İngiltere Vize Başvurusu İçin Davet Mektubu

İngiltere Vize Başvurusu İçin Davet Mektubu 2021

İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin İngiltere’ye davetle gideceklerini gösteren bir davet mektubu göstermeleri gerekir. Bu mektup İngiltere’de (Birleşik Krallık) yaşayan kişi ya da ülke vatandaşı tarafından ülke dışında bulunun yakınını yanına çağırmak için yazacağı bir mektuptur. Mektubu yazan kişi arkadaşı, akrabası ya da yakınını ülkede evinde kalmaya davet ettiğini ve bazı durumlarda onun sponsoru olacağını belirten detaylara davet mektubunda yer verir.

İsviçre Vize Ücretleri Ne Kadar?

Daveti alan kişide aldığı mektubu vize başvurusunda kanıt olarak sunar. Böylelikle vize başvurusunun onaylanması daha kolay olabilir. Sizlerde İngiltere’de bulunuyor ve arkadaşınızı yanınıza çağırmak istiyorsanız mektup yazarak onu davet edebilirsiniz.

Ingiltere vizesi almak için hesapta ne kadar para olmalı?

Turistik İngiltere vizesi alabilmek için başvuru sahibinin banka hesabında düzenli gelir ile kanıtlanabilen en az 7 bin lira olması gerekmektedir.

Yurtdışı davetiye nasıl alınır?

Eğitim ya da iş gibi farklı nedenlerden dolayı yurt dışına çıkacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının o ülkede yasal oturma izni bulunan kişi tarafından davet mektubuna sahip olmalıdır.

Ingiltere davet mektubu nereye gönderilir?

Davet edilen kişi tarafından İngiltere Konsolosluğu’na ya da İngiltere Büyükelçiliği’ne gönderilmektedir.

İngiltere Vizesi İçin Neden Davet Mektubu Gerekir?

İngiltere vizesi için davet mektubu zorunluluk kapsamında değildir. Ancak gönderilen bu yazının vize işleminin onaylanmasına katkısı olduğu görülmüştür. Bu nedenle vize başvurusunda bulunanların bu mektupla başvuru yapmaları önerilir. Ancak davetin geçerli olabilmesi için gönderen kişinin aranan kriterlerde olması gerekir.

Davet mektubunu gönderecek olan kişide bulunması gereken özellikler şunlardır;

 • Daveti gerçekleştiren kişi Birleşik Krallık (İngiltere) vatandaşı olmalıdır.
 • Daveti gerçekleştiren kişi ülke vatandaşı değilse ülkede daimi ikameti bulunan kişi olmalıdır.
 • Birleşik Krallık’a davetle gelen kişiyi misafir edecek yerleri bulunmalıdır.
 • Davet sahibinin kayıtlı bir evi veya dairesi bulunmalıdır.

Bu özelliklerin davet sahibinde bulunması durumunda başvurunun yapıldığı konsolosluk ya da büyükelçilik görevlisi tarafından teslim edilen mektup dikkate alınabilir. Ancak bunun kesinliğinin olmadığının bilinmesi gerekir.

İngiltere Vize Başvurusu İçin Davet Mektubu
İngiltere Vize Başvurusu İçin Davet Mektubu

İngiltere Vizesi Davet Mektubu Yazımı

İngiltere vizesi davet mektubunun yazımı zor değildir. Ancak kanıt niteliği taşıyacağından doğru olması ve yazım yanlışı gibi hataların yer almaması önemlidir. Bu mektubu yazan kişinin davet ettiği kişiyi neden yanına çağırdığı, evinde ağırlamak isteme nedeni, yakınlığı ve ne kadar süre ağırlayacağı gibi bilgilere yer vermesi yeterlidir. Ayrıca mektubu direkt yakınına yazacağı durumda samimi bir dil kullanırken konsolosluk memuruna hitap etmesi durumunda daha resmi olan bir dili tercih etmesi gerektiğini bilmesi gerekir.

