Belize Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022)

Belize Vize Başvurusu

Belize, Orta Amerika’da yer alan küçük bir ülkedir. Başkenti Belmapon olan ülke böleginin ikinci en küçük ülkesi ünvanına sahiptir. Mükemmel ve el değmemiş doğası ile her yaz oldukça fazla misafire ev sahipliği yapan bu küçük ülke de kasım ayı kasırga mevsimi olarak adlandırdığı özellikle bu ayda iyice sessizliğe bürünüyor.

Belçika Vize Evrakları: Güncel Liste 2022

Belize Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Belize Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022)

Yerel dili olan Creola haricinde turist sayısı gittikçe atmaya başladığı için yerel halk ile İngilizce konuşarak da anlaşmak mümkün. Belize ülkemizden vize istiyor mu Belize vize başvurusu için şartlar nelerdir?

Lüksemburg turist kabul ediyor mu?

Lüksemburg turizmi açık bir ülke olduğu için her bir yerli ve yabancı turistleri kabul eder.

Ingiltere vizesi nasıl alınır 2022?

İngiltere vizesinin alınabilmesi için İngiltere Konsolosluğu’na ya da İngiltere Büyükelçiliği vize başvuru talebinde bulunulmalı.

Lüksemburg vize istiyor mu?

Lüksemburg belirli ülkelerden vize istediği gibi belirli ülkelerde bu durumdan muaf tutar.

Belize Vizeleri

Belize kısa ziyaretler için vize talep etmemektedir. Ancak ülkeye ulaşım için yapılacak olan aktarmalardaki ülkeler vize talep ettiği için vize alınması gerekiyor. Genel olarak Belize sadece 90 gün süre zarfında diplomatik, hususi, hizmet ve umumi pasaport sahibi kişilerden vize talep etmemektedir.

Ülkeye eğitim, öğrenim amacıyla gitmek isteyen kişiler Belize Konsolosluğu’na Özel Meşruatlı Vize başvurusu yapmalıdır. Belize, kısa süreli ziyaretler için ülkemizden vize talep etmese de direk uçuş olmadığı ve yolculuk esnasında Avustralya, Yunanistan, İngiltere, Almanya üzerinden aktarma yapılması gerekiyor. Bu nedenle bu ülkeler şartlarına göre vize alınması gerekiyor.

Belize Vize Çeşitleri

Ülkeye yapılan kısa ziyaretler haricinde gidiş yapacaklar için alınması gereken vize çeşitleri şu şekildedir;

  • Çalışma vizesi,
  • Eğitim ve öğrenim vizesi,
  • İlmi araştırma vizesi,
  • Ticari vize,
  • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak zorunludur.

Belize Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Turistik amaçlar haricinde ülkeye giriş yapılmak isteniyorsa İstanbul ve İzmir’de bulunan Belize Fahri Konsolosluklarından randevu alınarak tam gün ve saatinde konsoloslukta olunmalı ve evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir.

Ziyaret amaçla ülkeye giriş daha fazla olduğu için sınır kapılarında sorun yaşamamak amacı ile bu belgelerin eksiksiz olarak bulundurulması zorunludur;

  • Maddi durumu gösteren döviz beyanı,
  • Pasaport,
  • Konaklama ve seyahat bilgileri,
  • İngiltere, Avustralya, Yunanistan ya da Almanya’ya ait vizelerinden herhangi birine ait belge.

Bu belgeler hazır bulundurulduğu taktirde ülkeye sorunsuz olarak giriş yapılabilmektedir.

Belize Vize İstiyor Mu?

Belize 90 gün kadar vize istemez. Bu nedenle turistik amaçlar için vizeye ihtiyacınız yoktur. Ancak sonrasında vize almanız gerekecektir. Elbette gidiş amacınız da önemlidir. Turistik amaçlar dışında gidiyorsanız vize almanız gerekmektedir. Belize vize istiyor mu sorusu ise 90 gün geçerli olmamaktadır.

Belize son yıllarda seyahat edilen ve ilgi duyulan ülkelerden biridir. Belize bir Karayip ülkesi olup Amerika kıtasında yer almaktadır. Turist çekmek amacıyla da pek çok ülkeye 90 günlük seyahat izni vermiştir. Bunlardan biri de Türkiye olmaktadır.

Belize’ye gidebilmek için yapmanız gereken tek şey Belize uçak bileti almaktır. Bu sayede rahatça seyahat edebilirsiniz. Dönüş biletinizi almanız ise avantaj olacaktır ancak zorunlu değildir. Belize’ye gidiş bileti alarak seyahat etmenizde de sıkıntı çıkmayacaktır. Ancak Belize’ye direkt uçuş yoktur ve bu nedenle transit vizesi almanız gerekir. Hangi ülkeden transit yapacaksanız vize almanız gerekmektedir.

Belize nasıl gidilir sık sık sorulmaktadır. Uçak ile gidilmektedir. Ancak Belize’ye uçak ile gidebilmek için aktarma yapmak gerekir ki buna transit denmektedir. Transit yapacağınız ülkeden transit vizesi almanız gerekir. Transit vizesi de 15 gün içerisinde çıkacaktır. Ancak konsolosluğa göre de değişim gösterdiği bilinmektedir.

Türkiye Belize uçak bileti yukarıda da belirtildiği gibi aktarmalıdır. Bu nedenle transit vizesi şarttır. Pek çok kişi bunu atlar ancak aksi halde yola devam etmeniz mümkün olmayacaktır ve muhakkak vize almanız gerekmektedir. Transit vizelerini almak odlukça kolaydır. En önemlisi ise uçak biletini önceden almaktır.

Türkiye Belize arasında bir problem olmamakla birlikte Türkiye Belize ilişkileri için yorum yapılmamaktadır. İki ülkenin siyasi ilişkileri iyidir ve bu sayede Belize Türk vatandaşlardan vize istememektedir. Ancak olası ilişkileri kontrol etmek için dışişleri bakanlığı sitesini ve Belize kısmını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda buradan Belize’nin ekonomisini, siyasi ilişkilerini ve daha pek çok bilgiyi görebilmek mümkündür.

Belize’de Belize para birimi kullanılmaktadır. Buna Belize Doları denmektedir. Ancak direkt Amerikan Doları da kullanılmaktadır ve her ikisi de uygundur. Para veya döviz sıkıntısı çekilmemektedir.

Belize Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) Video;

Belize Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×