İngiltere Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

İngiltere Oturum & Ankara Antlaşması

İngiltere Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – ingiltere oturum

Ankara Antlaşması

İngiltere ile 1963’te imzalanan antlaşma çerçevesinde İngiltere’de Türk İş İnsanları “Serbest Meslek Sahibi” olarak çalışabilir ve 4 yılı tamamladıktan sonra sürekli “Oturum İzni” almaya hak kazanabilirler.

5 yılı tamamladıklarında ise İngiltere Vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir “Çifte Vatandaş” olabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve Pasaportu sahibi İş İnsanları başka bir işveren tarafından istihdam edilmeden kendi işlerini kurarak, kendi sigorta primlerini ödeyerek, vergiye tabi olarak Ankara Antlaşması kapsamında çalışma ve oturma iznine sahip olabilirler.

İngiltere’de “Serbest Meslek Sahibi” Olarak Çalışmak

 1. Birçok meslek hem işveren tarafından istihdam edilerek hem de kendi işinizi kurarak icra edilebilir.
 2. Ankara Antlaşması kapsamında vize alabilmek için yapılacak işin bir işveren tarafından değil kendinizin bağımsız olarak bir işletme sahibi ya da var olan bir işletmede emir altında kontrol altında olmadan bağımsız olarak saatleri ve alacağınız ücreti kendiniz belirleyerek, sigorta primlerinizi kendiniz ödeyerek çalışıyor olmanız gerekmektedir.
 3. Türkiye’de Serbest Meslek Erbabı olarak işletme sahibi olan kişiler ve aynı zamanda serbest meslek erbabı olarak başka bir işveren yanında işçi olarak çalışan kişiler nasıl ki Türkiye’de yeni bir iş daha açabiliyor ya da işçilik statüsünden çıkıp kendi işini kurabiliyorsa aynısını İngiltere’de de Ankara Antlaşması kapsamıyla yapabilmektedir.
 4. Asıl olan planlanan işin gerçek olması ve istenen şartlara uygunluğunun olmasıdır.

5.    İngiltere’de “Serbest Meslek Sahibi” olarak sahip olunan işin “Mesleki Yeterliliği”

 1. Ankara Antlaşması kapsamında yapmak istediğiniz işle ilgili yeterliliği kanıtlayan belgelere yani örn; kuaförlük diploması, aşçılık belgesi, mesleki eğitim sertifikaları, varsa iş bölümünüzle ilgili üniversite veya meslek lisesi diplomaları gibi belgelerle iş tecrübenizi kanıtlamanız gerekmektedir.
 2. Ankara Antlaşması sizden zorunlu diploma, eğitim seviyesi, doktora gibi sınırlamalar istemez. Önemli olan mesleğinizde edinmiş olduğunuz tecrübeleri kanıtlar belgeler sunmanız ve bu işi en iyi şekilde yapabileceğinizi ispatlamanızdır.
 3. İlkokul mezunu da olsanız, iş tecrübesi olmadan işinizle ilgili yeterli eğitim aldığınız takdirde başvuru yapabilirsiniz.

Yapacağınız İş Kar Edene Kadar Geçim ve İş Maliyetlerini Karşılayabileceğiniz Paranızın Olması ve Bu Paranın Kaynağını Açıklayabilmeniz

İngiltere’de yapmak istediğiniz işle ilgili belirlenmiş bir sermaye miktarı bulunmamaktadır. Önemli olan işletmeniz kar elde edene kadar geçim masraflarınızı karşılayabilecek ve işinizle ilgili maliyetleri karşılayabilecek gelirinizin olması yeterli olacaktır.

Belirlenmesi gereken konu İngiltere’de hangi işi yapmak istediğiniz olacaktır. Yapılacak işler 2 bin GBP sermaye de gerektirebilir, büyük işletme ise yüksek miktarlarda gerektirebilir. Sizin bu sermayeyi karşılayacak olan gelirinizin olması yeterlidir.

Vize memurları öncelikle iş planındaki gerçekliğe sonra sermayenin miktarına bakacaktır. Yani öncelikle yapacağınız işin gerçekliğini kabul ettirmeniz başvurunuzun onaylanmasına, ikna edememiş olmanız ise başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır.

