Litvanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Litvanya Vize Başvurusu

Ayrıca yabancı ülke vatandaşlarına dil öğrenmek amacı ile kursa katılması için de oturum

Lihtenştayn Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Litvanya Vizesi Hakkında

Avrupa Birliği üye ülkelerini içine alan dünyanın serbest dolaşım imkanlarına sahip geniş çaplı vize türüdür.

Litvanya Avrupa Birliği üye ülkelerinde olarak schengen vize hakkı tanımaktadır. Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmakta olup gümrük kontrollerine gerek olmadan geçiş izni vermektedir.İki türlü schengen vizesi bulunmaktadır.

Litvanya için vize gerekli mi?

Litvanya için vize kesinlikle gereklidir.

Litvanya vize açık mı?

Litvanya vize hizmetleri açıktır.

Litvanya gitmek için ne gerekli?

Litvanya’ya gitmek için pasaport seyahat sağlık sigortası biyometrik fotoğraf ve bunun gibi konsolosluktan istenen belirli evraklar gereklidir.

Litvanya Schengen Vizesinde En Önemli Ayrıntı

Litvanya vizesi almak istiyorsanız belirlemek gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır. Litvanya vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki türlü olmaktadır.

Litvanya uzun süreli vize seyahat süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, Litvanya’da çalışmak, evlenmek vb.) vizedir.

Litvanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Litvanya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Litvanya kısa süreli vize seyahat süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir.

Schengen Vize Ülkeleri

Litvanya, Almanya, Polonya, Letonya, Malta, Norveç, Slovenya, Lihtenştayn, Slovakya, Fransa, İsveç, Lüksemburg, İzlanda, İsviçre, Portekiz, Yunanistan, Hollanda, Finlandiya, İtalya, Macaristan, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve İspanya.

Litvanya Vize Randevusu

Litvanya vize randevularını Litvanya dış temsilciliklerinin belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir.

Litvanya vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek bulunmamaktadır. Fakat Litvanya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağırabilmektedir.

Litvanya Schengen Vizelerinde Randevu Almanın Önemi: Litvanya vizesi almak için kesinlikle randevu alınması gerekir. Çok farklı durumlar haricinde Litvanya vize başvuru merkezi randevusuz kişileri Kabul etmemektedir. Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Başvuruların  daha erken, en az 1 veya 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir. Randevu sadece kişiye özel alınmıştır,  randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde Litvanya vizesi almak isteyen şahıslar başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.

Litvanya Schengen Vize Randevusunu Nereden Alabilirim: Litvanya vize randevusu almak için bulunduğunuz yerdeki Litvanya vize başvuru merkezine vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Litvanya vize başvurusu merkezini randevu için telefonla aramalarınızda çok ileri bir tarih verilebilir veya randevu talebiniz kabul edilmemektedir. Litvanya vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik ve hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır. Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybettirir ve vize reddi olarak geri dönmektedir
Vize Randevunuz İçin Acentemiz ile İletişime Geçiniz.

Litvanya vize başvurunuz için acentemiz 10 yıllık tecrübesi ile sizin için istenilen seyahat tarihlerinize göre randevu almakta  evraklarınızı eksiksiz ve sorunsuz tamamlamakta sizinle istişare ederek Litvanya vize alım işlemlerinizi titizlikle takip etmektedir. Uzun süreli vize başvurularınız için de gerekli olan belgelerin hazırlanması için acentemiz  hizmet vermektedir.
Shengen Vize Başvurusunda Biyometri Veri Önemi

Litvanya vize başvurusu sırasında parmak izi biyometrik fotoğraf gibi verilerin toplandığı Biyometrik İşlem yapılmaktadır. Bu işlem kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Biyometri işleminin geçerliliği 5 yıl süre iledir. 5 yıl süre içerisinde Schengen vizesi almış ve biyometri işlemi yaptırmış iseniz bu işlemden muaf tutulursunuz. Ülke, Hükümet temsilcileri, siyasi liderler bu işlemden muaftırlar. 12 yaş altı çocuklar parmak izi alınamayacağından biyometrik veriden muaftırlar. Fiziksel engel taşıyan parmak izi veremeyecek kişilerde sağlık raporlarını ibraz etmek suretiyle bu işlemden muaftırlar. Bu işlem yapılırken herhangi bir hata aksaklıkla karşılaşmamak için parmaklarda kesik, yara, hasar, kozmetik işlem bulunmamalıdır. Ayrıca pasaport için verilen parmak izi vize başvurularında kabul edilmemektedir.