Davet Mektubunun Kime Gönderileceğinin Belirlenmesi

Birleşik Krallık’ta yaşıyor ve arkadaşınızı, akrabanızı veya bir yakınınızı yanınıza çağırmak amacıyla davet mektubu yazmayı düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken daveti kime hitaben yazacağınıza karar verin. Bu belirleme sayesinde yazım dilinizi de belirleyebilirsiniz. Ancak her durumda göndereceğiniz davet konsolosluk görevlisi tarafından okunacağından hitap şeklinize çok fazla takılmanız gerekmez. Kime hitaben yazacağınız belirledikten sonra davet mektubunuzu yazmaya başlayabilirsiniz.

Davet Mektubunda Bulunması Gereken Bilgiler

İngiltere’ye yakınınızı çağırmak için daha önce mektup yazmadıysanız mektupta neler bulunacağını bilmeyebilirsiniz. Genel olarak yer alacak bilgiler size ait olan bilgilerdir. Ayrıca mektubunuzda yakınınızla ilişkinizin göstergesi detaylara yer verebilirsiniz.

Mektubunuzda hangi bilgilerin bulunacağından emin olmak isterseniz şu listeyi inceleyebilirsiniz;

 • Tam adınız
 • Doğum tarihiniz
 • İngiltere’deki ikamet adresiniz
 • Telefon numaranız
 • Mesleğiniz veya statünüz
 • Birleşik Krallık’ta vatandaş veya ikamet izniyle kalma durumunuz
 • Misafir edeceğiniz kişinin tam adı
 • Misafir edeceğiniz kişinin doğum tarihi
 • Davet ettiğiniz yakınınızın adresi
 • Yanınıza çağırdığınız yakınınızın telefon numarası
 • Davet ettiğiniz kişi ile olan ilişkiniz
 • Yakınınızın yanınıza hangi amaçla geleceği
 • Konaklama masraflarını karşılayıp karşılamayacağınıza dair bilgiler
 • Misafirinizin ülkede hangi tarihler arasında kalacağı
 • İmzanız

Yazacağınız mektupta bu bilgilerin tamamı bulunmalıdır. Ayrıca bilgilerinizin tamamı doğru olmalıdır. Yazdığınız yazını ikna edici olması da önemlidir. İkna edici olmaması durumunda yakınınızın vize başvurusunun reddedilmesi mümkündür.

Davet Mektubu Örnekleri

Davet mektubuna nasıl başlayacağınız konusunda tereddüt yaşıyorsanız sizler için hazırladığımız örnekleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede sizlerde yakınınızı İngiltere’de misafir etmek için yazacağınız mektup konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Örneklerimizde yakınınıza hitaben ve konsolosluk yetkilisine hitaben hazırlanmış olan mektupları bulabilirsiniz.

Konsolosluk Yetkilisine Verilecek Davet Mektubu

Konsolosluk yetkilisine hitaben yazacağınız mektubun yakınınıza yazacağınız davet mektubundan daha resmi bir dilde olması gerekir. Böylelikle memurda iyi bir intiba bırakarak yakınınızın vize almasını kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca yazdığınız davette doğru bilgilere ve misafir edeceğiniz kişiyle olan yakınlığınızı belirtmeniz gerekir. Konsolosluk görevine hitaben yazacağınız mektubu şu şekilde hazırlayabilirsiniz.

İkamet adresi

Tarih:

Sayın …..,

(Annemi, babamı, kardeşimi, arkadaşımı) Birleşik Krallık’a ziyaret için davet etmek istiyorum. (Arkadaşım, annem) (gidiş-dönüş) tarihleri beni ülkemde ziyaret etmeyi çok istiyor. Davet ettiğim yakınım (davet edilen kişinin ad, soyad, doğum tarihi ve davet sahibi ile ilişkisi)

Ben Birleşik Krallık’ta (ay/yıl) tarihinden beri (işyeri, işyeri adresi) pozisyonunda (statü, meslek) çalışıyorum. Ülkede İngiliz vatandaşı olarak bulunuyorum.

