vatandaşlık Şartları

Reşit olmayan yanı 18 yaşını doldurmayan çocuklar anne-baba Vatandaşlığı sayesinde direk Finlandiya Vatandaşlığına hak kazanırlar. Bunun için kimlik kartı ve ikamet izni şartı aranmaktadır.

Bunun yanında Finlandiya’da 10 yıldır ikamet ediyorsanız vatandaşlık hakkına sahip olabilirsiniz. Kimi durumlarda bu süre 6 yıla kadar inebilmektedir. Eğer Avrupa Vatandaşlığınız varsa bu durumdan yararlanabiliyorsunuz.

Anne-babanız Finlandiya vatandaşı değil ise fakat ülkedeki ikamet süreniz 6 yılı tamamlamış ise yine hak kazanabilirsiniz. Mesleki başarınız yada ülkedeki kültürel/sportif başarılarınızdan size Finlandiya Vatandaşlığına geçme hakkı verebilmektedir.

Ülkede mesleğinize bağlılığından kaynaklı 15 yıldır ikamet ediyorsanız herhangi bir şart aranmaksızın ülke vatandaşlığına girişiniz kabul edilmektedir.

Nesep Yolu Finlandiya Vatandaşlık Şartları

Anne ya da babanız Finlandiya Vatandaşı ise herhangi bir bekleyiş prosedüre gerek kalmadan vatandaşlığa hak sahibisiniz. Ya da sadece annenizin Finlandiya vatandaşlığı var ise de hakkınız var.

Fakat aynı şey baba için geçerli değil. Sadece babanız Finlandiya vatandaşı ise mahkemeden ebeveyn belgesi almanız gerekmektedir. Eğer çocuk gayri meşru ise sadece anne Finlandiya Vatandaşı ise vatandaşlık alabilir ama baba Vatandaş ise ancak anne ve babanın evliliği gerçekleşirse vatandaşlıktan hak kazanabilir.

Başvuru İle Vatandaşlık Hakkı Kazanma Yolu

Diğer iki şartlardan yararlanamıyorsanız Finlandiya da başvuru yaparak’da Vatandaşlık alma hakkına sahip olabilme hakkı vardır. Tabi bu hakkı alabilmek için belli başlı şartları bulunmaktadır.

En önemli şartlardan biri ekonomik kaynaklarınızın yüksek olmasıdır. Herhangi bir sosyal hizmet yardımı almadan yaşamanız gerekmektedir. Bir önemli şartsa ülkenin sosyal, ekonomik, kültürel yapısına uyum içinde olmanızdır. Bu madde için teste tabi tutulursunuz. Mesleğinizin derecesi’de önemli bir nedendir.

Finlandiya Vatandaşlık hakkı kazanmanız için sadece sabıka kaydı yeterli olmayıp herhangi bir idari para cezasının olup olmadığı hatta yüksek miktarda ödemediğiniz bir trafik cezanızın’da bulunmaması gerekmektedir. Vatandaşlık için geçerli olan önemli sebeplerden biride Fince dil bilginizdir. Bunun için teste tabi tutulabilir yada dil yeterliliği sertifikası sizden istenir.

Finlandiya Vatandaşı İle Evli Olmak

Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi Türkiye Cumhuriyetin’de yaşayan vatandaşların Finlandiya Cumhuriyetin’de yaşamakta olan eşlerinin ya da çocuklarının yanlarına yerleşmek veya Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan çocuklarını yanlarına alabilmek için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.

Bu tip vizeler D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Finlandiya Konsolosluklarına ve Finlandiya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Başvuru için Finlandiya Cumhuriyeti tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme, sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Finlandiya Vatandaşı İle Evli Olmak

Sürekli oturum izni almanız vize başvuru sahibine Finlandiya’da 10 yıl boyunca ikamet etmek imkanı sağlayacaktır. 10 Yılı geçen sürelerde oturum izni başvurunuzu yenilemeniz gerekir.

Finlandiya’da yaşadığınız süre 5 yılı tamamladığı takdirde sürekli oturum izni isteyebilirsiniz ve Finlandiya vatandaşlığına aday olabilirsiniz.

Bir Finlandiya vatandaşı ile evliyseniz, evliliğinizin devam ediyor olması, Fince yüksek seviyede bildiğinizi ispat etmeniz, sahte bir evlilik yapmadığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Vatandaşlığına geçmeden önce bir Finlandiya vatandaşıyla başka ülkede evlendiyseniz, evlilik belgelerinizin Finlandiya nüfus müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

Finlandiya için önemli olan husus bilim, kültür, spor, sosyal alanlarda ülkeye katkı sağlayıp sağlamadığınızdır. Bu da” NATURALİZASYON” yöntemiyle bazı kriterler koyarak vatandaşlık için sınırlamalar olduğu anlamına gelmektedir.

Evlilik Dolayı ile Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler;

 • Uzun süreli oturum izni vizesi formu.
 • 3 adet biyometrik fotoğraf.
 • pasaporttaki işlenmiş sayfaların fotokopileri.
 • Finlandiya’da uyum konusunda entegre olduğunuzu kanıtlayan Konsolosluk vize yetkililerince hazırlanmış rapor.
 • Bir ceza ve suça karışmadığınızı ispatlamak için emniyet müdürlüğünden alınmış adli sicil kaydı.
 • Aile cüzdanı.
 • Emniyet müdürlüğünden yurt dışı giriş-çıkış kayıtlarının son 10 yıllık dokümanı.
 • Evlilik Finlandiya’da yapıldıysa tam vukuatlı nüfus kayıt örneği Fince dili ile bildirilmeli.