Litvanya SCHENGEN VİZESİ (Kısa Süreli Vize) C TİPİ: Litvanya Turistik Vize, Litvanya Ticari İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri, Litvanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyaret Vizeleri Litvanya Transit Vizesi Litvanya Kültürel, Sportif Faaliyet, Konferans Katılım Vizesi Litvanya Kısa Süreli Eğitim, Öğretim, Staj Vizeleri Litvanya Şoför Vizesi

Litvanya ULUSAL VİZE (Uzun Süreli Vize) D TİPİ: Litvanya Aile Birleşimi Vizesi, Litvanya Çalışma Vizesi, Litvanya Erasmus Vizesi, Litvanya Burslu/Burssuz Üniversite Öğrenci Vizesi, Litvanya Çalışma Vizesi, Litvanya’da  İş Kurma, Litvanya’da Evlenme Litvanya’da Staj Yapma Vizesi.

Litvanya Vize Ücretleri

Litvanya vize ücreti ve Litvanya vize harç bedelleri Litvanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir.

Litvanya vize başvurusu yapmadan önce Litvanya Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.

Litvanya vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Litvanya Konsolosluğu anlaşmalı acentalar  ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

Litvanya Schengen Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanabilir

Litvanya vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 20-30 gün (1 ay) içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sürenin uzaması yada erken sonuçlanması Litvanya Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur. Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır.

Litvanya vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir. Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeyebilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir.

“Litvanya Schengen Vize” Dikkat Edilmesi Gereken  Konular

Sizden istenmiş olan evraklar Litvanya vize başvurusu için gerekli olan genel Litvanya vize başvuru evrakları dır.

Hazırlamış olduğunuz evraklarınızın aslı ve orijinal’i sizden istenebilir daha önce beyan ettiğiniz evraklarınızın sizden yeniden beyan etmeniz gerekli görülebilir.

Bu gibi nedenler doğduğunda evraklarınızda istenen değişikliği yapmanız zorunlu kılınmıştır. Litvanya vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli, eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Litvanya vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Litvanya Schengen vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir.

Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Litvanya Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Litvanya Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.

Litvanya’ya yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

Litvanya Vize İşlemleri

 • Litvanya Vize başvuru evraklarında zamanla farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir.
 • Litvanya dış temsilciliklerinin talep ettiği Litvanya Vize işlemleri 2023 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Vize Randevu, Litvanya Vize başvurularınız için şahıs ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Vize İşlemleri: Türkiye Cumhuriyeti geçerli oturum/ikamet iznine  sahibi olan yabancı ülke vatandaşları Litvanya Vize vizesi başvurularını Türkiye’de bulunan Litvanya temsilciliklerinde yapabilmektedir. Litvanya Vize  başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan yabancı ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Litvanya vize başvurularında gerekli olan evrakların dışında Türkiye’de oturum izni bulunduğuna ilişkin belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Vize işlemlerinde bulunan yabancı uyruklu kişiler dil  bilmiyor olmaları halinde vize başvuru işlemlerini tercüman eşliğinde yapmaları gerekmektedir.

Litvanya Turistik Vize Başvuruları Süreleri

Litvanya Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken belgeler eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Fakat Litvanya Vizesi başvuru işlemlerinin Litvanya’da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi veya Litvanya Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu sebeple Litvanya Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Litvanya seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Litvanya vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Litvanya Konsolosluğu ve Litvanya Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir.

Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Litvanya Schengen Vizesi Başvurusunda Bulunmaları Gerekli Mi ?

Litvanya seyahati için Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günden az seyahatleri için (C TİPİ) ülkeye girişte bulunmaları için Litvanya vize başvurusunda bulunmaları şarttır.

Litvanya’ya seyahat yapacak olan kişilerin pasaportlarında bir öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi olması durumunda, Litvanya’ya girişinde gerekli olan Litvanya Schengen vizesi için müracaatta bulunması zorunlu değildir.

Litvanya Vize Başvuru Formu İçin Öncelikler Nelerdir ?

Litvanya Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.

Litvanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Litvanya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.

Litvanya vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz başka Litvanya vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı ya da eksik olması Litvanya vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

Litvanya Vize Başvurularında Randevu Almanın Önemi

 1. Litvanya vizesi almak için kesinlikle randevu alınması gerekir. Çok farklı durumlar haricinde Litvanya vize başvuru merkezi randevusuz kişileri kabul etmemektedir.
 2. Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Örneğin Litvanya ya yoğun seyahat dönemleri olan yaz tatilleri, bayramlar gibi dönemlerde vize tarihleri daha ileri ki dönemlere verilebildiği için başvuruların  daha erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir.
 3. Randevu yalnızca kişiye özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi durumlarda Litvanya vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.
 4. Litvanya vize randevusu almak için bulunduğunuz bölgedeki Litvanya vize başvuru merkezine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Litvanya vize başvurusu merkezini randevu için telefonla aramalarınızda çok ileri bir tarih verilebilir yahut randevu talebiniz kabul edilmemektedir.

Litvanya Konsoloslukları 2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

 • 1 Ocak Çarşamba Yeni Yıl.
 • 11 Mart Çarşamba Bağımsızlık Günü
 • 13 Nisan Pazartesi Paskalya.
 • 1 Mayıs Cuma İşçi Bayramı
 • 24 Haziran Çarşamba St John’s Günü
 • 6 Temmuz Pazartesi Kral Mindaugas Günü
 • 24 Aralık Perşembe Noel.
 • 25 Aralık Cuma Noel.

Litvanya vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır.

Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybı ve vize reddi olarak geri dönmektedir

Litvanya vize başvurunuz için acentemiz 10 yıllık tecrübesi ile sizin için istenilen seyahat tarihlerine göre randevu almakta  evraklarınızı eksiksiz ve sorunsuz tamamlamakta sizinle istişare ederek Litvanya vize alım işlemlerinizi titizlikle takip etmektedir.

Uzun süreli vize başvurularınız için de gerekli evrakların hazırlanması sürecinde acentemiz kusursuz hizmet vermektedir.

