Lihtenştayn Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Lihtenştayn Vize Başvurusu

Dünyanın en küçük ülkelerinden biridir ve Alp dağlarının eteklerinde bulunmaktadır. İsviçre ve Avusturya’nın arasında sıkışan üzüm bağlarıyla süslenmiş tatlı bir ülkedir.

Libya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Ülkenin çoğunluğunu 1500 önce varolan Alaman kabilesi oluşturur. Ülkenin resmi dili Almancadır. Ülkeye gelenler Üzüm bağları dışında karlı dağları ve yemyeşil vadilerle de karşılaşırlar.

Ülkede ortalama 50 den fazla çeşit orkide vardır. Tiyatrolar, müzeler, şarap üretim yerleri vardır. Yazları olduğu kadar kışları da turist çeker. Ülkemizde de bulunan Yahova Şahitleri 1920’den bu yana Lihtenştayn da faaliyet halindeler.

Lihtenştayn vize istiyor mu?

Lihtenştayn’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahipleri vize almak zorundadır.

Lihtenştayn a nasıl gidilir?

Türkiye Lihtenştayn arasında direkt uçuş bulunmaz, ürk vatandaşları İsviçre’nin Zürih kentinden ya da Almanya’nın Friedrichshafen kentinden tren ve karayolu ile aktarmalı şekilde ulaşabilir.

Lihtenştayn vizesi nasıl alınır?

Lihtenştayn vize başvuruları İstanbul’da bulunan İsviçre Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

Küçük bir ülke olmasına rağmen yüksek teknolojiye, büyük sanayiye, kalıplaşmış sağlam bir finans merkezine sahiptir. Ülke yeni meslekleri sahiplenir, geleneklerine bağlı kalarak korur ve yenilikler belirler.

Kışları Lihtenştayn’da çizgi filmlerde masallardaki karla kaplı sevimli köylere dönüşür ve muhteşem bir hal alır. Yazları çiçekle kaplı arazilerde yürüyüş yapabilir, golf oynanabilir, yamaç paraşütü yapılabilir, yüzme sporlarına katılabilir, kaya tırmanışı yapabilirsiniz.

Lihtenştayn vizesi almak istiyorsanız, Lihtenştayn konsolosluklarının yetkilendirdiği turizm/seyahat acenteleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

Eğer acil olarak seyahat etmek isterseniz Vize Randevu Acentemizi arayarak express vize başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz.Tecrübeli kadromuzla profesyonel hizmet vermekteyiz.

Eğer daha önce alınmış VIS parmak izi beyanınız varsa ve 5 yılı geçmediyse sizin adınıza randevu alabilir, evrak takibinizi yapabilir evraklarınız’da hazırlık esnasında eksiklik hata varsa size bildirebilir, sağlık sigortanızı yapabilir ve sizin adınıza başvuruda bulunabiliriz.
Lihtenştayn için başvuruları Lihtenştayn Konsolosluklarının yetkilendirdiği başvurduğu merkezlerine yapabilirsiniz.

Lihtenştayn Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

Lihtenştayn Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken belgeler eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Lihtenştayn Vizesi başvuru işlemlerinin Lihtenştayn’da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi veya Lihtenştayn Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Lihtenştayn Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Lihtenştayn Vizesi: Randevu ve Başvuru

Bu sebeple Lihtenştayn Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Lihtenştayn seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Lihtenştayn vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Lihtenştayn Konsolosluğu ve Lihtenştayn Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

Lihtenştayn Vize Başvurularında Dilekçe Eksiksiz ve Doğru Doldurulmalıdır.

Lihtenştayn Turistik Schengen Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Lihtenştayn konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır. Lihtenştayn’ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.
Finansal Durumu Belgeme

Lihtenştayn Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişi;son 3 aylık maaş bordrosu en az 4000₺ olmak üzere kaşeli ıslak imzalı bulunduğu bankanın imza sirküleri ile tamamlanmış olmalıdır. Lihtenştayn Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000₺ bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca Lihtenştayn vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

Lihtenştayn Sağlık Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu ?

