Schengen Vize Ücretleri 2023

Schengen Vize Başvurusu

Schengen Vize Ücreti

 1. Schengen vizesine başvurduğunuzda ödemeniz gereken başvuru ücreti vardır. Başvuru ücreti başvurduğunuz vize türüne, yaşınıza, uyruğunuza ve bası istinaslara göre farklılık gösterir.
 2. Vize ücretini başvuru gerçekleştirdiğiniz Konsolosluğa giderek nakit ödeyebilir veya banka ve kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Ancak bazı Konsoloslukların kredi kartı ile ödemeye izin vermediğini unutmamalı ve temkinli gitmelisiniz.
 3. Başvuru ücretini zamanında ödemeniz gerektiğinden temkinli olmanızda fayda vardır. Ayrıca ödediğiniz başvuru ücretinin vize başvurunuz reddedildiği takdirde geri iade edilmeyeceğini bilmelisiniz.
 4. Bu nedenle başvuru evraklarını tamamlarken Konsolosluğun kriterlerine uygun olmasına dikkat etmeli ve Konsolosluk tarafından talep edilen her evrakı eksiksiz olarak karşılamalısınız.
 5. Son olarak başvuru evraklarını tamamlasanız ve teslim etseniz de vize başvuru ücretini ödemeden başvuru talebiniz işleme alınmayacaktır.

 

Schengen Vize Ücretleri Nasıldır?

Schengen vize ücretleri kategorilerine göre ve daha önce belirttiğimiz hususlara göre farklılık gösterir. Türüne ve diğer şartlarına göre Schengen vize ücretleri aşağıda belirtildiği gibidir.
 • Yetişkinler için Schengen Vize Ücreti: 80 € veya 90 $
 • 6-12 Yaş Arasında Bulunan Çocuklar için Schengen Vize Ücreti: 40 € veya 45 $
 • 6 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Schengen Vize Ücreti: Bedava
 • Resmi Amaçlarla Seyahat Etmek İsteyen Diplomatik Pasaport Sahipleri İçin Schengen Vize Ücreti: Bedava
 • AB-AEA Vatandaşının Aile Üyeleri İçin Schengen Vize Ücreti: Bedava
 • Okul Gezisi Sırasında Öğrencilere Eşlik Eden Öğretmenler için Schengen Vize Ücreti: Bedava
 • Bilimsel Araştırmalar için Seyahat Eden Kişiler İçin Schengen Vize Ücreti: 35 € veya 69 $
 • Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya Vatandaşları İçin Schengen Vize Ücreti: 35 € veya 39 $

USD yani ABD doları üzerinden belirlenen başvuru ücretleri döviz kuruna göre yıl içinde değişebilir.

Schengen Vize Ücretleri 2021
Schengen Vize Ücretleri

Belirttiğimiz ücretler Schengen kapsamında yer alan ülkelerin belirlediği ücretlerdir, söz konusu ücretler ülkeler tekrardan karar alana denk değişmez veya değiştirilemez. Belirttiğimiz vize başvuru ücretini ödemekten muaf olan bazı kategoriler de vardır.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor veya kültür etkinliklerine katılmak için seyahat edildiği takdirde söz konusu vize başvuru ücretlerinden başvuru sahibi muaf tutulur. Ayrıca 25 yaş altında kişiler içinde belirttiğimiz vize başvuru ücretlerinden feragat edildiği görülmüştür.

Bu durumlar istisnai durumlardır ancak yine de başvuru sahibinin başvurunun reddedildiği takdirde başvuru ücreti geri iade edilmeyecektir.

Vize Ücreti Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Schengen vize ücretini başvuru gerçekleştirdiğiniz Konsolosluk veya Büyükelçilik aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Vize ücretini öderken nakit ödemeniz ise tavsiye edilmektedir. Kredi kartı veya çek gibi yöntemler zaman zaman kullanılıyor olsa da Konsoloslukların büyük bir çoğunluğu kredi kartı ve çek ile ödeme yöntemini kabul etmemektedir.

Vize ücretini öderken belirlenen para birimi yaşadığınız ülkeye göre farklılık gösterebilir. Bu durumda Konsolosluk veya Büyükelçilik tarafından onaylanan döviz kuruna göre ödeme yapabilirsiniz. Son olarak vize başvuru ücretine hizmet bedelinin de dahil olduğunu unutmamalısınız.

Vize Başvurum Reddedilirse Süreç Nasıl İşler?

Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda vize başvuru ücreti için ödediğiniz başvuru ücreti iade edilmemektedir. Vize başvurunuzun reddedilmesine itiraz eder ve tekrar vize başvurusunda bulunmak isterseniz başvuru ücretini yeniden ödemeniz gerekmektedir.

Vize başvuru ücretinin ödenmesi vize başvurunuzun onaylanacağı anlamına gelmez. Bu nedenle vize başvurunuzu ödemeden önce gerekli kriterleri karladığınıza emin olmalısınız.

Vize başvurunuzu harici bir hizmet sağlayıcısı ile gönderirdiyseniz muhtemelen hizmet bedeli ücretini de ödemeniz gerekecektir. Buna ek olarak pasaportunuzun Express yoluyla size teslim edilmesini isterseniz kargo ücretini ve iade ücretini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Schengen vizesi almak için hesapta ne kadar para olmalı?

Vize başvurusunda otel ve uçak bileti alınmamış olması durumunda başvuru sahibinin banka hesabında 10 ile 12 bin lira bakiye bulunması yeterlidir.

Schengen vizesi nedir kimler alabilir?

Avrupa’ya seyahat planlayanların Schengen ülkelerine giriş yapabilmesi için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Ilk Schengen vizesi kaç günlük verilir?

Schengen vizesi 15 günlük verilmektedir, 2. vize 2 aylık, 3. vize ise 6 aylıktır. Seyahat gerçekleştirilecek olan ülkenin konsolosluğuna başvuru yapılır.

Schengen Vize Ücretleri 2023 Video;

Schengen Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×