Tier 1 Yatırımcı Visa UK

Tier 1 Yatırımcı Visa UK Başvuru

Tier 1 yatırımcı visa UK, Birleşik Krallık ekonomisine katkı sunacak yatırımlarda bulunan kişilere verilen bir vizedir. Bu vize sayesinde ülke ekonomisi kazanç sağlarken yatırım yapan kişi yaptığı yatırım sayesinde İngiltere’de yaşama, eğitim görme ve çalışma imkanı elde eder. Ayrıca yapılan yatırım tutarına bağlı olarak yerleşim izni alma veya İngiliz vatandaşı olma avantajı vardır.

Kanada Ticari Vize

Yerleşim izni ve vatandaşlık için Birleşik Krallık ya da İngiltere’de yaşanması gerekir. Aksi durumda yatırım yapılsa bile ülkede yaşanmadan vatandaş olunması mümkün değildir.

Tier 1 Visa nedir?

Tier 1 vizesi sosyal bilimler, fen bilimleri, sanat, teknoloji ve mühendislik gibi olağanüstü yeteneğin gerekli olduğu alanlarda çalışmak isteyenlerin başvuru yaptığı vize türüdür.

Yatırımcı vizesi nedir Ingiltere?

İngiltere tarafından verilen yatırımcı vizesi, yatırımcı vize programı kapsamında başvuru sahibine ve ailesine İngiltere vatandaşlığına başvurma ve ülkede sürekli yaşama olanağı sağlar.

Tier 5 vizesi nasıl alınır?

Puanlama sistemine dayalı bir vize türü olan İngiltere tier 5 vizesi alabilmek için 40 puan toplanması gerekmektedir.

İngiltere Yatırımcı Vizesinin Golden Visa İle Benzerliği Var Mıdır?

İngiltere yatırımcı vizesinin golden visa ile benzerliği vardır. Britanya’da verilen golden visa gibi İngiliz yatırımcı vizesi de ülke ekonomisine katkı sağlayacak yatırımları yapan kişilere verilen bir vizedir.

Tier 1 Yatırımcı Visa UK
Tier 1 Yatırımcı Visa UK

İngiltere Yatırımcı Vizesinin Avantajları Nelerdir?

Yapacağınız yatırım sayesinde alabileceğiniz İngiltere yatırımcı vizesi size pek çok avantaj sağlar.

Bu avantajların en önemlileri şunlardır;

 • Vizenizle İngiltere ve Birleşik Krallık ülkelerinde yaşama, okuma, çalışma ve iş yapma avantajı elde edersiniz.
 • Kendinizle birlikte size bağımlı olan eş ve çocuklarınızı ülkeye getirebilirsiniz.
 • Belirtilen süreleri tamamladığınızda İngiliz vatandaşı olabilirsiniz ve vatandaşlık avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 • Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ülkelerden birinde yaşayabilirsiniz.
 • Gelişmiş sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Tüm bu avantajlara sahip olmak isterseniz yatırım yaparak vizeyi alabilirsiniz.

Yatırımcı Vizesine Başvurabilecek Kişiler Kimlerdir?

Vizeye sahip olabilmeniz için ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde 2 milyon veya üzerinde yatırım yapmanız gerekir. Bu yatırımla vize sahibi olabilirsiniz. Ancak yatırım yapabilmeniz ve dolayısıyla vizeye sahip olabilmeniz için gerekli şartlara uygun olmanız gerekir.

Gerekli olan şartlar;

 • 18 yaşınızı geçmiş olmalısınız.
 • Yatırım yapacağınız paranın kendinize, eşinize veya partnerinize aitliğini kanıtlamalısınız.
 • Sabıka kaydınızın temiz olduğunu kanıtlamalısınız.
 • İsviçre ve AEA ülke vatandaşı olmamalısınız.
 • Yatıracağınız paranın tek kullanımlık olması gerekir. (Birleşik Krallık’ta)
 • Paranızı kullanmak için banka hesabı açtıysanız seçtiğiniz bankanın düzenlenmiş bir finans kurumu olması zorunluluğu vardır.

Bu şartları taşıyan kişiler arasında bulunuyorsanız yatırım yapabilir ve yatırımcı vizesini almak için başvuru yapabilirsiniz.