Litvanya Turistik Vize

 • Litvanya Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir.
 • Konsoloslukların talep ettiği Litvanya Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Vize Randevu, Litvanya Vize başvurularınız için kişisel veya kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.
 • Litvanya olağanüstü doğası ile turistleri kendine hayran bırakan bir ülke. Ülkede 200’den fazla park, 50 den fazla doğal alan 2500 tane göl bulunan ülkenin her yeri doğal dinlenme tesisi gibi keyif vermektedir.
 • Ülkede tarihi yapıdaki kiliseler, müzeler müzelerde bulunan müzik sergileri dikkat çeker.
 • Litvanya’da yabancı dil bilenlerin oranları oldukça fazladır ve Litvanca’nın dışında İngilizce ve Rusça yaygın olarak konuşulmaktadır.
 • Kültür sanat edebi yatkınlık fazla olan ülkenin gönül verdiği spor dalı basketboldur.
 • Litvanya’ya seyahat etmek istiyorsanız yaz ve sonbahar aylarını tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.
 • Kış aylarında Baltık iklimi yaşanan ülkede karanlık hüküm sürer. Ülkenin ormanlık alanları ve gölleri sonbaharda fotoğraf çekmek isteyenlerin gözdesi durumundadır.
 • Ülke küçük fakat sürekli yeniliklere açıktır kendini her zaman geliştirmeye adamıştır. Tarım oldukça elverişli olan ülkede sanayi ve ticaret alanında aktif olup işsizlik oranları %4’lerde kalmaktadır.
 • Litvanya halkı gelenekçi olduğu kadar da farklı kültürlere karşı oldukça ılımlı olan bir ülkedir. Eğlence mekanları alkollü mekanlar hafta sonunu dolduran halk tarafından neredeyse işgal edilir.
 • Ülkede bira 50 çeşitten fazladır. İnternet hizmetlerine bakacak olduğumuzda en hızlı hizmeti kullanmaktadırlar. Ülkede festivaller oldukça ilgi çekici olup bölgelere göre farklı festivaller düzenlenmektedir.
 • Litvanya vize başvurunuz için acentemiz 10 yıllık tecrübesi ile sizin için istenilen seyahat tarihlerinize göre randevu almakta  evraklarınızı eksiksiz ve sorunsuz tamamlamakta sizinle istişare ederek Litvanya vize alım işlemlerinizi titizlikle takip etmektedir.
 • Uzun süreli vize başvurularınız için de gerekli olan belgelerin hazırlanması için acentemiz kusursuz hizmet vermektedir.
 • Vize Randevu olarak size hazırlıklarınızı kolaylaştırmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Litvanya Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

 1. Litvanya Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 2. Ancak Litvanya Vizesi başvuru işlemlerinin Litvanya  da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Litvanya Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.
 3. Bu nedenle Litvanya Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Litvanya seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.
 4. Litvanya vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Litvanya Konsolosluğu ve Litvanya Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.
 5. LİTVANYA SCHENGEN VİZESİ (Kısa Süreli Vize) C TİPİ: Litvanya Turistik Vize, Litvanya Transit Vizesi, Litvanya Ticari İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri, Litvanya Kısa Süreli Eğitim, Öğretim, Staj Vizeleri, Litvanya Aile – Akraba – Arkadaş Ziyaret Vizeleri, Litvanya Kültürel – Sportif – Faaliye – Konferans Katılım Vizesi.
 6. Litvanya’ya Ticari seyahat yapmak için davetiye ile gidebilirsiniz. Litvanya daveti gerçekleştiren kişi eğer Litvanya’da yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu,kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır Davetiye Litvanya belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır.
 7. Litvanya’ya davette bulunan kişinin Litvanya Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da  fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir
 8. Litvanya vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacının Litvanya ziyareti olması sebebiyle Litvanya belediyesi tarafından onaylanmış DAVETİYE BELGESİ bulunması talep edilmektedir.

Litvanya Ticari Vize

Litvanya Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir. Konsoloslukların talep ettiği Litvanya Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Vize Randevu, Litvanya Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Baltık ülkelerinin içinde en yüksek sıralamada olan Litvanya 2019 yılında 29. olmuştur. Litvanya’yı yüksek sıralamalara taşıyan en büyük etken iş verimliliği konusu oldu.

Kamuda’da aynı teknikle gelişmeler yaşanmıştır. Litvanya’ya ülkemizden motorlu kara taşıtı, demir eşyalar, çelik eşyalar, makineler, kuyumculuk eşyaları satıyor, Litvanya’dan kuru gıda, mobilya, demir, hurda, gübre elektrikli makineler almaktayız.

2002 den 2018 yılına kadar Türkiye Cumhuriyetine ait firmaların yaptıkları yatırımlar 3 milyon$ olmuş Litvanya yatırımcılarının ülkemize yaptığı yatırımlar ise 22 milyon $ olmuştur.

Litvanya Vizem Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Litvanya vize işlemleriniz hangi tür vize olursa olsun sonuçlanma süreleri değişiklik göstermez.

Litvanya vize başvurularınız vize türüne göre vizenin daha kısa veya uzun sürede çıkması kısa süreli vizelerde geçerli değildir.

