Tier 5 Geçici İşçi Vizesi İngiltere

Tier 5 Geçici İngiltere İşçi Vize Başvurusu

Birleşik Krallık topraklarında geçici bir süre için çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken geçici vize türüne Tier 5 vizesi adı verilir. Birleşik Krallık’ın yapmış olduğu uluslararası anlaşmalara göre Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşları ve İsviçre vatandaşları bu vizeden muaf tutulmuştur.

Tier 5 geçici işçi vizesi Birleşik Krallık göçmenlik puan sistemine göre verilen bir vize türüdür ve maksimum iki yıl kadar bu ülkede kalma ve çalışma hakkı verir.

Tier 5 vize sahipleri dilerlerse çalıştıkları işle aynı sektörde ve aynı tipte bir işte en çok haftada 20 saat olmak üzere çalışabilir. Ayrıca bu kişiler bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerini beraberlerinde Birleşik Krallık’a getirebilir.

Tier 5 vizesi sadece yasalarla düzenlenmiş iş tiplerinde çalışacak kişilere verilebilir. Mevsimlik işçi olarak vize alanlar için vize süresi 6 aydır.

Tier 5 vizesi kaç günde çıkar?

Konsolosluğa sunulan evraklar kapsamında İngiltere Tier 5 vizesi değerlendirilir ve yaklaşık 15 gün içerisinde sonuçlandırılır.

Tier 5 vizesi nasıl alınır?

Türkiye’den yapılan Tier 5 vize başvuruları İngiltere konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir, başvurunun değerlendirilmesi ve sonuçlanma aşaması İngiltere İçişleri Bakanlığı Hudut muhafaza dairesine aittir.

Ingiltere çalışma vizesi nasıl alınır?

Kendi içerisinde çok fazla kategoriye ayrılan İngiltere çalışma vizeleri başvurusu online formun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması ile başlar.

İngiltere Tier 5 Geçici İşçi Vize Türleri Nelerdir?

Birleşik Krallık Tier 5 geçici işçi vizeleri çalışılacak işin özelliklerine göre farklı türlerde değerlendirilir.

Tier 5 geçici vize türleri şunlardır:

 • Hayır Kurumu Geçici İşçi Vizesi: Bir ücret ya da başka bir karşılık beklenmeksizin bir hayır kurumu adına gönüllü çalışacak kişilere verilen Birleşik Krallık vizesidir.
 • Yaratıcı İşçilik ve Sportif Faaliyet Vizesi: Birleşik Krallık topraklarında yaratıcı bir işte çalışmak a da sportif faaliyette bulunmak üzere bir teklif alınmışsa bu geçici vizeye başvurulabilir.
 • Devlet Yetkili Değişim Vizesi: Birleşik Krallık topraklarına eğitim ya da kısa süreli bir işte çalışmak amacıyla gelecek olan kişiler eğer devlet tarafından onaylanmış bir değişim programından faydalanıyorsa bu vizeye başvurur. Bu değişim programı dil eğitimi için olabilir devletten bir burs da alınmalıdır.
 • Uluslararası Sözleşme Vizesi: Diplomatik birimlere ait evlerde ya da yabancı bir hükümetin büyükelçilik ve konsolosluk gibi kuruluşlarında hizmetli olarak çalışacak olan kişiler bu vizeyi alabilir. Birleşik Krallık’ın uluslararası hukuk alanına giren işlerde aynı tip iş yapacak kişiler de bu vizeden faydalanır.
 • Dini İşçi Vizesi: Birleşik Krallık topraklarında dinle ilgili işlerde çalışacak olanlar, vaizlik yapacak olanlar ve dini bir düzende çalışacak kişiler bu vizeden yararlanabilir.
 • Mevsimlik İşçi Vizesi: İngiltere’de çiftçilik işlerinde çalışmak isteyen kişilere 6 aya kadar verilebilen bir vize türüdür.
Tier 5 Geçici İşçi Vizesi İngiltere
Tier 5 Geçici İşçi Vizesi İngiltere

Tier 5 Geçici İşçi Vizesine Başvurabilecek Kişiler

Birleşik Krallık 5 Tier geçici vizesine başvuracak kişilerin şu vasıflara sahip olması gerekir.

 • Avrupa Ekonomik Topluluğu üye devletlerinden birinin ya da İsviçre’nin vatandaşı olunmamalıdır.
 • Birleşik Krallık’ta lisanslı bir iş sahibinden sponsorluk sertifikası alınmalıdır.
 • Başvuru yapılacak makamlara başvuru tarihinden üç ay öncesinde 945 Sterline sahip olunduğunu ispatlayacak belge sunulmalıdır. Bu belge banka ekstresi olabilir. Eğer Birleşik Krallıktan iş teklifinde bulunan işveren ülkeye giriş yapıldıktan sonraki ilk bir ayda yemek ve konaklama giderlerini karşılayacaksa bu belgeyi sunma zorunluluğu kalmaz.

