İngiltere İzinli Ücretli Katılım Vizesi

İngiltere İzinli Ücretli Katılım Vizesi Başvuru

İzinli ücretli katılım vizesi belirli bir alanda uzmanlığı olan kişilerin Birleşik Krallık’a misafir uzman olarak çalışmaları için davet almaları durumda başvurmaları gereken vizedir. Bu vize sayesinde davet edildikleri kuruluşta veya bireyin işinde misafir uzman olarak kısa süreli ve ücretli bir şekilde çalışabilirler.

İzinli Ücretli Katılım Vizesi İçin Sahip Olunması Gereken Yeterlilikler Nelerdir?

Birleşik Krallık’ta misafir uzman olarak çalışması gereken kişiler izinli ücretli katılım vizesine başvuruda bulunabilirler. Bu vizenin alınabilmesi için başvuru sahiplerinde bulunması gereken yeterliliklerden ilk yaş yeterliliğidir. 18 yaşını tamamlamış olan kişiler vize için başvurabilirler. Ayrıca misafir uzman olarak çalışmaları için davet edilmiş olmaları gerekir. Vizenin süresi 1 aylık olduğu için vize sonunda ülkelerine dönmeyi kabul etmeleri gerekir. Ülkede kaldıkları süre boyunca konaklama veya yaşamak için gerekli olan masraflarını karşılayabileceklerini kanıtlayabilmeleri gerekir.

İzinli Ücretli Katılım Vizesinden Yararlanarak Hangi İşler Yapılabilir?

Birleşik Krallık izinli ücretli katılım vizesine sahip olan kişiler çok fazla olmasa da çeşitli pozisyonlarda misafir çalışan olarak Birleşik Krallık’ta çalışabilirler.

Vize sahiplerinin davet mektubu ve vize almaları sonucunda ülkede çalışabilecekleri geçici iş pozisyonları şunlardır;

İngiltere İzinli Ücretli Katılım Vizesi
İngiltere İzinli Ücretli Katılım Vizesi
 • İngiltere’de akademik öğrencilerin sınav görevlisi olarak çalışabilirler. Bu görevi akademik kurumlarda veya araştırma kurumlarında davet sonucu yapabilmeleri mümkündür.
 • İngiltere eğitim kurumlarında misafir öğretim görevlisi olarak 1 ay boyunca öğrencilere ders verebilirler.
 • Pilot kontrolörü olarak çalışabilirler. Bu pozisyonda çalışmaları durumunda aday pilotların kontrol edilmesini sağlayabilirler.
 • Özel bir kişi için uzman avukatlık görevi yapabilirler. Böylelikle söz konusu kişiyi mahkemede savunabilirler.
 • Organizasyonlarda sanatçı, sporcu, müzisyen ve manken gibi yaratıcı meslek pozisyonlarında misafir olarak bulunabilirler.

Tüm bu işleri gerçekleştirebilmeleri için meslek sahiplerinin Birleşik Krallık’tan davet almaları gerekir. Böylelikle belirtilen pozisyonlarda 1 aya kadar çalışabilirler.

İzinli Ücretli Katılım Vizesinden Yararlanarak Hangi İşler Yapılamaz?

Birleşik Krallık izinli ücretli katılım vizesinden yararlanarak çeşitli pozisyonlarda misafir uzman olarak çalışılabileceği gibi bazı pozisyonlarda çalışmak mümkün değildir. Vize sahiplerinin yapamayacakları işler arasında şunlar bulunur; serbest meslek, staj, direkt satış işleri ve çalışmalarla ilgi satışlardır.

Vizeyi Alabilmek İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Vizeyi alabilmek için başvuru Birleşik Krallık konsoloslukları, vize merkezleri ve büyükelçiliklerine yapılır. Başvuru için randevu alınır ve başvuru sahipleri aldıkları tarihte randevuya katılırlar. Biyometrik verilerin sunulması ve belge teslimi bu randevu esnasında görevli personele verilir. Başvuru için randevu alınmasından önce izinli ücretli katılım vizesi için hazırlanan başvuru formunun doldurulması gerekir.

Yapılacak İşlere Göre Vize İçin İhtiyaç Duyulan Genel Ve Ek Belgeler Ne Kadar Sürer?

İzinli ücretli katılım vizesi kişilerin İngiltere’de yapacakları işler ve pozisyonlarına göre alınabilecek bir vizedir. Bu nedenle vize sahiplerinin ilk olarak vize için gerekli olan genel belgeleri teslim etmesi ve bu belgelere ek olarak da başvurdukları iş pozisyonu için gerekli olan belgeleri teslim etmeleri gerekir.