Ortalama 15 iş günü uzunluğunda olan vize çıkış süresi Litvanya Konsolosluklarının yoğunluklarına göre işlem süresine bağlıdır.

Litvanya Ticari Vize başvuru sahibi görev bölgesi fark etmeksizin kendisine en yakın olan vize başvuru merkezine gerçekleştirilecektir.

Litvanyaya Ticari Bir Anlaşma İçin Gitmem Gerekiyor Çalıştığım Şirket Beni Göndermek İstiyor Şirketin Bu konudaki Yapması Gerekenler Neler?

Litvanya Ticari Schengen Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Litvanya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

Litvanya’ ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Litvanya’ya Acil Bir Toplantı İçin Gitmem Gerek Yinede Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Bu gibi durumlarda Litvanya’ya VIP VİZE başvurusunda bulunabilirsiniz. Litvanya Express vize sırasında olan değişiklik şudur ki; Biyometrik veri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti için kullanılmaktadır.

Verilerin Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca saklanır. Schengen veri beyanında biyometrik veri parmak izi işleminden farklıdır. Litvanya Konsolosluğu bu verileri görememektedir.Bu parmak izleri bir diğeri yerine kullanılamazlar.

Üçüncü Ülke Vatandaşları(yabancı uyruklu) İle İlişkili Önemli Ayrıntılar

Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Litvanya Ticari vizesi başvurularını Türkiye’de olan Litvanya temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir.

Litvanya Ticari vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Litvanya vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli) bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni) ibraz etmelidir. Ticari vize işlemlerinde bulunan kişiler Litvanca/Türkçe bilmemeleri halinde vize başvuru işlemlerini tercüman dahilinde  yapmalıdırlar.

Litvanya’ya Davet Üzerine Nasıl Gidilir ?

 1. Litvanya vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacının Litvanya ziyareti olması sebebi ile Litvanya belediyesi tarafından onaylanmış DAVETİYE BELGESİ bulunması talep edilmektedir.
 2. Davetiye Litvanya  belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır. Litvanya ya davette bulunan kişinin Litvanya Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da  fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir.
 3. Litvanya daveti gerçekleştiren kişi eğer Litvanya’da yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu,kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır

Reşit Olmayan Çocuklar Litvanya Vizesi: “Litvanya’ya seyahat etmek isteyen 18 yaş altındaki kişilerin velisi bulunan kişiden noter onaylı seyahat izin belgesi bulundurmaları zorunludur.

Ayrıca boşanmış anne babalarda velinin tek kendisine ait olduğunu kanıtlar velayet belgesini de ibraz etmeleri gerekmektedir.” Sağlık durumu söz konusu olduğunda ise tedavi göreceği hastaneden kabul belgesi ve vizeye başvuruda bulunan kişinin Litvanya tedavi olması gerektiğini belirten geçerli orijinal olan heyet raporu gerekmektedir.

Litvanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Almak Zor Mu ?

 • Litvanya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kısa süreli ziyaretlere uygun Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Vermektedir. Bu haktan gerekli şartları karşıladığınız takdirde yararlanabilir.
 • Litvanya’da yaşayan akraba, eş dost, tanıdıklarınızı ziyaret etme imkanı bulabilirsiniz. Sizden istenmiş olan evraklar Litvanya vize başvurusu için gerekli olan genel Litvanya vize başvuru evrakları dır.
 • Konsolosluğun vize işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir. Hazırlamış olduğunuz evraklarınızın aslı/orijinal’i sizden istenebilir daha önce beyan ettiğiniz evraklarınızın sizden yeniden beyan etmeniz gerekli görülebilir.
 • Bu gibi sebepler doğduğunda evraklarınız’da istenen değişikliği yapmanız zorunlu kılınmıştır. Litvanya vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Litvanya turistik vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Litvanya Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir.
 • Litvanya Vize başvurularınız da tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir .

Litvanya Aile Ziyareti İçin Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Litvanya Ticari Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Başvuru formunda ”Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır.

Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz. Litvanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Litvanya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.

Litvanya vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Litvanya vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Litvanya vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

Pasaportlar Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti ve Litvanya arasında  vize muafiyeti anlaşması ile Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet), Siyah Pasaport (diplomatik) sahipleri 6 ayı aşmayan süre içerisinde 90 günden az seyahatler için Litvanya Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

90 günü geçen sebeplerle Litvanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Litvanya Vize başvurularını yapmak zorundadırlar. Bu başvurular sadece direk olarak Litvanya konsolosluğu ve Litvanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

90 günden küçük seyahatler için başvuru yerleri Litvanya konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar, turizm/seyahat acenteleri dir.

Pasaport: Litvanya’da çalışma  başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun en az 3 yıl geçerlilik süresi olmalıdır. Eğer pasaportunuz uygun değilse en yakın emniyet müdürlüğünden pasaport çıkartabilirsiniz.

Litvanya Vizesi Randevu Konuları

Litvanya vize randevularını Litvanya Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir. Litvanya vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek olmamaktadır. Ancak Litvanya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağırabilmektedir.

Litvanya Schengen Vizesinde Randevu Almanın Önemi

Randevu sadece kişiye özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde Litvanya vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.

Litvanya vizesi almak için mutlaka randevu alınması gerekir. Çok farklı durumlar dışında Litvanya vize başvuru merkezi randevusuz kişileri kabul etmemektedir.

Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Örneğin Litvanya yoğun seyahat dönemleri olan yaz tatilleri , bayramlar gibi dönemlerde vize tarihleri daha ileri ki dönemlere verilebildiği için başvuruların  daha erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir.

Litvanya Schengen Vize Randevusunu Nereden Alabilirim

Litvanya vize randevusu almak için bulunduğunuz bölgedeki Litvanya vize başvuru merkezine vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Litvanya vize başvurusu merkezini randevu için telefonla aramalarınızda çok ileri bir tarih verilebilir ya da randevu talebiniz kabul edilmemektedir.

Litvanya vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır. Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybı ve vize reddi olarak geri dönmektedir

Doğum Yolu İle Vatandaşlık 

Litvanyada doğmuş iseniz Litvanya vatandaşlığına hak kazanmışsınız demektir. Yapmanız gereken sadece Litvanya doğum belgesini sunmaktır.

10 Yıl İkamet ile Vatandaşlık Almak

Eğer Litvanya’da 10 yıl kalmış orada yaşamışsanız Litvanya vatandaşlığına geçmeye hak kazanmış olursunuz. Önemli olan 10 yıllık ikamet belgenizi beyan etmenizdir. Bu evraklar için ev sahibi ve çalıştığınız iş yeri ile görüşmüş olmanız yeterlidir.

Yatırım Yolu İle Vatandaşlık

Litvanya büyük yatırımlar yaparak vatandaşlık hakkı vermenin yanında yatırım kadar değerli olan büyük projeleri de vatandaşlık vermek için kabul etmektedir. Tıp alanında, spor alanında, sanat alanında başarı elde etmiş kişilere Litvanya vatandaşlık hakkı tanımaktadır.

Evlilik Yolu İle Vatandaşlık Alma

Litvanyalı biri ile gerçek bir evlilik yapmış iseniz vatandaşlık almak hakkına sahipsiniz. Fakat yapılan evlilik sahte ise yakalanma durumunda bir daha vatandaşlık alma hakkı bulunmamaktadır. Yapılan evlilikten sonra 5 yıl Litvanya’da ikamet etmeniz gerekmektedir.

Kimler Litvanya’da Vatandaşlık Alamaz ?

Litvanya vatandaşı olmak için ülkenin belirlediği şartları yerine getirmek yeterli olacaktır. Fakat şartlar yerine getirilse bile kişide bulaşıcı bir hastalık varsa Vatandaşlığa kabul edilmemektedir.