Yatırımcı Vizesi Hakkı Nasıl Elde Edilir?

Yatırımcı vizesinin alınabilmesi için vizenin hak edilmesi gerekir. Bu hakkın elde edilmesi ise yatırım yapmaktan geçer.

Vize alabilmeniz için;

 • Aktif durumda olan ve Birleşik Krallık tescili olan bir şirkete 2 milyon GBP (en az) yatırım yapmalısınız.
 • Birleşik Krallık kurumsal tahvillerine hisse sermayesi yoluyla 2 milyon GBP (en az) yatırım yapmalısınız.
 • Birleşik Krallık kurumsal tahvillerine kredi sermayesi yoluyla 2 milyon GBP (en az) yatırım yapmalısınız.

Bu seçeneklerden birisine yatırım yaparak vize alabilirsiniz. Bunun dışında yaptığınız yatırım miktarına bağlı olarak vatandaşlık ve yerleşim izni başvurusu yapma şansı elde edebilirsiniz.

İngiltere Yatırımcı Vizesine (1.Seviye) Başvurularda İhtiyaç Duyulan Belgeler Nelerdir?

Seviye 1 İngiltere yatırımcı vizesine başvurunuzun işleme alınabilmesi için başvuru belgelerinizi sunmanız gerekir. Bu belgeler vize merkezi yetkililerinin sizin hakkınızda bir fikir edinmelerini ve bu sayede de vize almanıza karar vermelerini sağlar.

Seviye 1 yatırımcı vizesine başvuru için ihtiyaç duyacağınız belgeler şunlardır;

 • Geçerli bir seyahat belgesi ya da pasaport (vizenin yapıştırılabilmesi için 1 boş sayfası bulunmalı)
 • Adli sicil belgesi (belge 10 yıl süre içerisinde 12 ay ikamet edilmiş ülkeden alınmalı)
 • Tüberküloz testi sonuçları (bu testin yapılması için test yapılması zorunlu ülke vatandaşı olunması gerekli)
 • Sterline dönüştürülebilecek paranın kanıtı
 • Banka hesabı (banka hesabı Birleşik Krallık’ta açılmış olmalı, açılış tarihi ise başvurudan en az 3 ay önce gerçekleşmiş olmalı, hesap adı ve tarih bilgileri bulunmalı)
 • Yatırım parasının eşe ait olması durumunda (evlilik belgesi, paranın kontrol onayının verildiğini gösteren belge ve noter tasdikli mektup)

Bu belgelerin ve vize başvuru merkezi tarafından istenebilecek diğer belgelerin dilinin Galce veya İngilizce olması gerekir. Belgelerin bu dillerde hazırlanmamış olması durumunda tercüme ettirmeniz şarttır.

Yatırımcı Vizesinin Başvuru Zamanı Ne Zamandır?

Yatırımcı vizesinin başvuru zamanı sizin Birleşik Krallık’a yatırım amacıyla yapacağınız ziyarete bağlıdır. Bu ziyaret planınıza bağlı olarak ziyaret tarihinizden 3 ay öncesinden başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle uzayabilen başvuru işlemlerinin planladığınız tarihe yetişmesini sağlayabilirsiniz.

Seyahatinize yakın bir tarihte başvuru yapmanız durumunda işleme alınmanın veya diğer prosedürlerin tamamlanamaması durumunda vizeyi zamanında alamayabilirsiniz.

Vizeye Başvuru İçin Yapılması Gerekenler

Yatırımcı vizesinden yararlanarak Birleşik Krallık’ta bulunmak isterseniz vizeyi alabilmeniz için başvuruda bulunmanız gerekir. Bu başvuruyu yapmadan vize alabilmeniz mümkün değildir.

Vizeye başvuru için yapmanız gerekenler ise şunlardır;

 • Çevrimiçi olan başvuru formunu doldurun.
 • Vize için gerekli olan belgeleri hazırlayın.
 • Talep edilen vize ücretini ödeyin.
 • Seyahat sağlık sigortasının ücretini ödeyin.
 • Belge teslimi için vize başvuru merkezinden randevu alın.
 • İngiltere vize başvuru merkezine belgelerinizi ve biyometrik bilgilerinizi sunun.
 • Yaptığınız başvurunun kabul edilmesini bekleyin.