İngiltere’de Kimseye İhtiyaç Duymadan İngilizce Bilmek

İngiltere Ankara Antlaşması kapsamında sizden iyi derecede İngilizce bilmenizi istemez yinede hayatınızı kolaylaştıracak ve işinizi devam ettirecek kadar ingilizce bilmenizde fayda olacaktır.

Yapacağınız iş İngiltere’de yaşayan Türkleri kapsıyorsa az derecede İngilizce bilmek, İngiltere genelinde hizmet ya da mal sağlamak için iş yapacaksanız iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

Her durumda İngiltere’de yaşıyor olmanız İngilizce dil bilginizi ilerletmenizi sağlayacaktır.

İngiltere’de Yapacağınız İşin Size ve Ailenize Yetecek Kadar Kar Etmesi

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi zorunlu olarak kar etmeniz gereken bir miktar belirlememekte olup önemli olan işletmenizin size ve ailenize yetecek kadar kar elde ettiğidir.

Bu tamamen kişilerin yaşam koşulları ile alakalıdır. Ankara Antlaşması Vize sahibi olarak İngiltere’de başka bir işte çalışamazsınız.

İngiltere’de Oturum İzni

 • Birleşik Krallık’ta oturum uzun süre yaşamak isteyen kişilerin İngiltere Oturum İzni almaları gerekmektedir. Oturum izni almak için bir aile üyesi ile başvuru yapabilirsiniz.
 • Bu aile üyesi eş, nişanlı, evlilik teklifi edilmiş sevgili, ebeveyn, çocuk ve bakımınızı sağlayan bir akraba olabilir.
 •  Yapılan Oturum İzni başvuruları genellikle 4 ay içinde sonuçlanmaktadır. Fakat gelir seviyeniz yeterli değilse, İngilizce dil bilginiz gereğinden daha zayıfsa, Mülakata gerek duyulan durumlarda, ceza gerektiren hukuki bir durumunuz varsa bu süre uzayabilmekte sorun olan durumlar çözüldükten sonra karar verilmektedir.
 • Mülteci statüsünde olan ebeveyn ve eşi olanlar, aile içi şiddet kurbanları yerleşim vizesi başvurusu yapabilirler. Geçici öğrencilik durumunda, geçici çalışan durumunda ve 6 aydan kısa süreli vize sahibi olanlar Oturum İzni başvurusunda bulunamazlar.

İngiltere’de Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eş/Partner Olarak Oturum İzni Başvurusu;

İngiltere’de bulunan eş ya da partner İngiliz Vatandaşı ise, İngiltere sürekli ikamet belgesi sahibi ise, mülteci statüsünde ise, insanı koruma altında ise  sürekli yaşamak niyetinde iseniz, Oturum İzni başvurusunda bulunabilirsiniz. Oturum İzni başvurusunda bulunmak için uygunlar şartlarına sahip olmalısınız.

 • İngiltere’de eşiniz veya kabul edilmiş bir ilişkiniz varsa,
 • İlişkinizin süresi en az 2 yılını doldurmuşsa,
 • Evlilik teklifi sonrası ise veya nişanlı iseniz ve 6 ay süre içinde evlilik planlıyorsanız,
 • Yeterli derecede İngilizce biliyorsanız,
 • Sizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimini sağlayacak durumunuz varsa

Uygunluk Şartlarına Sahip Değilseniz Bir Diğer Şekilde;

 • İngiltere’de 7 yıldır yaşamakta olan bir çocuğunuz varsa ve İngiltere’den ayrılmayacaksa,
 • Birleşik Krallık dışında yaşamak eşiniz ve sizin için çözülemez sorunlar yaratacaksa,
 • Birleşik Krallıkta olmanız engelleniyor veya Birleşik Krallığı terk etmeye zorlanıyorsanız bu sizin insan haklarınızı ihlale gireceğinden vize verilmektedir.
 • Nişanlısınız veya evlilik teklifi ettiniz, bu durumda varsa bir evliliğinizi sonlandırmalı ve İngiltere’de 6 ay içinde evlenmeniz gerekmektedir. Bu süre size çalışma imkanı sağlamaz.

İngiltere Oturum İznine sahip olduğunuzda size 2.5 yıl kalma hakkı verilir. Nişanlılar için bildirilen süre 6 aydır fakat uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere Oturum İzni başvurusunda bulunurken 18 yaş altı ya da 18 yaş üstü olup bağımsız olmayan, evlenmeyen, çocuğu olmayan çocuklarınız için de başvuruda bulunabilirsiniz.

