Tier 2 Genel Visa UK

Tier 2 Genel Visa UK Nedir?

Tier 2 Genel Visa Birleşik Krallık tarafından verilen bir çalışma vizesi türüdür. Genel çalışma vizesi olarak anılan bu vize yüksek vasıflı işçilere verilen bir vizedir. Tier 2 vizesinin alınabilmesi için işçilerin iş teklifi almaları ve sponsor sertifikası ile teklifi kanıtlamaları gerekir. Ayrıca iş teklifi verecek şirket ise Birleşik Krallık lisanslı olmalıdır. Bu vizenin alınması için kişinin puan tabanlı sistemden vize için gerekli puana sahip olması gerekliliği vardır.

İngiltere İzinli Ücretli Katılım Vizesi

Genel Çalışma Vizesini Kimler Alabilir?

Birleşik Krallık’tan aldığı iş teklifini değerlendirmek isteyen kişilerin çalışabilmeleri için genel çalışma vizesinin sahibi olmaları gerekir. Bu vizeyi alabilmeleri içinse belirlenmiş olan şartları taşımaları lazımdır.

Tier 2 Genel vize İngiltere nedir?

Tier 2 vizesi özel yetenek gerektiren bir işte çalışmak için İngiltere’ye gitmek isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür.

Tier 2 General vizesi ne kadar süreyle geçerlidir?

Tier 2 genel vizesi Birleşik Krallık’ta en fazla 5 yıl 14 gün süreyle ya da sponsorluk belgesinde yer alan sürenin 1 ay fazlası kadar kalma imkanı sağlar.

İngiltere için Tier 2 vizesini nasıl alırım?

Tier 2 vize işlemleri için başvurular İçişleri Bakanlığı Hudut muhafaza dairesi tarafından yetkilendirilen İngiltere vize başvuru merkezleri ya da akredite seyahat acentaları aracılığı ile yapılmaktadır.

Taşıması gereken şartlar;

 • AEA veya İsviçre dışında yaşıyor olmalıdır.
 • Minimum 30 bin GBP maaş teklifi edilmiş olmalıdır.
 • Sponsorluk lisansı bulunan şirketten iş teklifi almalıdır.
 • Puan tabanlı sistem için gerekli puana sahip olmalıdır.

Bu sayede vize için uygun aday olarak başvuru işlemlerine başlayabilirler.

Genel Çalışma Vizesinin Alınabilmesi İçin Puan Tabanlı Sistem Kriterleri

Genel çalışma vizesi İngiltere tarafından kullanılan vize puan tabanlı sistem kapsamında bulunur. Bu nedenle vizenin alınabilmesi için başvuru yapacak olan kişilerin puan tabanlı sistem kriterlerini taşımaları gerekir.

Kriterlerden en önemlileri;

Tier 2 Genel Visa UK
Tier 2 Genel Visa UK
 • İngilizce bilgisi minimum 10 puan olmalı
 • Nitelikleri minimum 50 puan olmalı
 • Yaş 16’dan büyük olmalı
 • Kamu fonunda yararlanılmamalı
 • Sponsorluk sertifikasında belirtilen işten başka iş bulmamalı (gönüllü çalışmalar dahil değil)
 • ATAS (akademik teknoloji onay programı) karşılamalı
 • İş teklifinin limited şirketten gelmesi durumunda kişi %10 hisseye sahip olmalı (Maaş 159 600 GBP ise bu şart gerekmez)

Bu puanların başvuru sahibinde bulunması durumunda başvuru yapma hakkı doğar.

Tier 2 Çalışma Vizesinin Başvuru Zamanı

Başvurunun zamanında onaylanabilmesi için Tier 2 çalışma vizesine zamanında başvurmak önemlidir. Başvuru için belirlenen zaman kişinin İngiltere’de çalışmaya başlayacağı tarihten 3 ay öncedir. Bu tarih tam olarak başvuru sahibine gönderilen sponsorluk sertifikasında belirtilir. Böylelikle başvuru sahipleri belirtilen tarihe göre başvurularını yapabilirler.

Tier 2 Genel Vizesi İçin Gereken Belgeler Hangileridir?

Tier 2 genel vizesi için teslim edilmesi gereken pek çok belge vardır. Bu belgelerin geçerli olabilmesi için hükümet tarafından belirlenmiş olan kriterler uygun hazırlanmaları gerekir.