Bütün Schengen vize ülkelerinde yapıldığı gibi Lihtenştayn Schengen vizede de sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Bu sigorta 30.000€ limitle yapılmakta olup seyahat sırasında başınıza gelebilecek her türlü sağlık sorunları için amaç edinilmiştir. Düzenleme seyahat sırasında kalacağınız gün sayısı kadar yapılmaktadır. “Seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerinden bir gün önce başlayıp bir gün sonra biten üç ay geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası poliçeleri bulunmaktadır. Bu poliçeleri Vize Randevu Acentemiz den alabilirsiniz.”

Üçüncü Ülke Vatandaşları (Yabancı Uyruklu) İle İlişkili Önemli Ayrıntılar

Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Lihtenştayn vizesi başvurularını Türkiye’de olan Lihtenştayn temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir. Lihtenştayn  vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lihtenştayn vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli) bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni)  ibraz etmelidir. Vize işlemlerinde bulunan kişiler Almanca bilmemeleri halinde vize başvuru işlemlerini tercüman dahilinde  yapmalıdırlar.

Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanabilir.

Lihtenştayn vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 20-30 gün (1 ay) içerisinde sonuçlanmaktadır. Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır. Lihtenştayn vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir. Sürenin uzaması yada erken sonuçlanması Lihtenştayn Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur. Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeyebilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir.

Vize Randevu Acentemizde Başvuruda İzlenen Yollar

Çağrı Merkezimiz İle İletişime Geçmek

Çağrı merkezimizi arayarak Lihtenştayn Vize işlemleri için bulunduğunuz durumla ilgili en uygun hazırlanması gereken evraklar için bilgi maili alabilirsiniz. Sizinle iletişime geçen operatörümüze sorduğu sorulara karşılık en doğru cevapları vermeniz halinde size en uygun vize işlemlerine yönlendirileceksiniz ve Lihtenştayn Vize Başvurunuz sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlanacaktır.

Size Bilgi Mailinde Gönderilen Evrakları Hazırlamak

Çağrı merkezimizden size gönderilen mailde bulunan bütün evrakları eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Hatalı ya da eksik hazırlanmış başvuru dosyanız size vize başvuru süresince olumsuzluklar yaşatacak başvuru süresini uzatacak vize talebine ret cevabı almanıza sebep olacaktır. Evrakların tamam olması şarttır ve dilerse konsolosluk sizden ek evrak talep edebilir.

Evraklarınızı Kargo Yoluyla Gönderme

Lihtenştayn Vize için tarafınıza bilgilendirilmiş olan evraklarınızı eksiksiz ve doğru şekilde tamamlayıp dosyaladık dan sonra Vize Randevu merkezimize kargoyla gönderin. Kargonuzu mutlaka kargo takip numaranızda takip ediniz. Kargonuz bize ulaştığında yetkili kişilerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo hizmeti ücretleri Kişilerin kendileri tarafından ödenmektedir.

Eksik Ya da Hatalı Evrak Hakkında

Merkezimize gelen kargonuz sonrasında yetkililer tarafından incelenen başvuru dosyasında eksik ya da hatalı evrak bulunması halinde merkezimizden size mail olarak bilgi verilecektir. Gönderilen dosyada eksik yada hata bulunmaması halinde ise başvuru randevu saati ve tarihi alınacaktır.

Biyometri Bilgi Beyanı

Son beş yıl içinde yani 2015 yılından bu yana  herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmadıysanız vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin biometrik bilgilerini almak için Parmak izi merkezinde bildirmeniz için sizi çağıracaklardır. Yetkililerimiz biyometrik verileri bildirecek olan yolcularımıza yapılan işlemler süresince asistanlık yapacak ve sorunsuz şekilde başvuru işlemlerinizin hazırlığında size yardımcı olacaklardır. Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VIS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

Pasaport Teslim Edilmesi

Lihtenştayn  vizesi başvuru yapan kişilerin biyometrik bilgilerini bildirmiş veya biyometrik verilerini bildirmesine gerek olmayan vatandaşların işlem süreleri kontrol altında tutulmaktadır. Lihtenştayn vize başvuru işlem süreleri 7/15 iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Yabancı (üçüncü ülke vatandaşları) pasaport sahibi kişilerin işlemleri, konsoloslukta denk gelen resmi tatil günleri ve Konsolosluk yoğunluğu içine almaz. Yapılan işlemlerin süreleri ve iş takibi yetkililerimizce kontrol altında olup tamamlandıktan sonra pasaportların teslimatı vize başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo aracılığı ya da acentemiz den elden almak üzere teslimi sağlanacaktır.