Litvanya’da yaşayacağınız süre içinde masraflarını karşılayacağını kanıtlamanız gerekmektedir. Litvanya Vatandaşlığına kabul edilmeyecek olan kişilerden biride Psikolojik problemleri olanlardır.

Litvanya – Oturum

 1. Litvanya’da çalışmak ve oturmak için mutlaka oturum izni yapmanız gerekmektedir. Oturum izni başvurularına yaklaşık bir ay öncesinden başlamak gerekir. Her ülkede olduğu gibi Litvanya’da oturum izni almak çalışma şartlarıyla bağlantılıdır.
 2. Alınacak vize 1 yıl süreli verilmekte olup sonraki sene yenilenmektedir. İkinci yıldan sonra yatırımcılar kalıcı izin için hazırlık yapabilmektedir.
 3. Kalıcı oturum izni için belirlenmiş bir sermaye bulunmamakta fakat bir yıllık iş gücü masraflarını karşılayacak miktar bulundurulması gerekmektedir.
 4. Vize başvuruları için online başvuru yapılmaktadır. Daha sonra online konferans olarak iş planı anlatmak için bir araya gelmektedir.
 5. Uzmanlar tarafından onay alındıktan sonra kişi kendi ülkesindeki Litvanya Konsolosluğuna başvuru yapar. Litvanya’ya giriş yapıldıktan bir ay içerisinde iş başvurusu yapılmalıdır

Litvanya’ya Yatırım İçin Gidenlerin Oturum İzni Alma Hakkı 

Litvanya’ya oturum izni verilecek kişi, eğer ekonomiye kayda değer bir fayda sağlayacaksa yada bulunacağı bölgede istihdam ihtiyacını karşılayacak özellikleri varsa oturum izni alabilir.

İş hayatına sağlayacağı katkılar, girişimcilik özellikleri, yatırım yapmak istiyorsa sermayenin miktarı, teknolojik gelişmelere katkısı göz önünde bulundurulmaktadır
Öğrenciler İçin Oturum İzni Hakkı

Litvanya – Aile Birleşimi

 1. Litvanya Aile Birleşimi Vizesi Türkiye Cumhuriyetin’de yaşayan vatandaşların Litvanya Cumhuriyetinde yaşamakta olan eşlerinin ya da çocuklarının yanlarına yerleşmek veya Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan çocuklarını yanlarına alabilmek için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.
 2. Bu tip vizeler D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Litvanya Konsolosluklarına ve Litvanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Başvuru için Litvanya Cumhuriyeti tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme, sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

 • Litvanya Aile Vize Başvurusu yapmak isteyen kişiler bu vize türüyle ilgili başvuruları tüm yetkiye sahip olan Litvanya Konsolosluklarına ve Litvanya Büyükelçiliğine yapmalıdır.
 • Konsolosluğun istediği evrakları tamam şekilde hazırlamalı eksik hata olmadığına emin olmalısınız. Mutlaka Konsolosluktan randevu almalısınız. D TİPİ olan Aile Birleşimi Vize Başvurusu Litvanya Büyükelçiliği Ankara ve Litvanya Başkonsolosluğu İstanbul’dan yapılmaktadır.
 • Yaşadığınız şehre göre hangi konsolosluğa gideceğiniz belirlenmektedir. Randevunuz, evrak hazırlıklarınız ve doğru bilgi almak için lütfen acentemizle iletişime geçiniz.