Tier 2 genel vize başvuru sahipleri tarafından hazırlanacak belgeler şöyledir;

 • İşveren sponsorluk mektubu
 • Tüberküloz test sonucu (gerekli görülürse)
 • Adli sicil belgesi
 • Mali destek belgeleri (masrafların karşılanacağına dair)
 • Polis sicil belgesi

Bu belgelere ek olarak vize işlemlerinin tamamında gerekli olan pasaport, fotoğraf, seyahat amacı, geçmiş pasaport fotokopisi ve vize belgeleri hazırlanır.

Genel Çalışma Vizesi Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Genel çalışma vizesine başvuru sürecinin başlaması için kişilerin genel çalışma vizesi almak istemeleri gerekir. Başvuru için ilk adım İngiltere vize işlemlerinin yapılabildiği web sitesinden yararlanılarak atılır. Siteye ulaşıldıktan sonra Tier 2 vizesi için hazırlanan başvuru formu çevrimiçi olarak doldurulur. Formda temel kişi bilgileri ve seyahat amacı bilgileri doğru olarak işaretlenir.

İkinci aşama ise belge toplama aşamasıdır. Siteden öğrenilen başvuru belgelere belirtilen kriterlere uygun olacak şekilde toplanır. Başvuru sahibinden tüberküloz testi yaptırması isteniyorsa bu test yaptırılır. Ayrıca vize için gerekli olan sağlık sigortası poliçesi alınır. İlk defa İngiltere’ye gidilecek olunması durumunda vize başvurusunun tamamlanması için vize mülakatına katılma randevusu alınır. Randevuya zamanında katılım sağlanır ve randevu sonunda belge teslimi ile birlikte biyometrik bilgiler verilir. Böylelikle başvuru aşaması eksiksiz olarak tamamlanmış olur.

Tier 2 Vizesi İçin Sponsorluk Sertifikasının Sunulması

Tier 2 çalışma vizesine sahip olmak isteyenlerin sponsorluk sertifikası almaları ve bu sertifikayı başvuru esnasında sunmaları önemlidir. Vize çalışma için iş teklifinin alınması gerektiğinden bu sertifikaya sahip olunması vize için en önemli belge niteliğindedir. Başvurunun gerçekleşebilmesi için bu belgenin iş teklifi yapan lisans sahibi bir kuruluştan alınmış olması gerekir.

Söz konusu belgede iş, maaş ve çalışma süresi gibi detaylar yer almalıdır. Bu belgenin kullanımı sadece bir kere olur. Süresini uzatmak isteyenler veya yeni başvuruda bulunacak kişilerin yeniden sponsorluk sertifikasını alarak ilgili makamlara sunmaları gerekir.

Tier 4 Vizesinden Tier 2’ye Geçiş Mümkün Müdür?

Tier 4 vizesine sahip olan kişilerin Tier 2 genel vizesine geçiş yapmaları mümkündür. Ancak söz konusu Tier 4 vizelerinin Tier 4 öğrenci ve Tier 4 çocuk vizesi olması gerekir. Bunun dışında ise vize sahiplerinin İngiltere’de yüksek lisans ve lisans eğitimi almış olmaları lazımdır. Ayrıca Tier 4 sponsoru olabilecek eğitim kurumlarından eğitim almış olmaları gereklidir. Bu şartları taşıyanların tier 2 çalışma vizesine geçmeleri ve bu vizenin imkanlarından yararlanmaları mümkündür.

Genel Çalışma Vizesi İçin Minimum Masraf Tutarı Ne Kadardır?

Genel çalışma vizesine sahip olacak kişilerin ihtiyaçları için gerekli olan masrafları karşılayabilecek ekonomik şartlara sahip olmaları gerekir. Bu masraflar başvuru sahibi ve başvuru sahibine bağımlı olan kişilere ait masraflardır. Başvuru sahibinin kendisi için en az 945 GBP ve bağımlı aile üyeleri içinde en az 630 GBP masraf tutarını karşılaması gerekir.

İşveren ya da sponsor olan kişinin çalışanın kendisi ve ailesinin masraflarını karşılamayı (konaklama ve yaşam) taahhüt etmesi durumunda vize sahibinin mali sorumluluğu ortadan kalkar. Ancak bunun için sponsorun hazırlamış olduğu mektubun kanıt olarak sunulması gerekir.