Ücretli katılım belgesi için ihtiyaç duyulan genel vize belgeleri ve ek belgeler şunlardır;

 • İngiltere’de çalışılacak kuruluş tarafından hazırlanan davet (davet verebilecek kuruluşlar spor, akademik, yaratıcı, araştırma ve hava kuruluşu olabilir)
 • Başvuru sahibinin çalışması durumunda ülkesindeki işi ve İngiltere’de yapacağı iş arasındaki ilişki kanıtı
 • Kişinin kendi ülkesinde çalıştığı durumlarda işverenin izin onayı
 • Meslek statüsünü kanıtlayan belge
 • Başvuru sahibinin yardımcı denetçi ya da öğretim üyesi olarak ülkede bulunacağı durumlarda geçmiş görev ve işveren onayı kanıtı ile uzmanlık edindiği yayın kanıtları
 • Başvuru sahibinin hava pilotu denetçisi işini yerine getireceği durumlarda ulusal havacılık üyelik sertifikası
 • Başvuran kişinin uzman avukat olarak çalışacağı durumlarda itibar sertifikası ve uygulama sertifikası
 • Başvuruda bulunacak kişinin yaratıcı meslek sahibi olması durumumda katıldığı gösteri, konser ve reklam kanıtları, ödül kazanmışsa ödül kanıtı, performans kanıtı ve hakkında yazılan makalelerin kanıtı

Birleşik Krallık tarafından talep edilen genel ve ek belgelerin tamamının ülke dilinde olması gerekir. Bu durumda İngilizce ya da Galce olmayan belgelerin tamamının tercümesinin başvuru öncesinde yaptırılması gerekir.

Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere izin verilen ücretli katılım vizesinin alınabilmesi için başvuruda bulunacak kişilerin vize ücreti ödeme zorunluluğu vardır. Bu ücret 93 Euro tutarında olan bir ücrettir.

Başvuru İşlemlerinin Tamamlanması Ne Kadar Sürer?

Birleşik Krallık tarafından verilen izinli ücretli katılım vizesini almak için başvuru işlemlerinin tamamlanması vizeye yanıt verilmesiyle gerçekleşir. Bu işlem tamamlanma süresi ise genel olarak 3 haftaya kadar uzayabilir.

Ancak başvuru sahiplerinin vize başvurularının hızlı sonuçlanması için yapabileceği bir şey vardır. O da sonuçlanma için 212 Euro ya da 956 Euro ücret ödemeleri gerekir. Bu ödemeyi yapan kişilerin vize işlem sonuçlarını 1-5 gün içinde almaları mümkün olur. Böylelikle 1 aya yakın beklemek zorunda kalmazlar.

İzin Verilen Ücretli Katılım Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

İzin verilen ücretli katılım vizesinin süresi maksimum 30 gündür. Bu vizenin süresi uzatılamaz ve bu süre bittiğinde vize sahipleri farklı bir vizeyi alamazlar. Bu nedenle bir aylık sürenin bitiminde başvuru sahiplerinin ülkeden ayrılmaları gerekir.

Vizeye sahip olan kişilerin Birleşik Krallık’a gelirken yanlarında eş, çocuk veya akrabalarını getirmesi mümkün değildir. Sonrasında da başvuru sahibine katılamazlar. Bu vize tamamen bireye özgü olarak verilen bir vize çeşididir.

Vize Sahibiyken İzin Verilen Ücretli İş Değiştirmek Mümkün Mü?

Vize sahibiyken izin verilen ücretli iş değiştirmek mümkün değildir. Çünkü Birleşik Krallık vizesi türünün verilme sebebi belirtilen şirkette veya bireye bağlı çalışma içindir. Ancak izin alınan çalışma kurumu içerisinde pozisyon değiştirmek mümkündür.

Başvuru sahibinin ülkesinde yaptığı iş sebebiyle toplantıya katılması gerekirse bunun için bir kısıtlama yoktur. Ancak söz konusu faaliyetin Birleşik Krallık’ta bulunma amacını kötü yönde etkilememelidir.

Vizeden Yararlanarak Evlenmek Mümkün Mü?

Vizeden yararlanarak evlenmek mümkün değildir. Çünkü söz konusu vize iş amacıyla kısa süreli olarak verilen bir vizedir. Birleşik Krallık’ta evlenme ve ilan etme isteği varsa başvuru sahiplerinin eş vizesine başvurarak evliliklerini ilan etmeleri gerekir.

Vizeyle Eğitim Almak Mümkün Mü?

Alınan izinli ücretli katılım vizesinden yararlanarak eğitim almak mümkündür. Ancak bu eğitimin en fazla 30 gün sürebilecek bir eğitim olması gerekir. Bunun sebebi söz konusu vizesinin İngiltere’de sadece 30 gün kalma izni sağlamasından dolayıdır.

30 günden fazla sürecek bir eğitime katılmak istenilirse İngiltere öğrenci vizesine başvurmak gerekir. Ayrıca 30 güne kadar sürecek eğitimlere katılma durumunda ülkede bulunma sebebi olan çalışmanın alınan eğitim sebebiyle aksamaması veya olumsuz gelişme yaşanmaması gerekir.

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×