Finlandiya – Oturum

Oturum izni genelde olduğu gibi Finlandiya’da da geçici ya da kalıcı olarak verilmektedir. İkamet izni;

 • Sürekli İkamet İzni : A
 • Geçici İkamet İzni: B
 • Kalıcı İkamet İzni: P olarak bildirilmektedir.

AB oturumu olan vatandaşlar için ise P-AB yada P-EY olarak yazılır.

Yabancı uyrukluların 3 aydan daha fazla kalabilmeleri için oturum iznine ihtiyaçları vardır. Çalışmak isterseniz yine aynı şekilde kısa süreli oturum izni almanız gerekmektedir.

Finlandiya’da 4 yıl süre ile ikamet ettiyseniz Daimi İkamet izni alabilme hakkınız olur. Bu süreyi 5 yıla tamamlarsanız P-EU ikamet izni alabilirsiniz.

Finlandiya’ya gelme nedeniniz ikamet alırken önem taşımaktadır. Oturum izni tek başınıza yapmanız gereken başvurudur. Finlandiya’da başkaları adına oturum izni alınmamaktadır. Bulunan oturum izniniz bitmek üzereyse bitmeden uzatmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

AB ülkesi vatandaşı iseniz, ya da Lihtenştayn, İsviçre, İzlanda, Norveç vatandaşı iseniz, ikamet iznine ihtiyacınız yoktur.

Fakat 3 ay içinde kayıt yaptırmaları gerektirmektedir. Finlandiya’ya çalışma, oturma izni, geri dönüş, aile bağları ve bazı insani nedenlerle oturum izni verilebilir. Bazı durumlarda Finlandiya’da oturum izni başvurusu polis eşliğinde yapılmaktadır.

Oturum İzin Kartı

Oturum izni kartı biyometrik kart olarak verilmektedir. Verilen kartın 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. 5 yılda bir yenilenmelidir ve pasaport ile kartta bulunan bilgiler eşit olmalıdır. Meydana gelen değişiklikler bildirilmelidir.

Pasaport yenilendiğinde sahip olunan oturum varsa tekrardan oturum izni başvurusu yapılmalıdır. Oturum izni kartları çalınma ya da kayıp durumunda bu bilgiyi polise bildirmek zorundadır ve yeniden oturum izni çıkartmak zorundadır.

Almış olduğunuz oturum izni aynı zamanda çalışma izni de kapsamaktadır. Bu oturum izni sahipleri Schengen ülkelerinde seyahat edebilir ülkeden uzaklaşıp tekrar ülkeye geri gelebilirler. Oturum izinleri ülkeye geliş sebepleri ile bağlantılıdır.

Çalışan kişinin ne kadar süre ile çalışacağı geçerli olup olmayacağı belirlenir. Öğrenciler her zaman geçici oturum iznine sahiptir. Aile nedeniyle verilen ikametler sponsorun izninin geçerliliği ile aynı sürelerde belirlenir.

Hangi tür oturum izni olacağı sponsorun izni ile gerçekleştirilir. Başvuru çok kısa süreler belirtilmediği sürece genellikle 1 yıl süre ile verilir. Sürekli ikamet sahiplerine 3 yıla kadar uzatma izni verilebilir. Finlandiya da sürekli ikamet değiştirildiyse, yada iki yılı geçen süre ile ülke terk edilirse ikamet izni iptal edilir.

Finlandiya’da Oturum başvurusunda bulunulduğunda ülkedeki kamu huzuru, güvenliği, Finlandiya’da ki bulunma süreleri ve Finlandiya’ya olan bağlılığı, kişinin meslek durumu, çalışır durumda ise çalışma iznine sahip olup olmadığı Finlandiya’nın hukukuna toplumsal nizamına ve dil bilgisine ne kadar hakim olduğu konuları dikkate alınmaktadır.

Finlandiya – Çalışma

Finlandiya da yabancı ülke vatandaşları serbest meslek sahibi olup ticari faaliyetlerde bulunması için oturum izni almaları gerekmektedir. Yapacağı ticari faaliyetlerin kar amacı gütmesi gerekir.

Ekonomik Kalkınma Ulaşım Ve Çevre Merkezleri finansman anlaşmaları, daha önceki iş sözleşmeleri, iş planları gibi belgeleri inceleyerek bunu yaparlar. Ticari faaliyette bulunmak isteyen kişinin gelir kaynakları güvence altında olmalıdır.

Oturum izni için geçerli bir geçim kaynağı maddi gelirlerinin belgelenmesi gerekir. Finlandiya’da oturum izni alabilmeniz için çalışma sebebiniz oturum izninizin türünü belirlemektedir.

Ya da mesleki eğitiminizi tamamlamak size iş arama konusunda yardımcı olacaktır. AB üyesi ülke vatandaşı iseniz, Lihtenştayn, İsviçre, İzlanda Norveç vatandaşı iseniz oturum izni almanıza gerek bulunmaz.

Oturum izniniz sadece işinize göre verildiyse, sadece belirli işte çalışabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz iş aynı alanda ise rahatça değişim yapabilirsiniz.