İngiltere Oturum İzni Vizesi için ilk önce online olarak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Aldığınız randevu sonrasında size verilen tarih ve saatte randevunuza şahsen gitmeli ve Biyometrik Veri Beyanında bulunmanız gerekmektedir.

Biyometrik Veri Beyanında sizden fotoğraf ve parmak izi alınmaktadır. Başvuru sırasında sizden istenen evrakların eksik hatalı olmamasına, doldurulması gereken formların düzgün ve eksiksiz doldurulmasına, randevu günü mutlaka şahsen gitmeye, evraklarınızın mutlaka İngilizce tercümelerini almayı, online ortamda doldurulan formların çıktılarını almayı unutmayınız.

Yapacağınız en küçük yanlış vizenizde yalan beyan algısı yaratabileceğinden red olmasına neden olabilmektedir.

Vize Randevu Ekibi olarak 10 yılı geçkin zamandır İngiltere dahil tüm dünya ülkelerine vize konusunda destek sağlamış ve vize reddi sebeplerini ortadan kaldırarak durumunuza en uygun vize başvurusu yapmanızı sağlayan temsilcilerimiz ile çalışmanızı tavsiye ederiz. İngiltere vize konusunda ayrıntılı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İngiltere Süresiz Oturum İzni

İngiltere’de eşiniz veya partneriniz ile 5 yıl boyunca aralıksız yaşamış iseniz Kalıcı Yerleşim İzni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kalıcı Yerleşim İzni başvurusunda bulunduğunuz da mutlaka evli olmanız gerekmektedir. Nişanlı ya da evlilik teklifi etmiş olmanız Kalıcı Yerleşim İzni almanıza olanak sağlamaz.

Oturum İzni Uzatma Başvuru Şartları (Kalıcı Yerleşim İzni Alamayanlar)

 • Oturum İzni süreniz bitmek üzere ise,
 • Yerleşme İzni başvuruları için uygunluğunuz yoksa,
 • Reddedilmiş başka bir vizeniz yoksa,
 • Sizinle birlikte eş/partnerin geçimini sağlayabiliyorsanız,

Yeterli seviyede İngilizce biliyorsanız.

Ebeveyn Olanların Oturum İzni Başvuru Şartları

 • Ebeveyni Olduğunuz Çocuğunuz;
 • Başvuru yapılan tarihte 18 yaşın altında olabilir,
 • İlk başvuruda 18 yaş üstü ve bağımsız yaşamıyor ise,
 • Bağımsız yaşıyor, evlenmiş, evden ayrılmış, çocuk sahibi olabilir,
 • İngiltere’de yaşıyor ise,
 • İngiltere’de süresiz, kalıcı ikamete sahip ya da İngiliz Vatandaşı ise başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuğun üzerinde paylaşılmış velayet sahibi ebeveynler İngiliz Vatandaşı ve İngiltere Kalıcı Yerleşim İzni sahibi değil ise, diğer ebeveynle yaşayan çocukla bir araya gelmek için mahkeme izin belgesi olması gerekir.

Tek Ebeveyn Olarak Oturum İzni Başvuru Şartları

 • Çocuğunuzla birebir ilgilendiğinizi ve ilgilenmeye devam edeceğinizi kanıtlayan belgeler sunulmalı örn; rutin kontrole götürdüğünüz doktordan bir yazı, okula bırakıp aldığınıza dair okuldan bir yazı alabilirsiniz.
 • Yeterli seviyede İngilizce bilmelisiniz.
 • İngiltere Sosyal Hizmetler fonlarından fayda sağlamadan çocuk ve kendi geçiminizi sağladığınızı kanıtlamanız gerekmektedir.

Oturum izni başvurusu kabul edilen kişiler İngiltere’de 2.5 yıl boyunca ikamet edebilirler ve süre bittiğinde uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. İngiltere’de ebeveyn olarak 5 yıl süre ile aralıksız olarak yaşadıysanız Kalıcı Yerleşim İzni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çocukların İngiltere’de Oturum İzni Başvurusu

Ebeveynlerden biri İngiltere’ye yerleşmiş olan çocuklar İngiltere’de yaşamak isterlerse başvuruda bulunabilirler.

18 yaşından küçüklerin evli olmaması, maddi olarak desteklenmesi ve devlet fonlarından yararlanmaması, ebeveynlerden birinin vize başvurusu yapmış olması gerekmektedir.