Lihtenştayn Vize işlemleri

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport Sahipleri Vize Almak Zorundadırlar.

Türkiye Bordo pasaport sahipleri kısa süreli seyahatleri için Schengen vize almaları gerekir. Lihtenştayn Vize başvurularını Lihtenştayn Konsolosluklarının yetkilendirdiği turizm/seyahat acentalarına yapmaları gerekmektedir.

Vize Randevu temsilcilerimizi arayarak Vize evrakları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Günlük işlerinden geri kalmadan kafanız karışmadan vakit kaybetmeden sizin adınıza başvurunuz yapılabilir.

Seyahat Amacına Göre Lihtenştayn Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Lihtenştayn Vize Başvurusu için öncelikle seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Lihtenştayn’a turistik gezi amaçlı, eğitim amaçlı, ticari amaçlı, yada bir aile ferdini / arkadaşınızı ziyaret etmek için gidebilirsiniz.

Vize sebepleriniz bunlardan ya da buna benzer sebeplerden hangileri ise o isimde vize almanız gerekir.

Evraklarınız ona göre hazırlanır. Seyahatinizin süresi ve nereye olduğu gibi konular vize ücretlerini belirler ve beyan ettiğiniz tarihlere konuma, uyduğunuz takdirde daha sonraki alacağınız vizelerde sizin vize alma imkanlarında daha iyi yollar açacaktır.

LİHTENŞTAYN VİZE KONUSUNDA MUTLAKA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN  KONULAR

Sizden istenmiş olan evraklar Lihtenştayn vize başvurusu için gerekli olan genel Lihtenştayn vize başvuru evrakları dır. Konsolosluğun vize işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.

Hazırlamış olduğunuz evraklarınızın aslı/orijinal’i sizden istenebilir daha önce beyan ettiğiniz evraklarınızın sizden yeniden beyan etmeniz gerekli görülebilir.

Bu gibi sebepler doğduğunda evraklarınız’da istenen değişikliği yapmanız zorunlu kılınmıştır.

Lihtenştayn vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Lihtenştayn vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Lihtenştayn vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir.

Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Lihtenştayn Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Lihtenştayn Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.

Bu nedenle daha önceden planladığınız seyahatiniz için lütfen önceden otel ve uçak rezervasyonlarınızı yapmayınız. Buda sizin için maddi bir kayıp olacaktır. Almış olduğunuz otel ve uçak rezervasyonlarının sorumluluğu kurumumuzca alınmamaktadır.

Konsolosluk sadece vize bölümü olarak uçak ve otel Ön Rezervasyonlarını kabul etmektedir.

Lihtenştayn’a yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için kişi başına gerekli olan meblağı karşılayan banka bilgilerinizi bildirmelisiniz. Size bildirilen banka bakiye limitinin üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Lihtenştayn Ticari Vize

 • Lihtenştayn Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup ek evrak isteyebilmektedir. Konsoloslukların talep ettiği Lihtenştayn Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Vize Randevu, Lihtenştayn Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Lihtenştayn Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

Lihtenştayn Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken vize başvuru evrakları eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Lihtenştayn Vizesi başvuru süreci Lihtenştayn’da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi veya Lihtenştayn Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebiyle bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzayabilir.

Bu nedenle Lihtenştayn Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kimseler Lihtenştayn seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki tarihlerde yapmalıdırlar.

Lihtenştayn vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Lihtenştayn Konsolosluğu ve Lihtenştayn Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir.

Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

Lihtenştayn’a Ticari seyahat yapmak için davetiye ile gidebilirsiniz. Lihtenştayn daveti gerçekleştiren kişi eğer Lihtenştayn’da yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu,kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır Davetiye Lihtenştayn belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır. Lihtenştayn’a davette bulunan kişinin Lihtenştayn Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da  fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir

Lihtenştayn vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacının Lihtenştayn ziyareti olması sebebi ile Lihtenştayn belediyesi tarafından onaylanmış DAVETİYE BELGESİ bulunması talep edilmektedir.