Fakat oturum izniniz belirli bir iş yeri için verildi ise sadece o iş yeri içerisinde çalışabilir ve ikametinizi kullanabilirsiniz. İşvereni değiştirmek istediğinizde yeni bir oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

İş sözleşmeniz bittiğinde yeni bir oturum izni almanız veya ülkeyi terk etmeniz gerekir. Çalışma iznine sahip iseniz aileniz de oturma iznine başvuru yapabilir.

Schengen ülkesi olmayan ülke vatandaşı iseniz Finlandiya’da çalışamazsınız. Fakat Schengen ülkelerinde oturma iznine sahipseniz Finlandiya’da çalışabilirsiniz.

Oturma İzni Olmadan;

 • Üçüncü ülke vatandaşı olarak Finlandiya vizeniz varsa,
 • Kısa süreli Schengen vizesi sahibi iseniz,
 • Vize istemeyen bir ülkenin vatandaşı iseniz.

Çalışma ve ya oturum izniniz varsa ikamet izni almanıza gerek yoktur.

Bir iş sözleşmesi ile davet edilerek kısa süreli Schengen vizesi ile çalışacaksanız

Yüksek Meslek Grubunda iseniz;

Öğretmen, hakem, spor yargıcı, tercüman, profesyonel sanatçı, sporcu, teknik direktör, yardım-destek üyesi.

Kısa süreli Schengen Vize Bu Mesleklerde Çalışıyorsanız;

 • Diğer Schengen üye ülkesinden bilimsel araştırma yapmak için bulunuyorsanız.
 • Ürün reklamı, film çekimi gibi konular için bulunuluyorsa,
 • Finlandiya limanlarında yabancı gemilerde görevli bir denizci iseniz,
 • A/B-AEA ülkesinde bir şirket çalışanı olup ticari faaliyet için Finlandiya’ya geldiyseniz uzun süreli çalışma ve ikamet izniniz bulunuyorsa,
 • Bir işverene ait aracı kullanan kişi iseniz,
 • işiniz nakliye ise,
 • Tur lideri iseniz,
 • Belediyeler arası çalışıyorsanız,
 • Finlandiya’da ikamet etmiyorsanız

Finlandiya – Aile Birleşimi

Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi Türkiye Cumhuriyetin’de yaşayan vatandaşların Finlandiya Cumhuriyetin’de yaşamakta olan eşlerinin yada çocuklarının yanlarına yerleşmek veya Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan çocuklarını yanlarına alabilmek için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.

Bu tip vizeler D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Finlandiya Konsolosluklarına ve Finlandiya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Başvuru için Finlandiya Cumhuriyeti tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme, sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Evlilik Dolayı ile Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler;

 • Uzun süreli oturum izni vizesi formu.
 • Pasaport.
 • 3 adet biyometrik fotoğraf.
 • pasaporttaki işlenmiş sayfaların fotokopileri.
 • Finlandiya’da uyum konusunda entegre olduğunuzu kanıtlayan Konsolosluk yetkililerince hazırlanmış rapor.
 • Bir ceza ve suça karışmadığını ispatlamak için emniyet müdürlüğünden alınmış adli sicil kaydı.
 • Aile cüzdanı.
 • Emniyet müdürlüğünden yurt dışı giriş-çıkış kayıtlarının son 10 yıllık dokümanı.
 • Evlilik Finlandiya’da yapıldıysa tam vukuatlı nüfus kayıt örneği Fince ve İsveççe dillerinden biri ile bildirilmeli.

Finlandiya Vatandaşı İle Evli Olmak

Sürekli oturum izni almanız size Finlandiya’da 10 yıl boyunca ikamet etmek imkanı sağlayacaktır. 10 Yılı geçen sürelerde oturum izni başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

Finlandiya’da yaşadığınız süre 5 yılı tamamladığı takdirde sürekli oturum izni isteyebilir Finlandiya vatandaşlığına aday olabilirsiniz.

Bir Finlandiya vatandaşı ile evli iseniz, Evliliğinizin devam ediyor olması, Fince yüksek seviyede bildiğinizi ispat etmeniz, Sahte bir evlilik yapmadığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Vatandaşlığına geçmeden önce bir Finlandiya vatandaşı ile başka ülkede evlendiyseniz, evlilik belgelerinizin Finlandiya nüfus müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

Finlandiya için önemli olan konu bilim, kültür, spor, sosyal alanlarda ülkeye katkı sağlayıp sağlamadığınızdır. Bu da” NATURALİZASYON” yöntemi ile bazı kriterler koyarak vatandaşlık için sınırlamalar olduğu anlamına gelmektedir.

Finlandiya – Öğrenci

Finlandiya’da eğitim görmek isteyen öğrencilere geçici oturum izni verilmektedir. Öğrencinin eğitim aldığı süre içerisinde geçimini sağlama ve konaklama masraflarını karşılayacak maddi kaynaklarının olduğunu kanıtlaması gerekir.

Finlandiya’da da bir üniversitede veya lise seviyesinde bir okulda kabul edilmiş olduğunda geçici oturum izni verilmektedir.

Diğer eğitim kurumlarının mesleki ve derece eğitim programlarına katılmak için oturum izni verilir. Yüksek dil eğitimi almak istiyorsanız, kısa süreli dil kursları için, üniversite yada yüksek öğretim kurumlarından birinde eğitim ile alakalı takviye almak isteyen öğrencilere, Erasmus programına katılmak isteyen öğrencilere geçici oturum izni verilmektedir.