Bu şartların dışında kalan çocuklar da İngiltere’de oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Örn; 18 yaş altındaki zamanını da İngiltere’de oturum izni sahibi olarak geçirmiş ise, evden çıkmamış, evlenmemiş, çocuk sahibi olmamış, bağımsız bir hayatı yoksa, ebeveynleri tarafından başvuruları yapılabilir ya da kendileri de başvurularını gerçekleştirebilirler.

Akraba Tarafından Bakılacak Yetişkin Olarak Oturma İzni Başvurusu

 • Kendi çocukları, torunları, kardeşi tarafından uzun müddet bakıma muhtaç olan ebeveynler Oturum İzni Başvurusunda bulunabilirler.
 • Şartlar;
 • Akrabalar İngiliz Vatandaşı ise, süresiz oturum iznine sahip ise, mülteci ya da sığınmacı konumunda ise,
 • Yaş, engelli olmak, hastalık gibi nedenle bakıma muhtaç iseniz,
 • Bakımınız Türkiye’de uygun değil ya da yok ise,
 • Bakımınızı üstlenecek kişi 5 yıldır kamu fonlarından yararlanmadan yaşıyor ve sizin geçiminizi sağlayacak durumda ise,
 • 18 yaşından büyükseniz bu kategoride başvuruda bulunabilirsiniz.

Bakımı üstlenen kişi İngiliz Vatandaşı veya Kalıcı Yerleşim İzni sahibi ise uzatma başvurusuna gerek kalmadan süresiz şekilde İngiltere’de yaşayabilirsiniz. Sığınmacı ya da mülteci konumunda ise şartları sağladıklarında onlarla birlikte oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere’de Bulunduğunuz Süre Kapsamında Oturma İzni Başvurusu

 • Şu Anda İngiltere’de yaşıyor iseniz,
 • 18 yaş altında ve 7 yıldır İngiltere’de yaşamaktaysanız.
 • 18-24 yaş arasında olup hayatın yarısı İngiltere’de geçtiyse,
 • 18 yaş üstünde ve İngiltere’de 20 yıldan az yaşamış ve gitmek zorunda olunan ülkede ciddi sorunlar yaşayacaksanız,
 • 25 yaş üstünde ve 20 yıl İngiltere’de aralıksız yaşadıysanız oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere’de oturum izni başvurusu için mutlaka İngilizce bildiğinizi kanıtlamalısınız. 65 yaş üstü olanlar, bakıma muhtaçlar ve çocuklar bu şartlara dahil değildir.

Oturum İzni Başvurusu İçin İngilizce Dil Yeterliliği

Oturum İzni başvurusu için İngilizce Dil yeterliliğini kanıtlama gerektiği durumlarda IELTS sınavından alınmış en az 4.0 puana ihtiyacınız vardır. Bu sınav 4 aşamadan meydana gelir ve okuma, yazabilme, konuşabilme ve dinlediğini anlayabilme olarak sınav olursunuz. İngilizce eğitimi ve UK NARIC ten İngiltere’de lisans, doktora derecesi veya yüksek lisansa denk gelecek akademik yeterlilik gerekir.

İngiltere Oturum İzni Başvurusu İçin Gereken Gelir Miktarları

 • Eş ile birlikte 18.600 GBP
 • İlk çocuk için 3.800 GBP
 • Sonraki çocuklar için 2.400 GBP birikim göstermeniz gerekmektedir.

Var olan tasarruflar gelir olarak gösterilebilir.Bu tasarruflar;

 • İngiltere’de çalışarak elde edilen gelirler.
 • Serbest Meslek kazancı ya da bir şirkette müdürlük yaparak kazanılan gelirler.
 • 16 Bin GBP üzeri nakit tasarruflar.
 • Emekli maaşı
 • Kira gelirleri, kar payı, işsizlik maaşı.

Bir yere bağlı çalışan veya Serbest Meslek çalışanı olarak elde edilen gelirler siz ya da eşiniz tarafından 6 ay ve daha fazla sürelerde kazanıldığı ispat edilmelidir.

Eş veya partner olarak başvuruda bulunmak isteyen kişiler 5 yılda kalıcı ikamet almak için minimum gelir şartları yerine getirilmeli, değilse 10 yıllık sürede şartlar yerine getirilerek başvuru yapılabilir.