Kimler Lihtenştayn’a Seyahat Sürecinde Vize Almak Zorunda Değildir

T.C Resmi pasaportu olan özel ve diplomatik pasaportu olan kişiler(siyah pasaport), Amerika, Japonya, Andorra, Kanada, San Marino, Monaco ve ABD’de oturum izni olanlar.

Schengen ülkesine ait oturma izni bulunanlar. Avrupa Birliği vatandaşı olarak serbest dolaşım hakkına sahip olan akrabası bulunan kişiler.

 Transit Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Pasaport: Son 10 yılı geçmemiş tahrip olmamış en az iki sayfası boş olan. 3 ay geçerli olmalı.
 • Fotoğraf: Son güncel halinizi gösteren eski olmayan. 3.5×4.5 boyutlarında.
 • Vize Başvuru Formu: Doğru ve hatasız doldurulmuş gerekli evrakları destekleyen.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bireylerinin adres ve kimlik kayıtlarını belirten.
 • Kimlik Fotokopisi: Ön ve arka yüzü okunaklı ve yıpranmamış olmalı.
 • Gelir Durumunu Gösteren Belgeler: Maaş bordrosu, kira gelirleri vs.
 • Lihtenştayn vize talebi belirten dilekçe Almanca dili kullanarak doldurulmalı.
 • Daha önce alınmış vizelerin ayrıntılarını gösteren belge.
 • Çalıştığı iş yerine ait kanıt belgeleri.
 • Uçak rezervasyonu, seyahat planı.
 • Seyahat niyetini açıkça anlatan belge.
 • Vize harcı.

Lihtenştayn Transit Vize Alımı Hakkında Genel Bilgiler

Lihtenştayn’a transit vize alabilmek için öncelikle seyahat rotanızı belirlemeli ve Lihtenştayn Konsolosluğuna başvurunuzu yapmalısınız.

Lihtenştayn ya gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için yaptığınız vize başvuru evraklarınızın orijinal eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat ediniz. Daha önce almış olduğunuz bir vize bulunmuyorsa konsolosluk sizin şahsen gelmenizi isteyebilir.

Seyahatiniz kendi aracınızla gerçekleşecekse sizden aracınıza ait ruhsat ve ehliyetinizi isteyecektir. Lihtenştayn konsolosluğu eğer Lihtenştayn’a ilk defa gidecekseniz sizden Emniyet Müdürlüğünden alınmış sabıka kaydı isteyecektir.

Lihtenştayn transit vize başvurularınızı en az 30 gün öncesinden başlatmalı seyahat etme plan tarihinizi ona göre planlamalısınız. Başvuru yapmış olduğunuz konsolosluğun sizden istemiş olduğu ek evraklar var ise mutlaka tamamlayınız.

Aksi takdirde vize talebiniz reddedilir yada süreç uzayabilir. Lihtenştayn vize ile daha öncesinde diğer ülkelere yapmış olduğunuz sık seyahatlerin nedenlerini sizden anlatmanızı isteyecektir.

İki Aktarma Yapılacak Ülkeler İçin Transit Vize

Eğer gideceğiniz ülkeye iki aktarma yapmak zorundaysanız ve Schengen bölgesi içerisinde olacaksanız seyahatiniz Lihtenştayn dan başlıyorsa kesinlikle schengen vizesi almak zorundasınız.