 • Bir eğitim programına katılmak için öncelikle sınava girilmesi gerekir. Bu sınav için oturum iznine gerek yoktur.
 • Finlandiya’ya yapılan vatandaşlık başvurularında aile fertlerinizin 18 yaş altı yaşam masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamaları gerekmektedir. Bunun için kişi başına gerekli olan meblağı karşılayan banka bilgilerini bildirmeliler.
 • “Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen 18 yaş altındaki kişilerin velisi bulunan kişiden noter onaylı seyahat izin belgesi bulundurmaları zorunludur. Ayrıca boşanmış anne babalarda velinin tek kendisine ait olduğunu kanıtlar velayet belgesini de ibraz etmeleri gerekmektedir.”
 • Orijinal Muvafakatname Belgesi: 18 yaşından küçük vize başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orijinal belge.

Gerekli Olan Belgeler

 • Doğum belgesi,
 • Kazanç Belgeleri: Son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap özeti
 • Almış olduğu sosyal yardımları kanıtlar belge
 • Pasaport ile birlikte pasaportta işlem yapılan sayfaların fotokopisi
 • Ebeveynlerin Uluslararası evlenme cüzdanı ile cüzdan içinde işlenmiş sayfaların fotokopisi
 • Ebeveynlerin Boşanma meydana gelen durumlarda kanıtlar mahkeme belgesi ve fotokopisi
 • Fince dil yeterlilik sertifikası ve fotokopisi
 • Çocuklara ait öğrenim diploma belge ve fotokopisi.
Finlandiya vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/finlandiya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Finlandiya Oturma İzni Şartları

Oturum izni şartları için en önemli şart aile bağı olmasıdır. Ancak bu yoksa çalışma durumunda uzun süreli çalışma sonrasında oturma izni için başvuru yapılabilir. Göç de bir seçenektir ve göç durumunda da Finlandiya örnek bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

Finlandiya Oturma İzni Ücretleri

Finlandiya oturma izni ücreti ödemesi oturma izni başvurusu esnasında yapılır. Oturma izni ücreti tamamen peşin ödenmelidir ve bu ücretlendirme başvuru anında belirlenir. Ancak başvurunuz reddedilir ise bu durumda oturma izni ücretiniz geri verilmeyecektir.

Finlandiya Göçmenlik Şartları

Göçmenlik şartları için neden göç ettiğinizi anlatmanız ve bu aşamada kendi hayatınızı nasıl idame ettireceğiniz gibi pek çok noktayı belgelemeniz gerekmektedir.

Finlandiya Oturma İzni Gerekli Belgeler

Kimlik fotokopiniz, Finlandiya’da oturma izni almanıza neden olan sebep veya sebeplerin belgeleri, gelir durumunuz, pasaportunuz gibi pek çok önemli belge gerekmektedir. Aynı zamanda oturum izni ücretinin dekontu da eklenmelidir.

Finlandiya Çalışma İzni Şartları

Finlandiya’da çalışma izni alan herkes oturum izni alamaz. Bu biraz işe bağlıdır. Bu nedenle oturum izni için iş seçeneklerine bakmak gerekir. Ancak çalışma sürecinizde de geliriniz önem arz etmektedir. İkamet izni için gerekli maaş tarafınızca alınmalıdır. Burada kişinin belirli ve düzenli bir aylık geliri olması etki edecektir.

Finlandiya Vatandaşlık Şartları 2019

Finlandiya vatandaşlığı için pek çok şart gerekmektedir. İlk aşama 18 yaşını doldurmuş olmanızdır ve belirlenen süre kadar Finlandiya’da ikamet gerekmektedir. Fince veya İsveççe seviyeniz yeterli düzeyde olmalıdır. Gelirinizi ve geçiminizin nasıl sağlandığını resmi olarak belgelemeniz gerekmektedir.

Finlandiya Oturma İzni Mülakat Soruları

Mülakat soruları resmi olarak yayınlanmaz ve bu sorular sizin dosyanıza göre değişim gösterebilir. Bu nedenle kesin ve net bir cevap verilmese de genel olarak aynı çerçevede sorular sorulduğu dikkat çeken ayrıntılardan biridir.

Finlandiya Vatandaşlık Ücreti

Finlandiya vatandaşlığına geçmek için yalnızca iki yol vardır. Bunlaran ilki ebeveyn yolu ile diğeri de Finlandiya vatandaşı ile evlenmek. Bunun dışında bu ülke, ücret ödeyerek vatandaş olma hakkı tanımamamaktadır.

Finlandiya Vatandaşlık Şartları 2021

Finlandiya vatandaşı olabilmek için bu ülkenin talep ettiği bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar aşağıda yer almaktadır:
• 18 yaşını doldurmuş olmak
• Evli olmak
• Kimlik bilgilerinin tespiti
• Fince ya da İsveçce dillerinden en az birini yüksek seviye konuşabilmek
• Devlete karşı vergi borcu bulunmamak
• Adli sicil kaydının temiz olması
• Geçimi sağlayan aylık düzenli bir gelirin bulunması

Finlandiya Vatandaşı İle Evlilik

Bir Finlandiya vatandaşı ile evlenecekseniz ve bu evlililiğin geçerliliğini kanıtlayabilirseniz o zaman devlet size de vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Ancak bu hak için de yukarıda bahsedilen şartlara sahip olmanız gerekmektedir.