İngiltere Oturum İzni Başvurusu yapan kişi ebeveyn ise, engelli yardım ödeneği alıyor ise, bakıcı yardımı alıyor iseniz 5 yıl içindeki oturum izni başvurusu için bu maddi şartları yerine getirmeniz gerekli değildir.

İngiltere Hızlı Oturum İzni Başvurusu Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Geçerli ve en az 2 sayfası boş olan.
 • Daha önceki pasaportların fotokopileri.
 • Fotoğraf: Pasaport için 2 adet,renkli.
 • Varsa önceki göçmenlik başvurusu ayrıntıları.
 • SGK Numarası
 • Maaş bordroları: Son 6 aylık.
 • Adli sicil kaydı.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Banka dekontları.
 • Evrakların İngilizce tercümeleri.
 • İngilizce Dil yeterlilik sınav sonuçları.
 • Eş ya da partner olarak kanıt belgeleri.
 • İşveren tarafından antetli kağıda yazılmış kaşeli imzalı yazı.

İngiltere Oturum İzni Vizesi için öncelikle online olarak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Aldığınız randevu sonrasında size verilen tarih ve saatte randevunuza bizzat gitmeli ve Biyometrik Veri Beyanında bulunmanız gerekmektedir.

Biyometrik Veri Beyanlarında sizden uygun biyometrik fotoğraf ve parmak izi alınmaktadır. Başvuru sırasında istenen evrakların eksik ve hatalı olmamasına, doldurulması gereken formların düzgün ve eksiksiz doldurulmasına, randevu günü kesinlikle bizzat gitmeye, evraklarınızın mutlaka İngilizce tercümelerini almayı, online doldurulan formların çıktılarını almayı unutmayınız.

Yapacağınız en küçük yanlışlar vize başvurunuzda yalan beyan algısı yaratabileceğinden red olmasına neden olabilmektedir.

Vize Randevu Ekibi size 10 yılı geçkin zamandır İngiltere dahil tüm dünya ülkelerine vize konusunda destek sağlamaktadır ve vize reddi sebeplerini ortadan kaldırarak durumunuza en uygun vize başvurusu yapmanızı sağlayan temsilcilerimiz ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Vize konusunda detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İngiltere Oturum ve Vatandaşlık vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/ingiltere-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İngiltere Hızlı Oturum İzni

İngiltere Oturum izni başvuruları genel olarak 2 aylık bir süreçte sonuçlanır. Hızlı Oturum İzni başvuruları ile bu süreç 2 hafta yani ortalama 15 güne düşmektedir. Hızlı oturum izni başvurusu ile beklemekte olan başvurunuz öne alınarak değerlendirilmektedir.

İngiltere Oturum İzni Başvurusu İçin Gereken Gelir Miktarları

 • Eş ile birlikte 18.600 GBP
 • İlk çocuk için 3.800 GBP
 • Sonraki çocuklar için 2.400 GBP birikim göstermeniz gerekmektedir.

Var olan tasarruflar gelir olarak gösterilebilir.Bu tasarruflar;

 • İngiltere’de çalışarak elde edilen gelirler.
 • Serbest Meslek kazancı ya da bir şirkette müdürlük yaparak kazanılan gelirler.
 • 16 Bin GBP üzeri nakit tasarruflar.
 • Emekli maaşı
 • Kira gelirleri, kar payı, işsizlik maaşı.

Bir yere bağlı çalışan ya da Serbest Meslek çalışanı olarak elde edilen gelirler siz ya da eşiniz tarafından 6 ay ve daha fazla sürelerde kazanıldığı ispat edilmelidir.

Eş ya da partner olarak başvuruda bulunmak isteyen kişiler 5 yılda kalıcı ikamet almak için minimum gelir şartları yerine getirilmeli, değilse 10 yıllık sürede şartlar yerine getirilerek başvuru yapılabilir.

İngiltere Hızlı Oturum Başvurusu yapan kişi ebeveyn ise, engelli yardım ödeneği alıyor ise, bakıcı yardımı alıyor iseniz 5 yıl içindeki oturum izni başvurusu için bu maddi şartları yerine getirmeniz gerekli değildir.