Tier 2 Çalışma Vizesi İle Birleşik Krallık’ta Kalma Süresi

Tier 2 çalışma vizesinin süresi İngiliz yetkililer tarafından sabit olarak belirlenmiştir. Bu süre 5 yıl 1 ay şeklindedir. Bu süreyi dolduran kişilerin aynı vizeyi almaları uzatma hakkından yararlanarak mümkündür. Vize süresini tamamlayan kişilerin ülkeden ayrılmaları gerekir. Ayrıca başvuru sahiplerinin iş sözleşmelerinin bitmesi durumunda 2 hafta daha ülkede kalma şansları vardır. Ancak bu süre dolduğunda onların da ülkeden ayrılmaları lazımdır.

Tier 2 Çalışma Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Tier 2 çalışma vizesinin süresi uzatılabilir. Nitelikli bir işte çalışmaya devam edilmek istenmesi durumunda vizenin süresi 5 yıla kadar uzatılabilir. Böylelikle sponsor sertifikası sayesinde işe başlayan tier 2 çalışma vizesi sahiplerin 5 yıla kadar ülkede bulunma şansı bulabilirler.

Çalışma vizesinin süresinin uzatılması hakkından yararlanmak içinse çalışanların başvuruları sırasında sponsorluk sertifikası sundukları iş yerinde çalışmaya devam etmeleri gerekir. Bunun dışında iş için yıllık olarak asgari 30 bin GBP maaşın olması şarttır. Son olarak ise uzatma için vize sahibi olarak İngiltere’ye yerleşebiliyor olmaları gerekir. Bu üç şartın olması durumunda vize uzatılarak 5 yıla kadar ülkede çalışma devam edilebilir.

Genel Çalışma Vizesiyle Birleşik Krallık’a Yerleşilebilir Mi?

Genel çalışma vizesi sahiplerinin Birleşik Krallık’a yerleşmeleri mümkündür. Ancak yerleşmenin yapılabilmesi için gerekli görülen şartları yerine getirmeleri gerekir.

Bu şartlar şunlardır;

 • Tier 2 vizesi sahibi olarak 5 yıl (en az) kesintisiz bir şekilde Birleşik Krallık’ta yaşanmalıdır.
 • Vize için belirlenen sürede devamsızlık yapıldığı kanıtlanmalıdır. Birleşik Krallık’ta bulunulan süre içerisinde yapılabilecek devamsızlık süresi yıl başına en fazla 180 gün devamsızlık yapılmış olması gerekir. Başvuru sahiplerinin bu durumu sağladıklarını kanıtlayabilmeleri lazımdır.
 • Tier 2 sponsoru tarafından verilen sponsorluk sertifikası verilmelidir. Bu sertifikanın geçerli bir sponsor tarafından verilmesi önemlidir. Ayrıca sponsorun lisansının olması ve sertifikayla sizi çalıştırmaya devam edeceğini belirtmesi gerekir. (sertifikada maaş vs bilgileri yer almalı)
 • İngiliz dilini ve İngiltere yaşamını anlayabiliyor olunmalıdır.
 • Ülkede vize süresinden fazla konaklama geçmişi olmamalıdır.

Ayrıca bu şartlara ek olarak sunulabilecek şartların taşınmasıyla ülkeye yerleşmek mümkündür. Yerleşim için maddi yeterlilik gibi gereksinimlerde vardır.

Tier 2 Vizesinin Ücretleri Ne Kadardır?

Tier 2 vizesine başvuru yapacaksanız vize için ne kadar ücret ödeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Ödeyeceğiniz ücret vize içip tercih edeceğiniz başvuru şekline bağlı olarak değişir. Birleşik Krallık içinden veya dışından başvuru yapmanıza bağlı olarak ücret ödemesi yaparsınız. Bu ücret ortalaması ise 824 USD’dir.

Ayrıca vize ücretlerinden vatandaşlıklara bağlı olarak değişiklik yaşanabileceğinden ödeyeceğiniz net ücreti vize başvurusu esnasında öğrenerek ödemenizi yapabilirsiniz.

İngiltere Çalışma izni vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/ingiltere-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Tier 2 Genel Visa UK Video;

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×