Finlandiya Göçmenlik

Finlandiya ülkesi, göçmenlik vizesi veren ülkeler arasında bulunmakta olup göçmenlik vizesi denilen kavram aslında uzun süreli vize anlamına gelmektedir. Yani burada uzun süre kalmanız gerektiğinde devlet açısından göçmen sayılmaktasınız.

Finlandiya Oturma İzni

Finlandiya’da oturma izni alabilmek için öncelikle uzun süreli vize türlerinden birine başvurmuş ve bu vizeyi alabilmiş olmanız gerekmektedir. Oturma izni genelde, aile birleşimi, eğitim ya da çalışma gibi uzun süreli kalma durumlarında verilmektedir.

Finlandiya Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Uzun süreli vizeleri yaklaşık 3 ay içerisinde açıklanır. Ancak turistik vizelerin açıklanması daha kısa sürer. Bu da 7 ila 15 gün içerisinde belli olur.

Finlandiya Turistik Vize Ücretli mi?

Evet, kısa süreli kalma durumu sağlayan turistik vizeye başvuruda bulunacaksanız, belirli miktarlarda olan bir vize harç bedeli ödemek durumundasınız. Bu durum diğer vize türleri için de geçerli olup, ücret vize kategorisine göre değişmektedir.

Finlandiya Vatandaşlık Şartları

Finlandiya vatandaşı olabilmeniz için belirlenmiş bazı vatandaşlık şartları bulunmaktadır:
• Vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için evli ya da 18 yaşını doldurmuş olmak
• Herhangi bir suça dahil olmamış olmak
• Devlete karşı ödenmemiş bir borcun bulunmaması
• Finlandiya’da en az 5 sene yasal olarak ikamet etmiş olmak
• İsveçce ya da Fince dillerindne en az birini yeterli düzeyde konuşabilmek
• Düzenli bir gelirin var olması

Finlandiya Vatandaşlık Şartları 2021 Yılı İçin

Finlandiya’nın vatandaşlık şartları genel hatları ile aynıdır ve bu şartlar her sene geçerliliğini korumaktadır.

Finlandiya Vatandaşı İle Evlenirsem Ne Olur

Finlandiya vatandaşı ile evlenen bir kimsenin Finlandiya vatandaşı olma hakkı bulunmaktadır. Eğer kişi isterse, eşi nedeniyle bu ülkenin vatandaşı olabilmek için başvuruda bulunabilir.

Finlandiya Vatandaşlık

Finlandiya vatandaşlığına geçebilmek için ebeveyenlerden birinin Finlandiya vatandaşı olması gerekmektedir. Ya da Finlandiya vatandaşı olan biri ile evlenildiğinde de bu ülkenin vatandaşı olma gibi bir hak tanınır.

Finlandiya Göçmenlik Vizesi Nedir?

Finlandiya ülkesinde 90 günden fazla kalacak olan kişiler için alınan vize türüdür. Eğer bu ülkede 90 gün ve üzeri bir süreç içerisinde kalma planınız varsa o zaman oturma izni almanız gerekmektedir.

Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi

Finlandiya’da yaşayan eş ya da çocuklar vasıtası ile alınabilecek bir vize türürüdür. Bu vize ile ülkede uzun süre kalınabilir ayrıca ikamet izni de vize içerisinde dahildir.

Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi Başvuru

Finlandiya aile birleşimi için yapılacak olan başvuruların Finlandiya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezlerine gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başvurunun sonuçlanmasını daha doğrusu bu başvurunun kabulü reddi gibi drumlara Başkonsolosluk karar vermektedir.

Finlandiya Vize Almak Zor mu?

Hayır, eğer istenen şartlar sağlanıyor ve gerekli olan belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edilmiş ise o zaman zor değildir.

Finlandiya Vatandaşlık Reddi

Finlandiya’dan vatandaşlık sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle vatandaşlık başvurusunda bulunması gerekmektedir. Eğer sizden talep edilen özellikler sağlanmıyorsa o zaman vatandaşlık başvurunuz reddedilecektir.

Finlandiya Vatandaşlık Ücreti Nedir?

Bu ülke, para ile yapılan vatandaşlık başvurularına izin vermemektedir. Ülke vatandaşı olabilmek için ya ebeveyn durumundan kaynaklı vatandaşlıklara ya da evlilik dolayısıyla alınacak vatandaşlıklara izin vardır. Ancak bu şekildeki vatandaşlık başvurularında da sizlerden belirli miktarda ücretler talep edilecektir.

Finlandiya Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Finlandiya’da bazen 90 güne kadar olan kalma durumlarında da oturma izni verilmektedir. Bu süreç ya da 90 gün üzerinde ülke sınırları içerisinde kalacak olan kişilerin alması gereken vize türünün isimlerinden biri de göçmenlik başvurusudur.

Finlandiya Vatandaşı Olma Şartı Madde Madde

Finlandiya vatandaşı olabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmek zorunludur:
• 18 yaşını doldurmuş olmak
• Evli olmak
• Herhangi bir suç işlememiş olmak
• Devlete karşı vergi borcu ya da hastane borcu gibi borçların bulunmaması
• İsveçce ya da Fince dillerinden birini yeterli seviyee konuşabilmek
• Ülkede en az 5 yıl oturmuş olmak
• Düzenli olarak sağlanan bir gelirin varlığı

Finlandiya Oturum İzni Nedir?