Vize Randevu Acentemizde Başvuruda İzlenen Yollar

 • 1. Adım: Çağrı Merkezimiz İle İletişime Geçmek: Çağrı merkezimizi arayarak Lihtenştayn Vize işlemleri için bulunduğunuz durumla ilgili en uygun hazırlanması gereken evraklar için bilgi maili alabilirsiniz. Sizinle iletişime geçen operatörümüze sorduğu sorulara karşılık en doğru cevapları vermeniz halinde size en uygun vize işlemlerine yönlendirileceksiniz ve Lihtenştayn Vize Başvurunuz sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlanacaktır.
 • 2. Adım: Size Bilgi Mailinde Gönderilen Evrakları Hazırlamak: Çağrı merkezimizden size gönderilen mailde bulunan bütün evrakları eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Hatalı yada eksik hazırlanmış başvuru dosyanız size vize başvuru süresince olumsuzluklar yaşatacak başvuru süresini uzatacak vize talebine ret cevabı almanıza sebep olacaktır. Evrakların tamam olması şarttır ve dilerse konsolosluk sizden ek evrak talep edebilir.
 • 3. Adım: Evraklarınızı Kargo Yoluyla Gönderme: Lihtenştayn Vize için tarafınıza bilgilendirilmiş olan evraklarınızı eksiksiz ve doğru şekilde tamamlayıp dosyaladık dan sonra Vize Randevu merkezimize kargoyla gönderin. Kargonuzu mutlaka kargo takip numaranızda takip ediniz. Kargonuz bize ulaştığında yetkili kişilerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo hizmeti ücretleri Kişilerin kendileri tarafından ödenmektedir.
 • 4. Adım:  Eksik Ya da Hatalı Evrak Hakkında: Merkezimize gelen kargonuz sonrasında yetkililer tarafından incelenen başvuru dosyasında eksik yada hatalı evrak bulunması halinde merkezimizden size mail olarak bilgi verilecektir. Gönderilen dosyada eksik yada hata bulunmaması halinde ise başvuru randevu saati ve tarihi alınacaktır.
 • 5. Adım: Biyometri Bilgi Beyanı: Son beş yıl içinde yani 2015 yılından bu yana  herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmadıysanız vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin biyometrik bilgilerini almak için Parmak izi merkezinde bildirmeniz için sizi çağıracaklardır. Yetkililerimiz biyometrik verileri bildirecek olan yolcularımıza yapılan işlemler süresince asistanlık yapacak ve sorunsuz  şekilde başvuru işlemlerinizin hazırlığında size yardımcı olacaklardır.  Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.
 • 6. Adım: Pasaport Teslim Edilmesi: Lihtenştayn vizesi başvuru yapan kişilerin biyometrik bilgilerini bildirmiş veya biyometrik verilerini bildirmesine gerek olmayan vatandaşların işlem süreleri kontrol altında tutulmaktadır. Lihtenştayn vize başvuru işlem süreleri 7/15 iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Yabancı (üçüncü ülke vatandaşları) pasaport sahibi kişilerin işlemleri, konsoloslukta denk gelen  resmi tatil günleri ve Konsolosluk yoğunluğu içine almaz. Yapılan işlemlerin süreleri ve iş takibi yetkililerimizce kontrol altında olup  tamamlandıktan sonra  pasaportların teslimatı vize başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo aracılığı ya da acentemiz den elden almak üzere teslimi sağlanacaktır.

Lihtenştayn vize işlemlerinde Ailenizle yapacağınız seyahatlerinizde 12 yaşın altındaki çocuklarınızdan vize istenmeyecektir fakat hizmet bedeli alınmaktadır.

Lihtenştayn Oturum Vizesi

İkamet Ve İş

Öncelikle bir iş bulmalısınız ve daha sonra bulunduğunuz vatandaşlığa göre hükümlerin olduğunu bilmelisiniz. Lihtenştayn da işveren içinde işçi içinde kurallar azami şekilde koyulmaktadır.

Burada yaşayan işçiler için uyruklarına bakmadan izne gerek olmaz. Eğer yeni yetişen bir işçiyseniz izin gerekmektedir. Bu izni eğitimi veren işveren tarafından alabilirler. Sınır ötesindeki banliyölerde yaşayanlar için bazı hükümler bulunmaktadır.

Sınırlı ikamet 

Lihtenştayn ülke de yaşamak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına sınırlamalar getirmiştir. İşçiler bu ülkede çalışsalar bile aynı topraklarda yaşamalarına izin verilmez.