 Litvanya’da Yaşayan kişilere Ait Evraklar nelerdir 

 1. A) Litvanya’da Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi:Litvanya’da yaşayan eşin bulunduğu bölgeye ait ikametgah belgesi ibraz edilmelidir. Litvanya’da yaşayan eş ev sahibi ise tapu fotokopisi değil ise kira kontratı fotokopisi verilmelidir. Litvanya’da yaşayan kişi aile ile aynı evi paylaşıyor yada biriyle ortak yaşıyorsa bunu kanıtlayacak belge istenmektedir. Litvanya ‘da ikamet edeceğiniz evin genişliği yetkililer tarafından belirlenen standartlarda olmalıdır.  Litvanya’da yaşayacağınız evde çocuklar ya da başkaları’da yaşayacaksa buda dikkate alınmalıdır.
 2. B) Litvanya’da Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri:Kişi Litvanya’da doğmuş ise Litvanya doğum belgesi, Litvanya vatandaşı eş ise ait olduğu Litvanya Kimliği ve pasaport fotokopisi, Türkiye Vatandaşı ise ait olduğu kimlik, pasaport fotokopisi ve ikametini sağlayan oturum kartı fotokopisi, Eş yabancı uyruklu ise pasaportun güncel fotokopisi, oturma izni fotokopisi, Eş hem Litvanya hem Türk Vatandaşı ise Litvanya Vatandaşlarına göre uygulanan prosedür uygulanır ayrıca Türk Vatandaşlığı kimlik fotokopisi de istenir.
 • Maaş Bordrosu: Litvanya’da yaşayan eşin gelir durumunu kanıtlar belge olması için maaş bordrosu göstermeli, ailenin geçimini sağlayacağını kanıtlamalıdır. Devlet tarafından verilen sosyal maddi yardımlar sayılmamaktadır.
 • Sağlık Sigortası: Başvuruda bulunur iken en az 3 ay geçerli sağlık sigortası belgesini sunmanız gerekmektedir.
 • Eşlerin Önceki Evliliklerine Dair Belgeler: Eşler geçmişinde de

Litvanya Çalışma Vizesi

Litvanya’da aldıkları iş teklifi dolayısıyla çalışmak isteyen kişiler öncelikle çalışma vizesi almak durumundadır. Çalışma vizesi uzun süreli kalma gerektiren bir vize türü olduğu için iş seyahati için alınacak olan vize ile karıştırılmamalıdır.

Litvanya Oturma İzni Nedir?

Litvanya oturma izni almak için, ülke içerisinde 90 günü aşan kalış durumu söz konusu olmalıdır. Çünkü oturma izinleri uzun süreki kalma durumu söz konusu olduğunda verilmektedir. Bu ülkede çalışmak isteyen kişilerin oturma izni de alması gerekmektedir.

Litvanya D Tipi Vize Nedir?

D tipi vizeler, ülkelerde uzun süreli kalma durumuna imkan veren vizelerdir. Turistik gezi, iş seyahati gibi nedenlerden dolayı alınan kısa süreli vize türlerinden farklıdır. D tipi vize içerisine oturma izni de dahildir.

Litvanya Konsolosluğu İstanbul’da mı?

Evet, Litvanya Başkonsoloslulğu İstanbul’da bulunmaktadır. Ancak vize için başvurular bu mercilere değil, Başkonsoloslukların yetkilendirdikleri başvuru merkezlerine yapılacaktır.

Litvanya Erasmus İçin Vize Veriyor mu?

Evet, bu ülke de Erasmus öğrenci değişim programı dahilinde vize imkanı tanıyan ülkeler arasında yer almaktadır. Litvanya’ya Erasmus ile gidecek olan öğrencilerin öncelikle ilgili kategoride yer alan vize başvurusunu yapmaları gerekmektedir.

Litvanya Turistik Vize Veriyor mu?

Evet, bu ülkeye düzenlemek istediğiniz kısa süreli geziler için Litvanya turistik vizesi alabilmeniz mümkün.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eğer kısa süreli (turistik vize, aile seyahati, iş gezisi vs) bir vize türüne başvuruda bulunduysanız bunun sonuçlanması 7-15 iş günü arasındadır. Ancak uzun süreli vize sonuçları biraz daha uzun süreler sonunda açıklanmaktadır.

Litvanya Vizei Almak Kolay mı?

Gerekli evrakları eksiksiz ve hatasız teslim ettiğiniz sürece bu ülkeden vize almak zannedildiği kadar zor değildir. Ancak aranılan şartlara dikkat edilmesi önemlidir.

Litvanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Litvanya Vize
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×