Finlandiya’da uzun süreli olarak kalacak kişilerin alması gereken izin türüdür. Bu izin sayesinde kişiler ülkede, belirtilen süre dahilinde ikamet edebilir. Yine bu izinle birlikte çalışma izni de kişilere sağlanmaktadır.

Finlandiya Vizesi Zor mu Alınır?

Hayır, sizden istenen evraklar eksiksiz ve hatasız bir şekilde teslim edildiği ve yine sizden istenen özellikler sağlandığı takdirde ülkeden vize almak çok da zor değildir.

Finlandiya Vatandaşı İle Evlilik Kabulü

Finlandiya vatandaşı ile evlendiğiniz takdirde sizler de bu ülkeden vatandaşlık alma hakkına sahip olursunuz. Evlilik ister Finlandiya’da isterse Türkiye’de gerçekleşsin, evliliği kanıtlayan resmi bir belge var olduğu sürece evlilik kabul edilir.

Finlandiya Oturma İzni Şartları

Finlandiya oturma izni şartları arasında kişilerin uzun süreli vize almaları bulunmaktadır. Uzun süreli vize alma hakkını elde eden bireylerin oturum izni için yerel yöneticiler ile iletişim içerisinde olması gerekir.

Finlandiya oturma izni ücretleri yenileme adımlarında cüzi bir tutarda ödenecektir. Oturma izni almak isteyen kişilerin güncelleme sürelerine büyük önem vermeleri gerekmektedir. Bu noktada güncelleme yapılmaması durumunda belgelerin geçerliliğine ilişkin de sorun meydana gelecektir.

Finlandiya vatandaşlık şartları 2019 senesinden bu yana değişim göstermemiştir. 5 sene boyunca oturum hakkı elde etmenin akabinde süresiz oturum ve vatandaşlık için başvuruda bulunma hakkını elde edeceksiniz.

Finlandiya vatandaşlık şartları arasında kişilerin ülkeye entegrasyona ilişkin sorun çıkartmamaları da ana kıstaslardandır. Bu nedenle özel olarak dil sınavları da uygulanmaktadır. Ülkenin dili ve temel kültürel değerlerine ilişkin net bilgiye sahip olmanız talep edilir.

Finlandiya oturma izni gerekli belgeler arasında kişilerin pasaportu da bulunmalıdır. Pasaportun güncel olmasına ayrıca dikkat edilmelidir. Sadece güncel pasaport değil gerek duyulursa geçmişte geçerli olan eski pasaportlar da güvenlik gerekçesi ile istenebilir.

Finlandiya oturma izni mülakat soruları hakkında danışmanlık firmaları size gerekli olan tüm bilgilendirmeleri eksiksiz sunacaktır. Ülkenin en azından temel kültürel ve sosyal yapısına ilişkin bir sorun meydana gelmemesi için oturum izninde bu tür mülakatlar yapılmaktadır.

Finlandiya oturma izni alan kişilerin çalışmak için ayrıca başvuruda bulunması gerekir. Çalışma izni öğrenciler bazında da geçerlidir. Örneğin eğitiminizi devam ederken aynı zamanda staj yapmak isterseniz kısmi zamanlı çalışma izni almanız gerekir. Aksi takdirde çalıştığınız pozisyon illegal olarak konumlanacaktır. Danışmanlık firmaları tüm bu püf noktalarına ilişkin size bilgi sunacaktır.

Finlandiya oturma izni Başvuru Merkezi randevu sistemi ile çalışmaktadır. Bu randevu sisteminde almış olduğunuz gün ve saate uygun olarak gitmeli ve tüm belgeleri derlemiş durumda bulunmalısınız. Randevusuz gelen kişilerin başvuru adımlarının onaylanmayacağı da ayrıca bildirilmelidir.

Finlandiya oturma izni için D grubu vize başvurusu yapılmalıdır. D grubu başvuruda 90 günden fazla kalacak olan kişiler için hazırlanan kapsamlı biri sistem geçerliliğini korumaktadır.

Finlandiya Oturma İzni Ücretleri

Finlandiya oturma izni ücretleri kapsamında kişilerin vize alma detayları, oturum izni yenileme unsurları gibi tüm detayları içermelidir.

Finlandiya oturma izni şartları arasında kişilerin ülkenin diline hakim olması en temel kıstaslar arasındadır. Kalıcı oturum talep eden kişilerin kültüre hakim olup olmadığına dair detaylı bir inceleme de gerçekleştirilecek, mülakatlar yapılacaktır.

Finlandiya oturma izni ücretleri kategorisinde vize ücretine dair de bilgi sahibi olmanız gerekir. 80 Euro olarak belirlenmiş olan ücretin ödendiğine dair harç makbuzunun muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Finlandiya Göçmenlik Dairesi oturum izni güncelleme aşamasında hizmetler vermektedir. Göçmenlik dairesi oturum izni güncelleme adımlarına ilişkin sorun olması durumunda oturumun iptal edilmesi hakkını da saklı tutmaktadır.

Finlandiya oturma izni mülakat soruları arasında ülkenin genel kültürüne ilişkin detaylar da yer almaktadır. Hem dil seviyesi hem de ülkenin temel kültürüne ilişkin bilgilerin muhakkak yer alması gerekir.

Finlandiya oturma izni alınırken Finlandiya’da kurumsal olarak hizmet veren bir firmadan davetiye almak vize ve oturum izni aşamalarını sizin için çok daha verimli kılacaktır. Özellikle çalışma izni isteyen kişiler için büyük bir şanstır.