Başvurunuz işleme alınıp kabul edildikten sonra vizeyi kullanarak ülkeye seyahat planlamanızı yapın.

Yatırımcı Vizesine Ait Başvuru Formunda Hangi Sorular Yer Alır?

Yatırım yapmak amacıyla İngiltere’de bulunmayı isterseniz yatırımcı vizesini alabilmeniz için vize ve göçmenlik web sitesi üzerinde paylaşılan formu doldurmanız gerekir. Bu form başvuru formudur ve vizeye sahip olabilmeniz için yapmanız gereken ilk işlemdir.

Söz konusu formda yer alan şu soruları doğru bilgilerinizle cevaplandırarak ilk aşamayı başarıyla tamamlayabilirsiniz;

 • Doğum tarihi ve doğum yeri
 • Ad ve soyad
 • Milliyet
 • Geçmişte İngiltere’ye seyahat edilip edilmediği
 • Ebeveynlerin isimleri
 • Ebeveynlerin doğum tarihleri ve doğum yerleri
 • Başvurulan vize türü
 • Ülkeye seyahat amacı
 • Mali, konaklama ve seyahat gereksinimlerinin karışlanıp karşılanamayacağı
 • Diğer ülkelere seyahat durumu

Bu soruların cevaplarını yazım yanlışı olmadan ve gerçek yanıtları vererek doldurmanız gerekir. Form doldurmayı tamamladığınızda çıktısını alabilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta Bulunanların Yatırımcı Vizesine Geçmesi Mümkün Mü?

Seyahat amacınıza uygun olarak geçmişte aldığınız Birleşik Krallık vizesiyle ülkede bulunuyorsanız yatırımcı vizesine geçiş yapmanız mümkündür. Bunun için vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Yatırımcı vizesine başvurunuzu gerçekleştirebilmek için geçmiş dönemde almış olmanız gereken vize türleri şunlardır; Tier 1 girişim vizesi, kademe 1 vizesi, tier 4 genel öğrenci vizesi ve genel seviye 1 vizesidir. Bu vizeler dışında verilen bir vizenin sahibiyseniz yatırımcı vizesini alabilmeniz için başvurunuzu İngiltere’den ayrılarak yapmanız ve vize alarak ülkeye giriş yapmanız gerekir.

İngiltere Yatırımcı Vizesine Ödenmesi Gereken Ücret Kaçtır?

İngiltere vize başvurusunda bulunacak her bireyin vize için belirlenmiş olan ücretleri ödemesi gerekir. Bu nedenle yatırımcı vizesine başvuru yaptığınızda da belirtilen tutardaki ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret 1623 Gbp olarak belirlenmiştir.

Bu ücret hem vize çıkarma hem de yenileme ücretidir. Süresi dolan vizenizi yenilemek istediğiniz durumlarda da aynı ücreti ödemeniz zorunluluğu vardır.

Vize Başvurusunun Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Yatırımcı vizesine belgelerinizi hazırlayıp ücretinizi ödedikten sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz yetkili makamlara iletildiğinde incelenip sonuçlanmasını beklemeniz gerekir.

Yaptığınız başvurunun yetkililer tarafından işleme alınması yaklaşık olarak 3 hafta sürer. Bu süre sonunda yapılan incelemede şartları taşıdığınızın anlaşılması ve vizeye uygun bulunmanız durumunda vizenizi alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yatırımcı Vizesinin Geçerliliği Ne Kadardır?

Yatırımcı vizesi aldıysanız vizeyi 3 yıl 4 ay kullanmanız mümkündür. Bu süreyi vize geçerlilik süresi dolmadan başvuruda bulunarak 2 yıl daha uzatarak 5 yıla kadar İngiltere’de kalma şansı bulabilirsiniz.

5 yıl boyunca ülkede kalmaya devam etmeniz durumunda ise süresiz kalma izni (yerleşim izni) başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca yerleşim izni hakkından daha kısa sürelerde yararlanabilmek için yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım Yaparak İngiltere Vatandaşı Olmak Mümkün Müdür?