Lihtenştaynda yaşamak için oturum izni almanız gerekir. Ülkede çalışmaya devam etmekte olan AEA vatandaşlarına her yıl (B) oturma izni verilir. Oturum izinlerinin yarısı çekiliş yolu  diğer yarısı ise devlet tarafından verilir.

Çekilişler yazın başlangıcında ve kışın başlangıcında yapılır ve İsviçre vatandaşları bu çekilişe katılamaz. Onlar için yıl içinde belirlenmiş 12 tane izin yolu vardır ve bu izinler devlet tarafından verilir.

Diğer ülke vatandaşları (B) oturum izni alabilmek için ilk mesleki eğitimini tamamlamalı, tecrübeli bir yönetici olmalı, uzman yada kalifiyeli işçi olmalıdırlar.

Lihtenştayn da kalıcı ikamet alabilmek için;

 • İş vizesine sahip olmak,
 • Lihtenştayn’da eğitim bitirmiş olmak,
 • Lihtenştayn vatandaşı ile evli olmak gibi kriterleri yerine getirebilirsiniz.

Bütün bu kriterler Lihtenştayn’da 10 yıl süre ile yaşadıktan sonra mümkün olabilmektedir. Ülke Schengen birliği üyesi olmasa’da (C) kategorisinde damgalı vize ile ülkeye girebilirsiniz.

Buradaki memurlar ülkede yabancıların oturum almaları için değişik taleplerde  bulunabilirler. Avusturya ve İsviçre vatandaşları 5 yıl ikamet süresinden sonra, AEA vatandaşları ise 10 yıllık süre ile b-prenslikte yaşamalıdırlar.

Diğer üçüncü ülke vatandaşları işe hem 10 yıl ikamet etmeli hem 10 yıl boyunca çalışmış olmaları gerekmektedir. Sürekli ikamet almak için yakın akrabalara da farklı prosedürler uygulanmaktadır.

Evlilik yolu ile de bu izin alınabilir. İlk eş için 12 yıl beklemek gerekirken ikinci eş için nikahtan sonra 3 yıl beklemesi yeterlidir.

Çapraz Kurulu Banliyo İzni
AEA ve AB vatandaşları çalışmak için Avusturya ve Almanya’da yaşıyorlarsa bu izni alabilirler. Ülkenin yarısı bu şekilde çalışmaktadır. Her yıl bu banliyölardaki işçilere ikamet izni verilmektedir.

Yarısı çekilişle diğer yarısı ise devlet eli ile verilir. Hizmet sektöründe lokanta, bar gibi yerlerde çalışanlar iş sözleşmesindeki maddeye göre bir oda sağlanan kişiler haftada bir kez ikamet yerlerinde bulunmalıdırlar. AEA vatandaşları Göç ve Pasaport Ofisine işe başladıktan 10 gün sonra kayıt yaptırması gerekmektedir.

AEA ve AB vatandaşı olmayanların Lihtenştayn’da yaşamalarına izin verilmez. Fakat komşu ülkeler’de de yaşayamayan yabancı vatandaşlar için ikamet izni verebilmektedir. Bu izizn için işçinin uzman, yönetici, kalifiye bir eleman olması gerekir.

Lihtenştayn kendisi vize vermediği için diğer Avrupa ülkelerinden 180 gün kapsamlı 90 günü geçmeyen vize alırlar.