Finlandiya oturma izni başvuru adımlarında dilerseniz aracı kurumlardan yardım alabilirsiniz. Aracı kurumlar başvuruya ilişkin tüm verilerin tarafınıza iletilmesini mümkün kılacaktır. Vize ve oturum iznine ilişkin gelişmeleri takip etmeniz için de bir fırsat sunulacaktır.

Finlandiya aile birleşimi gerekli evraklar kapsamında sadece pasaport ve biyometrik fotoğraf değil aynı zamanda eğitim görmek için gelen kişilerin Türkiye’deki eğitim bilgilerine dair de veri sunmaları gerekir.

Vize alınırken kişilerin ülkeye giriş yapmalarının sonrasında, maddi ihtiyaçların nasıl karşılanacağına ilişkin de bilgi sunmaları talep edilir. Öğrencilerin bu aşamada burs veren kurumlarından bir belge sunmaları yeterli olacaktır. Ayrıca kalacak yerin beyan edilmesi talep edilirse okulunuzun sağlamış olduğu yurdun adresini sunabilirsiniz.

Finlandiya oturma izni Başvuru Merkezi randevu sisteminde almış olduğunuz gün ve saatte değişimler yapma hakkınız da vardır. Gün ve saate ilişkin değişimler yapılabilir. Bu noktada kişilerin randevu gün ve saatine tüm belgeleri derlemiş ve başvuru formunu da doldurmuş halde sunmanız istenir.

Finlandiya Vatandaşı ile Evlilik

Finlandiya vatandaşı ile evlilik yaparak ülkede oturum izni alma adımlarını daha kolay şekilde tamamlayabilirsiniz. Eşinizin Finlandiya vatandaşı olması ülkede direkt vatandaşlık almanıza imkan vermeyecektir, fakat oturum talebinizin daha kısa sürede olumlu yanıtlanmasına imkan tanıyacaktır.

Finlandiya evlilik üzerinden talep edilen oturum, aile birleşimi kategorisinde incelenmektedir. Aile birleşiminin sağlanması için evliliğin resmi zeminde yapıldığına ilişkin bilgi verilmesi gerekir.

Finlandiya vatandaşlık ücreti olarak tanımlanan bir ücret mevcut değildir. Uzun süreli vizenizi almanızın sonrasında oturum izniniz için başvuruda bulunabilirsiniz. Vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Vize başvurularında ödenen bu tutarın başarılı şekilde aktarıldığına dair makbuzu saklamayı da ihmal etmemelisiniz.

Finlandiya da evlilik yapan kişilerin ülkemizde tenfiz başvurularını yapmayı unutmaması gerekir. Bu şekilde evliliğin geçerlilik kazanması mümkün kılınır. Boşanma durumunda da aynı unsur geçerlidir.

Finlandiya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar; normal koşullarda bir aylık süre zarfında aile birleşimine ilişkin olumlu ya da olumsuz tarafınıza bilgilendirme sunulmaktaydı. Fakat pandeminin etkisi ile beraber yanıt verme sürecinin 90 güne kadar ilerlediğinin de ayrıca dile getirilmesi gerekir.

Finlandiya oturma izni şartları arasında hem ikamet verileri hem de ülkeye giriş yapılmasının sonrasında zuhur edecek maddi ihtiyaçların nasıl karşılanacağına ilişkin bilgi almanız gerekmektedir. Bu maddi ihtiyaçların karşılanması konusunda çok hassas bir sistem oluşturulmuştur. Ülkeye giriş yapan kişilerin ekonomi üzerinde yük teşkil etmesi bu şekilde engellenmiş olur.

Belarus vatandaşı ile evlilik durumunun resmi belgeler ile onaylanmış ve kanıtlanmış olması gerekmektedir. Daha öncesinde bir evlilik ve boşanma durumunuz olduysa bu durum tam tekmil nüfus kayıt örneğinde yer bulacaktır. Bu evliliğin sonlandığına ilişkin resmi belgeleri de aile birleşimi formuna eklemelisiniz.

Avrupa vatandaşı biriyle evlenmek bu ülkede oturum alma adımını sıradan kişilere göre çok daha rahat bir biçimde tamamlamanızı mümkün kılmaktadır.

Türk vatandaşı ile evli yabancıların hakları irdelenirken bu evliliğin gerçek zeminde tamamlanıp tamamlanmadığına ilişkin detaylı bir inceleme yapılacaktır. Kişilerin sadece oturum izni almak için bu tür başvurularda bulunduğu fark edildiği anda, oturum izninin iptali söz konusu olabilir.

Finlandiya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Finlandiya vatandaşı nasıl olunur; vatandaşlık hakkının elde edilmesi için ülkede 5 sene boyunca kesintisiz kalmanız gerekmektedir. 5 senenin sonunda süresiz oturum için başvuruda bulunabilirsiniz.

Finlandiya vatandaşlığı şartları arasında kültüre entegrasyon en temel unsurlar arasındadır. Hem ülkenin diline dair sınavlardan geçmeniz ve ortalama bir not almanız hem de ülkenin kültürüne ilişkin bilgi sahibi olmanız istenmektedir.

Finlandiya vatandaşlık başvurusu yapılırken bireylerin özellikle uzun süreli vize başvurularını düzenli olarak yenilemeleri ve oturum izinlerinin güncelliğine ilişkin de bir sorun yaşamamaları gerekir.