Yatırım yaparak İngiltere vatandaşı olmanız mümkündür. Bunun için vizeye sahip olduktan sonrada yatırımınıza devam etmeniz gerekir.

Yatırım şartı yanı sıra İngiltere vatandaşlığı hakkı elde edebilmeniz için şu seçeneklerden bir kısmını yapmanız lazımdır;

 • Ülkede 6 yıl (en az) yaşayın.
 • Vatandaşlık başvurunuz öncesi 5 yıl içinde %75’lik zamanda Birleşik Krallık’ta yaşayın. Ülke dışında 450 günden fazla bulunmayın.
 • Hiçbir İngiliz yasasını çiğnemeyin.
 • Başvuru yapacağınız tarihten geriye doğru 1 yıl süre içerisinde ülke dışında yaşamayın. (90 günden daha uzun süre)
 • Ülkenin kültürüne ve diline sahip olmalısınız (İskoç, Galce veya İngilizce dilleri olabilir)

Bu şartlar sizde bulunuyorsa vatandaşlık alabilmek için vize ve göçmenlik kurumlarına başvurabilirsiniz.

İngiltere Yerleşimi Almak İçin Yapılması Gereken Yatırım Tutarı?

Yatırımcı vizelerine sahip olan kişilerin yaptıkları yatırımlar sayesinde İngiltere yerleşim izni almaları mümkündür. Yaptığınız yatırım tutarına bağlı olarak belirlenmiş süre kadar ülkede kalmanız durumunda yerleşim izni hakkı elde edebilirsiniz. Yatırım miktarının artması yerleşim hakkının elde edilme süresini kısaltır.

Vatandaşlık için yapmanız gereken yatırım tutarları ve yerleşim hakkı süreleri şunlardır;

 • Yaptığınız yatırım 10 milyon sterlin ise 2 yıl sonra yerleşim için başvuru yapabilirsiniz.
 • Yaptığınız yatırım 5 milyon sterlin ise 3 yıl sonra yerleşim için başvuru yapabilirsiniz.
 • Yaptığınız yatırım 2 milyon sterlin ise 5 yıl sonra yerleşim için başvuru yapabilirsiniz.

Aldığınız yerleşim izni sayesinde 1 yıl Birleşik Krallık’ta kaldığınızda vatandaşlık alabilmek amacıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için 1330 GBP ödemeniz gerekir.

Yatırımcı Vizesine Sahip Olanların Ailelerini Yanlarına Getirmesi Mümkün Mü?

Yatırımcı vizeniz bulunuyorsa size bağımlı olan aile üyeleriniz Birleşik Krallık’ta sizin yanınıza gelebilirler. Yanınıza alabileceğiniz bağımlı aile üyeleriniz eşiniz, küçük çocuklarınız ve bağımlı olan yetişkin çocuklarınızdır.

Ancak bu kişilerin yanınıza gelebilmeleri için başvuru yapmaları ve yetişkin üyelerin başvuru yaparken sabıka kayıtlarını göndermeleri gerekir. Böylelikle Birleşik Krallık’ta bulunduğunuz yere gelebilirler.

Yatırımcı Vizesinden Yararlanarak İngiltere’de Çalışılabilir Mi?

İngiltere’de geçerli olan bir yatırımcı vizesine sahipseniz vize sayesinde ülkede çalışmanız mümkündür. Ancak vize sayesinde çalışmak isterseniz bazı pozisyonlarda çalışmanız mümkün değildir. Bu pozisyonlar arasında spor koçu, sporcu, doktor ve diş hekim yer alır.

Doktor veya diş hekimi mesleğiniz varsa eğitiminizi Birleşik Krallık’ta almış olmanız şartı vardır. Aksi takdirde bu meslekleri yapamazsınız. Çalışma yanı sıra vizeniz sayesinde ülkede eğitim alma hakkınız da vardır. Hem çalışma hem de eğitim hakkından sizinle birlikte bağımlı aile üyelerinizde faydalanabilir.

İngiltere vizeleri başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/ingiltere-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Tier 1 Yatırımcı Visa UK Video;

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×