Yakınımın Birleşik Krallık’a gelmesi durumunda belirlenen süreler içerisinde (adreste) benimle birlikte konaklamasını istiyorum. Kendi imkanlarımla aldığım evimde onun kalabileceği bir oda evimde bulunuyor. Evimin bana ait olduğunu gösteren (tapu, mülkiyet) belgelerini ve evin uygun olduğunu gösteren belgeleri hazırladığım davet mektubuyla birlikte gönderiyorum. Ayrıca gerektiği durumda bana ulaşarak bilgi almanızı temenni ediyorum.

Saygılarımla

Adınız: Telefon numarası: İmza:

Mektubu tamamladığınızda imzanızı atarak destekleyici belgelerinizle birlikte yakınınıza gönderebilirsiniz. Böylelikle yakınınız hazırladığınız mektubu vize başvuru esnasında memura teslim eder.

İngiltere’ye Bir Yakının Davet Edildiği Mektup

İngiltere’ye bir yakınınızı davet edecekseniz ona hitaben bir mektup yazabilirsiniz. Yazdığınız mektup konsolosluk memuruna teslim edileceğinden yanınıza çağırdığınız kişiyle olan ilişkinizi kanıtlayacak detaylara yer verebilirsiniz. Yazınıza başlarken tarih, alıcı adı, alıcı adresi gibi bilgileri en üste yazmanız gerekir. Sonrasında yakınınıza bir hitapla davet mektubunuza başlayabilirsiniz.

Tarih

Alıcı:

Alıcı Adresi:

Sayın (ziyaretçinin adı veya yakınlık hitabınız)

Seni (sizi) yazdığım bu mektubumla tatilini İngiltere’de benim yanımda geçirmeye davet ediyorum. Yanınıza geldiğimde İngiltere’yi merak ettiğini ve ülkeyi gezmeyi istediğini söylemiştin. Gezi hayalleri kurmuştuk. Kurduğumuz hayalleri buraya gelmenle gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Ayrıca merak ettiğin İngiltere kültürünü de yakından tanıma fırsatı bulacaksın.

Ziyaretin için maddi sıkıntıya girmene gerek yok çünkü ben senin buraya gelmen ve kalman için ihtiyaç duyacağın tüm giderleri karşılayacağım. Gelmeyi kabul etmen durumunda uçak biletini alıp göndereceğim. Ayrıca (adresteki) evim senin yanımda kalmana müsait olduğu için sorun yaşamayacaksın.

Vize başvurusunda yararlanman için Birleşik Krallık’ta bulunduğum adresimi, iş bilgilerimi ve iş yerimin adres detaylarının yer aldığı belgelerimi sana gönderiyorum.

Saygılarımla

Adınız:

Adresiniz:

Telefon Numaranız:

Eposta:

Mektubun sonunda daveti yapan kişi olarak adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve eposta adresini yazarak mektup sonuna imzanızı atarsınız.

Davet Mektubuyla Birlikte Teslim Edilebilecek Belgeler

İngiltere’ye yakın, akraba veya arkadaşı ziyaret için davet etmeye yarayan davet mektubunun konsolosluk memuru tarafından dikkate alınabilmesi için davet mektubuyla birlikte teslim edilebilecek belgeler vardır. Bu belgelerin daveti gerçekleştiren kişiler tarafından gönderilmesi gerekir. Gönderilen ek belgeler sayesinde davet edilen kişinin vize alması kolaylaşabilir.