Finlandiya vatandaşlık ücreti olarak tabir edilen net bir tutar yoktur. Sadece vize ücreti olarak 80 Euro değerinde ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödeme adımının tamamlanmasının sonrasında harcın ödendiğine dair bilgilendirmenin dekont ile iletilmesi gerekir.

Finlandiya Başbakanı Türklere vatandaşlık konusunda yaptığı son açıklamalarda sürecin güvenlik kontrollerinin her ülkede olduğu gibi güvenle devam ettiğini iletmektedir.

Finlandiya göçmenlik başvurusu yapılırken gerekli maddi şartların sağlanması gerekmektedir. Ülkeye girecek olan kişilerin ortaya çıkacak maddi ihtiyaçları nasıl karşılayacağına ilişkin bir bilgilendirme sunulması lazımdır.

Finlandiya oturma izni şartları arasında ülkenin diline kişilerin kendi temel ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede hakim olması gerekir. Bunun için devlet tarafından açılan kurslar da bulunmaktadır. Ücretsiz olarak kurslara devam ederek, kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Finlandiya vatandaşlık şartları 2019 senesinden bu yana güvenlik konusunda eşsiz yapısını sürdürmeye devam etmektedir. Sicilinde sabıka görünen kişilerin ülkede vatandaşlık hakkı elde etmesinin daha zor olduğu belirtilmelidir.

Finlandiya vatandaşı ile evlilik yapılması sonrasında evliliğin tüm resmi belgelerinin sunulması talep edilir. Bu evliliğin üzerinden ülkede oturum izni ve çalışma izni almak daha kolay olacaktır. Fakat resmi birimler yaşadığınız haneyi belirli aralıklar ile kontrol etmeye devam edecektir. Bu şekilde yapılan evliliğin sadece oturum hakkı elde etmek için icra edilip edilmediğini de kontrol edeceksiniz.

Norveç vatandaşlık konusunda aynı şekilde aile birleşimine önem veren ülkelerdendir. Norveç vatandaşı ile evlenen kişilerin ülkede ikamet edilen 5 senenin sonunda, vatandaşlık hakkı alması da sıradan kişilere göre daha kolay olacaktır.

Finlandiya’ya Yerleşme Şartları

Finlandiya’ya yerleşme şartları arasında kişilerin öncelikle uzun süreli vize almaları gerekir. D tipi vizeye başvuru adımlarının tamamlanmasının sonrasında oturum ve çalışma izni detaylarını tamamlayabilirsiniz.

Finlandiya yerleşme şartları ülkeye giriş adımında belirli bir maddi birikimin yer almasını gerektirmektedir. Bunun için sizden hesap özeti talep edilebilir. Hesap özetinin ve banka hesap dökümünün gönderilmesi ile bir masraf ortaya çıktığı zaman bunu nasıl karşılayacağınıza ilişkin fikir sahibi olabilirsiniz.

Finlandiya vatandaşlık şartları 2019 senesinden bu yana detaylı şekilde incelenmekte ve bir güvenlik açığının meydana gelmemesi için tüm önlemler alınmaktadır. Size verilen oturum izninin ülkenin güvenliğinin tehdit edilmesi durumunda iptal edilme olasılığı da bulunmaktadır.

Finlandiya vatandaşlık şartları arasında ülkeye entegrasyon adımına dair de sizden bilgi alınacaktır. Özellikle ülkenin diline hakim olmanız en temel kıstaslardandır. Vatandaşlık alabilmek için ülkenin yapmış olduğu dil sınavlarından geçer not alınması temel kriterlerdendir.

Finlandiya’da Türk olmak ve oturum izni almak belirtilen kurallar yerine getirilirse oldukça kolaydır. Özellikle bir firmanın kurumsal iş davetiyesi ile giriş yapmak tüm aşamaların çok daha kolay şekilde tamamlanmasını mümkün kılmaktadır.

Finlandiya’ya nasıl gidilir; vize talepleri sırasında hem kalacağınız otelin rezervasyonu hem de uçak biletinize ilişkin bilgilendirme istenecektir. Bu verileri sunarak turistik vize alım adımını tamamlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde pandemi kısıtlamalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Pandemi kısıtlamaları sebebi ile zaman zaman ülkeye turist alımının sorun ile karşılaştığı görülmektedir.

Finlandiya göçmenlik adli sicil kaydının sunulması ile mümkün kılınmaktadır. Adli sicil kaydında sabıkası görünen kişilerin ülkede göçmenlik başvurusunun olumlu yanıt almayacağının da ayrıca iletilmesi gerekir.

Finlandiya’da nasıl çalışabilirim; hem kısmi hem de tam zamanlı çalışma adımlarının tamamlanması için kişilerin çalışma iznini eksiksiz biçimde alması gerekmektedir. Çalışma izni almak isteyen kişilerin kabul aldıkları firmadan davetiye talep etmesi durumunda elde edecekleri işlem ve onay hızı çok büyük yol kat edecektir.

Finlandiya’ya kaçak nasıl gidilir; kaçak gittiği fark edilen kişilerin fark edilmesi durumunda direkt olarak ülkeden deport edilmesi sağlanır.

Finlandiya’da iş yapan Türk firmaları sizin için en kolay iş bulunabilecek alanların başında gelir.

Finlandiya Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu Video;

Finlandiya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×