İngiltere Tier 5 Geçici İşçi Vizesine Başvuru Prosedürü

 • Birleşik Krallık Tier 5 vizesine başvurmak için şu adımları tamamlamak gerekir.
 • Birleşik Krallık web sitesinde kullanıma sunulan başvuru formunun online olarak doldurulup gönderilmelidir.
 • Başvuru formunda başvuran kişinin ad, soyad, doğum yeri gibi kimlik bilgilerinin verilmesi gerekir.
 • Daha önce Birleşik Krallık’a giriş yapıldıysa bu seyahatle ilgili bilgiler ve yapılan başvurunun nedeni hakkında da bilgi verilmesi gerekecektir.
 • Vize başvuru ücreti ve sağlık sigorta ücreti ödenmelidir. Mevsimlik işçi olarak giriş yapacaklar sağlık ek ücretini ödemek zorunda değildir.
 • Biyometrik fotoğraf çekimi ve parmak izi alınması için İngiltere Vize Başvuru Merkezine bizzat gitmek gerekecektir.

Birleşik Krallık Geçici İşçi Vizesine Başvuru Zamanı

Birleşik Krallık’ta işe başlama tarihinden 3 ay önce geçici çalışma vizesi için başvuru yapılmalıdır. İşe başlama tarihi işveren tarafından gönderilen sponsorluk belgesinde yer alır.

İngiltere Tier 5 Geçici İşçi Vizesi Başvurusunda İstenen Belgeler

İngiltere Tier 5 geçici işçi vizesi için yapılan başvurular başvuru dosyasındaki belgelere göre değerlendirilir ve karara bağlanır. Belgelerdeki eksiklikler sadece başvurucuyu bağlar. O nedenle titizlikle ek belgeler hazırlanmalıdır.

Başvuru sırasında gerekli belgeler şunlardır:

 • Geçerli bir pasaport
 • Başvurudan önceki son üç ayda en az 945 Gbp birikimin olduğu ispatlanmalıdır. Bunun için banka ekstresi sunulabilir.
 • Tüberküloz test sonuçları: Bazı ülke vatandaşları için bu test istenmiyor olabilir. Gerekli araştırma yapılarak bulunulan ülke vatandaşları için TB testinin istenip istenmediği öğrenilmelidir.
 • Belgelerin tamamının İngilizce ya da Galce hazırlanmış olması gerekir. Başka dilde belge varsa onaylı tercüme eklenmelidir.
 • Yaratıcı işler ve sportif faaliyetler için antrenör olarak Birleşik Krallık’a giriş yapılacaksa spor kulübünün yönetim kurulundan bir onay mektubu alınmış olmalıdır.

Bazı durumlarda vatandaşı olunan ülkeye ya da başvurulan vize türüne göre ek evraklar istenebilir. Bu konuda hazırlıklı olunmalıdır.

Birleşik Krallık Tier 5 Geçici İşçi Vizesi Ücretleri

Tier 5 vize başvurusu için bir ücret ödenecektir. Türkiye ve Kuzey Makedonya ülke vatandaşları 189 Gbp, diğer ülkelerin vatandaşları ise 244 Gbp başvuru ücreti öder. Eğer vize sahibi ile birlikte ülkeye giriş yapacak aile fertleri varsa her biri için 244 Gbp ödenir.

Tier 5 Vize Başvurusu Ne kadar Zamanda Sonuçlanır?

Başvuru yapıldıktan sonraki üç hafta içinde bir cevap alınacaktır.

İngiltere Geçici İşçi Vizesi Geçerlilik Süresi

Birleşik Krallık Geçici İşçi Vizelerinin süresi 2 yıldır. Sadece Mevsimlik İşçi Vizesi 6 ay geçerlidir.

Birleşik Krallık Tier 5 Geçici İşçi Vize Sahiplerinin Hakları

 • Tier 5 vize sahipleri Birleşik Krallıkta bulundukları süre içinde ek iş yapabilir. Mevsimlik işçiler de bu hakka sahiptir. Ek işler asıl işi etkilememek kaydıyla haftada 20 saate kadar çıkabilir. Ek işin asıl işle aynı sektörde ve aynı seviyede bir iş olması gerekecektir.
 • Tier 5 vize sahipleri isterlerse bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarını beraberlerinde Birleşik Krallık’a getirebilir.
 • Tier 5 vize sahipleri kalıcı bir işte çalışamaz ve kamu fonlarından faydalanamaz. Ayrıca bu kişiler kendilerine ait bir iş kuramaz.
İngiltere Geçici İşçi vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/ingiltere-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Tier 5 Geçici İşçi Vizesi İngiltere Video;

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×