 • Pasaport: Lihtenştayn Vize başvurusu için kullanılan pasaportunuz 10 yıl içinde çıkarılmış, seyahat dönüş sonrasında 3 ay geçerli olmalı, vize işlemlerinin uygulanabilmesi için en az 2 boş sayfası olmalı ve yıpranmamış olması gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm ebatlarında son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet güncel, daha önce pasaport dahil vize işlemlerinde kullanılmamış fotoğraflar olmalıdır. Arka fonu mutlaka beyaz olmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Lihtenştayn Vize başvuruları için tüm aile bireylerini ve adreslerinin belirtildiği tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır. Soyadı değişen evli bayanların kızlık soyadlarını belirten belgelerini de getirmeleri gerekmektedir.
 • Kimlik Ön Ve Arka Yüz Fotokopisi: Lihtenştayn Vize başvurusu için kimliğinizin ön ve arka yüzlerinin fotokopileri gerekmektedir. Fotokopi aslını gösterecek şekilde net okunaklı kararmamış sayfadan olmalı fotoğraf ve bilgiler net görünür şekilde olmalıdır.
 • Lihtenştayn Vize Başvuru Formu:  Lihtenştayn Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Lihtenştayn vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Lihtenştayn vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır. Lihtenştayn vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Lihtenştayn vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Lihtenştayn vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Başvuru formunda ”Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.
 • Lihtenştayn Eşin Kimlik Bilgileri: Lihtenştayn olan eşin Lihtenştayn vatandaşı olduğunu gösteren onaylı resmi kimlik belgesi. Ayrıca vatandaşlık belgesi veya tam nüsha doğum belgesi ibraz edilmelidir.
 • Evlenme Ehliyeti Belgesi: Evliliğin resmi olarak gerçekleşeceği Lihtenştayn’da ki bölge belediyesinden alınan evlenme ehliyet belgesi. Bu belgede nikah tarihi belirtilmelidir.
 • Dil  Bilgisini Kanıtlayan Belge.
 • Eşlerin Önce ki Evliliklerine Dair Belgeler: Eşler geçmişinde de bir yada birden fazla evlilik yapmış iseler evliliklerinin bittiğine ilişkin boşanma kararı ve Lihtenştayn veya Türkiye’den tanıma tenfiz kararı belgesi gösterilmelidir. Ölüm kaynaklı bir durum var ise ölüm kayıt örnekleri de sunulmalıdır ve bütün bu belgelerin tercümeleri verilmelidir.

“Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen 18 yaş altındaki kişilerin velisi bulunan kişiden noter onaylı seyahat izin belgesi bulundurmaları zorunludur. Ayrıca boşanmış anne babalarda velinin tek kendisine ait olduğunu kanıtlar velayet belgesini de ibraz etmeleri gerekmektedir.”

Lihtenştayn Aile Birleşimi Vizesi

 1. Lihtenştayn vize başvuru evrakları için Lihtenştayn Konsoloslukları, Lihtenştayn Schengen vize başvuru evraklarında duruma göre farklı isteklerde bulunabilmektedir.
 2. Vize Randevu ekibimiz Lihtenştayn vize başvurularınız için danışmanlık hizmeti sunmakta sizlere kurumsal ve bireysel olarak titiz hizmet vermektedir.
 3. Vize Randevu vize hizmetlerimizden yararlandığınız takdirde (telefon, e-posta, mesaj) herhangi bir ücret ödenmemektedir.
 4. Lihtenştayn Aile Birleşimi Vizesi Türkiye Cumhuriyetin’de yaşayan vatandaşların Lihtenştayn da yaşamakta olan eşlerinin yada çocuklarının yanlarına yerleşmek veya Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan çocuklarını yanlarına alabilmek için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.
 5.  Bu tip vizeler D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Lihtenştayn Konsolosluklarına ve Lihtenştayn Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Başvuru için Lihtenştayn tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir.
 6. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme , sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

  Lihtenştayn Vize Ücretleri Hakkında Bilgi

 7. Lihtenştayn vize ücreti ve Lihtenştayn vize harç bedelleri Lihtenştayn Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir.
 8. Lihtenştayn vize başvurusu yapmadan önce Lihtenştayn Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.
 9.  Lihtenştayn vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Lihtenştayn Konsolosluğu anlaşmalı acentalar ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

Liechtenstein Vatandaşlık

Liechtenstein dünyanın en küçük 6. Ülkesi olarak karşımıza çıkar ve son yıllarda özellikle ilgi duyulan ülkelerden biri olmuştur. Birçok vatandaşlık başvurusu yapılmaktadır. Ancak bunun için birtakım kurallar ve şartlar bulunmaktadır.

Liechtenstein’da Yaşayan Türkler

Bu bölgede yaşayan Türkler toplan nüfusun %3’ü kadar olsa da bu sayı son yıllarda ciddi bir artış göstermiştir. Bunun sebebi ise Türklerin bu ülkeye ciddi bir ilgi duymasıdır.