İngiltere Hızlı Oturum İzni Başvurusu Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Geçerli ve en az 2 sayfası boş olan.
 • Daha önceki pasaportların fotokopileri.
 • Fotoğraf: Pasaport için 2 adet,renkli.
 • Varsa önceki göçmenlik başvurusu ayrıntıları.
 • SGK Numarası
 • Maaş bordroları: Son 6 aylık.
 • Adli sicil kaydı.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Banka dekontları.
 • Evrakların İngilizce tercümeleri.
 • İngilizce Dil yeterlilik sınav sonuçları.
 • Eş ya da partner olarak kanıt belgeleri.
 • İşveren tarafından antetli kağıda yazılmış kaşeli imzalı yazı.

İşveren Tarafından Yazılan Yazıda; Eşinizin veya sizin İşverenin sahibi olduğu işletmede çalıştığınızı, işyerindeki pozisyon ve unvanlar, ne kadar zamandır çalışıldığı, iş sözleşmesi, maaş miktarı, ve bordroların gerçek olduğunu anlatan bir yazı olmalıdır.

Yapılan başvuru işlemleri tamamlandığında belirlenen tarihte randevuya bizzat gidilmeli ve biyometrik bilgi beyanı işleminde bulunulmalıdır.İngiltere oturum izni ile İngiltere’de eğitim görebilir ve çalışabilirsiniz.

Oturum izni size kamu fonlarından yararlanma imkanı sağlamaz ve gelir düzeyinizi toparlayana kadar kalıcı ikamet başvurusu yapamazsınız.

İngiltere Hızlı Oturum İzni Vizesi için öncelikle online olarak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Aldığınız randevu sonrasında size verilen tarih ve saatte randevunuza bizzat gitmeli ve Biyometrik Veri Beyanında bulunmanız gerekmektedir.

Biyometrik Veri Beyanında vize başvuru sahibinden uygun fotoğraf ve parmak izi alınmaktadır. Başvuru sırasında istenen evrakların eksik hatalı olmamasına, doldurulması gereken formların düzgün ve eksiksiz doldurulmasına, randevu günü mutlaka bizzat gitmeye, evraklarınızın mutlaka İngilizce tercümelerini almayı, online ortamda doldurulan formların çıktılarını almayı unutmayınız.

Yapacağınız en küçük yanlışlar vizenizde yalan beyan algısı yaratabileceğinden reddolmasına neden olabilmektedir.

Vize Randevu Ekibi olarak size 10 yılı aşan zamandır İngiltere dahil tüm dünya ülkelerine vize konusunda destek sağlamış ve vize reddi sebeplerini ortadan kaldırarak durumunuza en uygun vize başvurusu yapmanızı sağlayan temsilcilerimiz ile çalışmanızı tavsiye ederiz. İngiltere vizeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması

İngiltere’ye Türk İş İnsanlarının iş kurma ya da olan bir işletmeyi yönetmeleri için Türkiye ve İngiltere arasında yapılan Ankara Antlaşması çerçevesinde gidebilirler ve bunun için Türk İş İnsanı vizesi alabilirler. 

Türk İş İnsanı Vizesi İş insanlarına İngiltere’de 1 yıl süreyle kalma imkanı tanımaktadır. Bu süre sona erdiğinde 3 yıllık uzatma başvurusu yapabilirler. Vize başvuruları seyahatten 3 ay önce yapılabilir ve 12 haftalık bir zaman dilimi içerisinde sonuç alabilirler.