Mektupla birlikte teslim edilebilecek belgeler şunlardır;

 • Daveti gerçekleştiren kişinin pasaport veya kimlik kopyası (taranmış olmalıdır)
 • İngiltere’de bulunan kişi davet ettiği kişiye sponsor olacaksa gelir kanıtları (maaş, banka ekstresi vs.)
 • Kişinin Birleşik Krallık’ta ki mesleği veya statüsü (kanıtlarıyla birlikte)
 • Ev sahibiyse tapu belgesi
 • Kişi kirada oturuyorsa kira sözleşmesi
 • Uçuş güzergah bilgileri

Eğer yakınınızı veya tanıdığınızı İngiltere’ye yanınıza davet ediyorsanız onun vize almasına yardımcı olacağını düşündüğünüz bu belgeler dışındaki belgeleri de ekleyebilirsiniz. Bu belgeleri teslim etmeniz zorunlu değildir ancak memurun belgelerinizi inceleyerek yakınınıza vize onayı verme oranı daha yüksektir.

İngilizce Davetiye Mektubu

İngiltere, AB vatandaşı olmayan yabancı uyrukluların ülkesinde çalışması veya aile ziyareti amacıyla bulunması için vize almasını zorunlu tutmuştur. Bu vize türlerine başvuru yapılması için İngilizce davetiye mektubu ile birlikte gerekli diğer evrakların vize merkezine teslim edilmesi ardından İngiltere vizesi alınabilir.

İngiltere davet mektubu ile vize almak: İngiltere davet mektubu, ülkeye gitme amacını, seyahat masraflarını içermelidir. İş seyahati için alınan davet mektuplarında iş yerinim imzası ve kaşesi olmalıdır. Davet mektubu, çalışma, ticari ve aile birleşimi vize türleri için istenir.

İngiltere’ye yakınlarını ziyaret etmek veya çalışmak için gidecek olan Türk vatandaşlarının öncelikle İngilizce davetiye alması gerekmektedir. Bu davetiye alındıktan sonra vize başvuru formunu doldurabilir, vize randevusu için tarih belirleyebilirsiniz. Randevu tarihinde pasaport, kimlik fotokopisi, davetiye örneği gibi tüm belgelerin vize merkezine teslim edilmesi ile vize başvurusu tamamlanır.

İngiltere arkadaş ziyareti vizesi veren ülkelerden biridir. Arkadaş ziyareti vizesi alacak kişinin İngiltere’de yaşayan kişi tarafından hazırlanan bir davetiye örneği alması zorunludur. Bu davetiye, İngilizce olmalı ve seyahat süresini, seyahat amacını, masraflarını açıkça içermelidir.

İngiltere aile ziyareti vizesi için gereken davetiye örneği, ülkede ne kadar kalınacağını ve seyahat amacını içeren resmi evraktır. Aile birleşimi vizesi için davetiye örneği ile birlikte istenen farklı belgeler de vardır. Pasaport, yabancı dil sertifikası, kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi gibi belgelerin tümünü hazırlamanız ardından aile birleşimi vizesi alabilirsiniz.

İngiltere iş davetiyesi çalışma vizesi için gereken evraklardan biridir. Bu belge, İngiltere’deki firma tarafından imzalanmalı ve üzerinde kaşe olmalıdır. İş süresini, seyahat masraflarını net olarak içermeli ve İngilizce hazırlanmalıdır. İngiltere iş davetiyesi alan kişiler, mesleki belgeler ve diğer evraklarla birlikte vize başvurusu yapabilir.

İş seyahati için davet mektubu örneği ülkeye gelme amacını, çalışma süresini, seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağını açıkça gösteren resmi belgedir. Bu belgenin işveren tarafından hazırlanması ve imzalanması zorunludur. Üzerinde kaşe olan belge örneği ile birlikte mesleki belgeler, pasaport, gelir belgeleri, konaklama rezervasyonu ve başvuru formu gibi belgelerle birlikte çalışma vizesi alınabilir.

İngiltere Vize Başvurusu İçin Davet Mektubu Video;

İngiltere Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×