Lihtenştayn Oturma İzni

Lihtenştayn oturma izni için birçok seçenek vardır. Aile yolu ile oturum izni alabileceğiniz gibi iş olanakları ile oturum izni alabilmek de mümkündür. Bunun dışında bu ülkede bir yakınınız yaşıyor ise oturum izni alabilmek daha kolay hale gelecektir. Ancak işi gitmeden önce bulursanız davetiye ile gidebilme ve oturum izni alabilme şansınız bulunmaktadır.

Liechtenstein İş İmkanları

İş imkanları her alanda bulunmaktadır. Yani sizler alanınız ne olursa olsun Liechtenstein’de iş bulabilirsiniz. Elbette nüfus azdır ve işçi açığı da azdır ancak başarılı bir eğitim hayatına sahipseniz sizlerin hanesine bir artı yazıldı demektir. İş imkanları açısından kendinize en uygun işi bulabilirsiniz.

Liechtenstein

Mikrodevlet’tir ve Almanca konuşulan bir devlet olarak karşımıza çıkmaktadır. Avusturya ve İsviçre arasındaki bölgede yer alan küçük devlet son yıllarda tercih edien ülkelerden biri haline gelmiştir. Dünyanın en küçük 6. Ülkesi ve Avrupa’nın da en küçük 4.ülkesi olmaktadır. 160 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip olmakla birlikte küçük bir ülke olmasına rağmen gelişmeye açık standartlara sahiptir.

Lihtenştayn Ev Fiyatları

Lihtenştayn’da sadece ev değil aslında tüm maliyetler belirlidir. Küçük bir ülke olmasına karşın aslında ev fiyatları ve diğer tüm harcamalar Avrupa standartlarına yakındır. Ne çok ucuz ne çok pahalı demek mümkündür.

Lihtenştayn İş İmkanları

Lihtenştayn oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen yeni yeni iş imkanları doğmakta ve pek çok alanda zaman zaman iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da nüfusunun oldukça az (yaklaşık olarak 38 bin ) olmasından kaynaklıdır.

Lihtenştayn Asgari Ücret

Bu ülke dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Para birimi İsviçre Frangı olan ülkede asgari ücret yaklaşık olarak 3000 Euro’dan fazladır.

Lihtenştayn Vize İstiyor mu?

Evet, bu ülkeye düzenleyeceğiniz turistik geziler için Schengen vizesi almak durumundasınız. Ülke için alınması gereken vize türlerine yapılacak başvurular İsviçre temsilciliklerine yapılmaktadır.

Lihtenştayn Nüfusu Ne Kadar?

Lihtenştayn nüfus bakımından oldukça küçük bir ülkedir diyebiliriz. Belirtilen son rakamlara göre ülke nüfusu yaklaşık olarak 38 binin üzerindedir.

Lihtenştayn Pasaportu

Ülkenin pasaportu, ülke vatandaşlarına seyahat etmelerini sağlamak için verilmiştir. Bu pasaport aynı zamanda, bu ülkenin vatandaşı olunduğunun bir kanıtı niteliğinde kabul edilmektedir.

Lihtenştayn Maaşları

Ülkenin refah seviyesi ve istihdam durumu oldukça iyidir. Küçük bir ülke olmasına rağmen dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Burada çalışanlara verilen en düşük ücret asgari ücrettir. Asgari ücretin tutarı ise 3000 Euro’dan fazladır. Özel sektördeki ya da farklı alanlardaki işler için daha yüksek tutarlarda maaşlar söz konusudur. Bu ülkede kişi başı yıllık ortalama gelir 120 bin dolar civarındadır.

Lihtenştayn Vize Almak Zor mu?

Ülke için alınacak kısa süreli vizelerde gerekli evraklar ve gerekli şartlar sağlandığı sürece herhangi bir zorluk durumu bulunmamaktadır. Ama konsolosluk herhangi bir nedenden dolayı bu ülkeye alınacak vize başvurusunu reddebilir ve bunun nedeni de açıklanmayabilir. Çünkü her ülkenin konsolosuklarında gerekli görüldüğü takdirde böyle bir hakkın var olması durumu söz konusudur.

Lihtenştayn Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Lihtenştayn Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×