Ankara Antlaşması

 1. Ankara Antlaşması kapsamında Türk İş İnsanları İngiltere’de iş kurabilir, uzmanı olduğu alanda İngiltere’de bulunan bir işletmede çalışmaya başlayabilirler. Fakat başka bir işveren için çalışamazlar.
 2. Diğer vizelerden İş İnsanı Vizesine geçiş yapabilir ve vize uzatma haklarından yararlanabilirler. Ayrıca aile bireylerini yanlarını götürebilirler.
 3. Ankara Antlaşması gereği Türk İş İnsanı Vizesi alma şartlarında İngilizce dil bilgisi şartı da aranmamaktadır fakat yapacağınız iş ile alakalı olarak İngiltere’nin tamamına yönelik bir faaliyet olacaksa iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekir.
 4.  Hedef kitleniz İngiltere’de yaşayan Türkler ise iletişim sağlayacak derecede İngilizce bilmeniz kafi olacaktır.
 5. Ankara Antlaşması kapsamında vize başvuruları İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Başvurular ortalama 3 ay gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. İngiltere’den yapılan başvurular ise Liverpool ECAA ekibine yapılır. Sonuçlanma süresi 6 ay kadar sürmektedir.
 6. Ankara Antlaşması kapsamında yapılan vize başvurularında uzmanı olduğunuz iş kolu ile ilgili sertifikalar, diplomalar, çalıştığınız süre içerisinde elde ettiğiniz başarı belgelerini beyan etmelisiniz.
 7. Daha önceki tecrübelerinizi belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir. Ankara Antlaşması gereken dayatılan bir eğitim seviyesi olmamaktadır ancak alanınızdaki işte ne kadar aktif ve başarılı olduğunuzu kanıtlamanız elzemdir.
 8. Ankara Antlaşması şartlarında Türk İş İnsanı olarak kuracağınız işletme için minimum dahi olsa sermaye şartı aranmaz. Kuracağınız işin gerektiği sermaye miktarı işinize göre farklılıklar gösterecektir. Bu nedenle tek şart İngiltere’de yaşayacağınız süre içinde geçiminizi sağlayacak yeterli miktarda gelire sahip olmanız gerekmektedir.

Ankara Antlaşması Vize Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmalı.
 • Gerçek bir iş ve gerçek bir niyet olmalı.
 • Yapacağınız iş serbest meslek dalında objektif bir iş olmalı.
 • Yapacağınız işte mesleki başarı elde etmiş olmalı.
 • Gereken sermaye miktarı ne ise ona sahip olmalısınız.
 • İşi yürütecek maliyet giderlerine sahip olmalısınız.
 • Yapacağınız işte kar payınız size ve ailenize yeterli gelmelidir.
 • İşinizle ilgili yetecek kadar İngilizce bilmelisiniz.

Mevcut Bir İşe Ortak Olacaksanız

 • Yapacağınız işte aktif olmalı.
 • Mevcut işte sermaye ve hizmete ihtiyaç hasıl olmalı.

Ankara Antlaşması Vize Başvurusu Gereken Evraklar

 • Pasaport: Geçerli olmalı ve en az 2 sayfası boş olmalı.
 • Banka Hesap Dökümü/Maaş Bordrosu: Son 6 aylık.İşinizde kar elde edinceye kadar geçiminizi sağlayabileceğiniz miktara sahip olduğunuzu belirten.
 • Gider Belgeleri: Kira sözleşmesi, banka dekontları, vergi beyannameleri, yurt dışına aktarılan paralar vs.
 • İşletmenize dair kanıtlar: Ankara Antlaşması kapsamında Türk İş İnsanı Vizesine başvurmak için gereken kanıt belgeleri.

Ankara Antlaşması Kapsamında İşletmeye Dair Gereken Kanıt Belgeleri

 • Gerçek bir işe ait iş planı.
 • Sigorta belgeleri
 • Ortaklık Anlaşması
 • Yetkili muhasebeci tarafından hazırlanmış ve denetçinin onaylamış olduğu işletme hesapları.
 • HM Gelir, Gümrük belgeleri, ödeme belgeleri ile birlikte.
 • İşletme İçin Nitelik Belgeleri: İş deneyimleri kanıtları, resmi sertifikalar.
 • İngiltere/Türkiye Banka Dekontları: Mali durumları kanıtlayan iş için yapılan yatırımlar, yurt dışı para transferleri.
 • Üçüncü kişilerin mali destek kanıtlları, finans dökümanı, banka dekontu (aile üyesi vb.) – işe katılımıyla ilgili yasal belgeler.
 • İşletme ortaklığı şartlarını gösteren belge.

Ankara Antlaşması Kapsamındaki Vizeyi Uzatma Şartları

 • İşletme aktif halde devam etmesi gerekli.
 • İşletme maliyetlerini halen karşılayabilecek durumda olmak.
 • İşletme kar payının size ve ailenize yeterli gelmesi.
 • 18 yaş ve üstü çocuklar dahil vize uzatma başvurusuna dahil edilmeli.

Şartlar yerine getirildiğinde 3 yıllık uzatma başvurusu yapılabilmekte olup, şartlar yerine gelmediği takdirde 12 ay süre ile İngiltere’de kalabilir, şartlarda iyileştirme yaptıktan sonra 1 yılın sonunda tekrar başvuru yapabilirsiniz.

İngiltere’ye sürekli oturum izni başvurusu için 4 yıl boyunca İngiltere’de ikamet etmeniz gerekmektedir.

Ankara Antlaşması ve İngiltere’de Kaçak Göçmenlik Konusu

Daha önce İngiltere’ye seyahat etmiş ve vize süresi bittiği halde İngiltere’de kalmaya devam etmiş kişiler için Ankara Antlaşması başvurusu sırasında bir sorun çıkmayacaktır. Önemli olan geçmişteki kaçak durumun Ankara Antlaşması ile bağlantısı olmamasıdır.

Yapacağınız Ankara Antlaşması Vize başvurusunda tüm gereklilikleri yerine getirdiğiniz takdirde eski halinize bakılmaksızın başvurunuz değerlendirilecektir.

Kaçak Göçmenlik konusu halen devam eden durumda başvurunuzu İngiltere’de iken yapmamanız gerekir. Daha önce bu gibi durumlar için “Avrupa Adalet Divanı” yeni kararlar aldığı için İngiltere’de bu gibi durumlar için yasalar bulunmasa da başvurular istisnasız reddedilmektedir. Bu sebeple başvurularınızı Türkiye’den yapmanızda fayda olacaktır.

Ankara Antlaşması vize başvurusunda geçmiş vizeler ile arasında ilişki yoksa, gerekli tüm şartları yerine getirdiyseniz yeni başvurunuz değerlendirilir. Yeni başvurularda yalan beyanda bulunmamalı, sahte evrak beyan etmemeniz gerekmemektedir.

Ankara Antlaşması Türk İş İnsanı Vizesi için öncelikle online olarak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Aldığınız randevu sonrasında size verilen tarih ve saatte randevunuza bizzat gitmeli ve Biyometrik Veri Beyanında bulunmanız gerekmektedir.

Biyometrik Veri Beyanında sizden uygun fotoğraf ve parmak izi alınmaktadır. Başvuru sırasında sizden istenen evrakların eksik hatalı olmamasına, doldurulması gereken formların düzgün ve eksiksiz doldurulmasına, randevu günü mutlaka bizzat gitmeye, evraklarınızın mutlaka İngilizce tercümelerini almayı, online ortamda doldurulan formların çıktılarını almayı unutmayınız.

Yapacağınız en küçük yanlışlar vizenizde yalan beyan algısı yaratabileceğinden red olmasına neden olabilmektedir.

Vize Randevu Ekibi olarak size 10 yılı geçkin zamandır İngiltere dahil tüm dünya ülkelerine vize konusunda destek sağlamış ve vize reddi sebeplerini ortadan kaldırarak durumunuza en uygun vize başvurusu yapmanızı sağlayan temsilcilerimiz ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Vize konusunda ayrıntılı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Antlaşması Türk İş İnsanı Ailesi Vizesi

Türk İş İnsanı Vizesi ile başvuru sahibinin eşi, 18 yaş altındaki çocukları ve İngiltere’de yaşıyorlarsa 18 yaş üstü çocukları da vize başvurusunda bulunabilirler.

Asıl vize sahibinin eşi tam zamanlı olarak farklı bir işte çalışabilir, kendi işini kurabilir veya asıl vize sahibinin işinde de çalışabilir.

Vize sahibinin 18 yaş altındaki çocukları devlete ait okullarda okuyabilir ve tüm aile bireyleri İngiltere SSK kurumu National Health Service bünyesinden ücretsiz faydalanabilirler.

Türk İş İnsanı Vize Sahibinin Aile Üyeleri İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport: Geçerli olan ve en az 2 sayfası  boş olmalı.
 • Fotoğraf: 2 adet pasaport için.
 • Evlilik cüzdanı, evli değilse beraber yaşadıklarına dair kanıtlar, doğum belgesi.
 • Aile bireylerinin kalıcı olarak birlikte yaşayacaklarına dair belgeler.
 • Tek ebeveyn olması durumunda, Türkiye’de kalan ebeveynden 18 yaş altı çocuklar için alınan yasal izin belgesi.
 • Banka Hesap Dökümü: Tüm aile bireylerinin geçimini sağlayabileceğini kanıtlayan asıl vize sahibine ait son 6 aylık dökümanlar.
 • Aile bireyleri halihazırda İngiltere’de ise; göç yasasını ihlal etmediklerine dair belge ve polis kayıt belgesi.
İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×