Irak Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022)

Irak Vize Başvurusu

Seyahat listelerinde pek fazlı adı duyulmayan ve geçmeyen Irak için vize alma konusuna değinirken dip not olarak belirtilmesi gereken en önemli unsur; geçmiş 10 yıl içinde devamlı çatışma içerisinde olmasıdır.

İngiltere Vize Evrakları: Güncel Liste 2022

Göz ardı edilemeyen bu durum sayesinde doğal olarak seyahat edilecek yerler arasında da yer almayışı doğal sonuçtur. Tabii gezi amacı dışında iş ve benzeri gerekli durumlarda Irak’a gitmeniz gerekiyorsa vize almanız gereklidir.

Irak vize veriyor mu?

Irak belirli ülkeler için vize istediği gibi belirli ülkelerde de bu durumu muaf tutar.

Irak vizesi nasıl alınır?

Irak vizesi alabilmek için Irak Konsolosluğu’na vize başvuru talebinde bulunulmalı.

Irak pasaportu kaç günde gelir?

Irak pasaportu Irak konsolosluğunun tarafınızdan istediği evraklar da herhangi bir problem olmaz ise yaklaşık 7 ile 15 iş günü içerisinde çıkar.

Irak Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Irak Vizesi: Randevu ve Başvuru

Turizm ve doğası gereği 2 ayrı bölümde incelenen Irak politikası gereği Irak otonom bölgesi ve Irak Kürdistan bölgesi olarak değişken bir döngüye sahiptir. Yani bir kısmı terör olaylarından hiç etkilenmiyorken diğer bölüm tamamen çatışma ve terör olayları ile hayat süren alandır.

Irak İçin Vizeye İhtiyacınız Var Mı?

Irak için seyahat edecek her bireyi vizeye ihtiyaç duyacaktır. Genel olarak Irak vizesi için Irak konsolosluğu ve büyükelçiliğinden vize almanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Sadece ülke vatandaşlarının Al Najaf Uluslararası Havalimanı ve Basra Uluslararası Havalimanında varış vizesi almaya hak sahibi olduğunu da unutmamalısınız. Varış vizesi alabilecek ülkeler şu şekilde sıralanmıştır.

 • Bahreyn Ülkesi
 • Kuveyt Ülkesi
 • Lübnan Ülkesi
 • Umman Ülkesi
 • Katar Ülkesi
 • Suudi Arabistan Ülkesi
 • Türkiye Ülkesi
 • Birleşik Arap Emirlikleri Ülkesi

Ayrıca diplomatik ülkelerden bazıları da vizeden muaf durumdadır.

 • Çin Ülkesi
 • İran Ülkesi
 • Kuveyt Ülkesi
 • Lübnan Ülkesi
 • Sırbistan Ülkesi
 • Türkiye Ülkesi

Dip not olarak belirtilen kısımda; Bangladeş ve İsrail vatandaşlarının vizesi olsa bile Irak’a giriş yapmaları yasaktır. Kendi kuralları gereği bu şekilde bir sistemleri vardır.

Irak Vize Gereksinimleri

Irak vizesine başvurmak için aşağıda belirtilen şartları tam olarak yerine getirmeniz gerekir.

 • En az 6 ay aktifliği bulunan bir pasaporta sahip olmak
 • Elçilikten başvuru formu almak ve doğru bir şekilde doldurmak
 • Pasaport boyutunda en az 2 adet fotoğraf
 • Irakta kalma sürecindeki tüm masraflarınızı karşılayacağınız finansal güç belgesi
 • Irak için halk sağlığı ve güvenliği veya ulusal değerleri açısından tehdit olmamak
 • Irak’a gitme amacınızı kanıtlayan davet mektubu
 • Irakta kalacağınız yerin tam adres bilgisi ve vize ücretini ödediğinize dair belge olmalıdır.

Irak Vizesine Nasıl Başvurulur?

                Öncelikle Irak vizesi almak için Irak büyükelçilik veya konsolosluğuna başvurmanız gerektiğini unutmayın. Her ülkeye göre değişkenlik gösteren bu süreç ve istenen belgeler gibi birçok konuda bilgi almak adına en yakın ofisine başvuru yapın.

Diplomatik misyon ofislerinin listesi şu şekilde sıralanmıştır.

Dış İşleri Bakanlığına göre aşağıdaki ofislerden birine başvuru yapabilmeniz mümkündür.

 • Irak Turist Vizesi; vize düzenlenme sonrası 3 ay içinde kullanılabilen ve 30 günlük vize süresini kapsayan vize türüdür.
 • Irak Ziyaret Vizesi; Dini etkinlik amaçlı sunulan vize türüdür. Süresi 30 gündür.
 • Yatırımcı ve tanınmış kişiler için vize; 30 günlük ziyaret sürecini kapsayan vize türüdür.
 • Normal vize; normal vize sahibi bir bireyin 3 aylık bir süreyle Irak’ta kalabilmesi mümkündür. Ayrıca ülkeye giriş sonrası 10 gün için ikamet müdürlüklerinden birinde kayıt yaptırması gereklidir.
 • Transit vize; Başka bir ülkeye geçiş esnasında kullanılan vize türüdür. 7 günlük bir süre zarfında Irak’ta kalınabilir.

Bu bilgilere ek olarak Irak için bir kural niteliğinde olan vize süresinin uzatılmadığını da bilmelisiniz.

Irak Vizesinin Maliyeti

Irak vizeleri için Konsolosluk fiyatları şu şekilde belirlenmiştir.

 • Turistik, dinsel veya normal vize giriş ücretleri tek giriş; 30USD ile 40USD
 • Çoklu giriş ücretleri ise; 100USD olmaktadır.

Irak’a Seyahat Güvenli Mi?

Irak ziyaretleri pek güvenli olmamakla birlikte ciddi boyutlara ulaşan olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle ölümle sonuçlanabilecek durumlar oluştuğu ve yaşandığı için gerekmedikçe tavsiye edilecek bir seyahat noktası sayılmamaktır.

Silahla adam kaçırma, çatışma, yaralama öldürme gibi benzer büyük çaplı sorunlar yansıtan bir ülke olduğu için iş için giderken bile dikkatli olmanız gereken bir yer olduğunu bilmeniz gerekir. Yabancılara dair birçok olay yaşandığı için güven konusundan şüphe duyabileceğiniz bir yerdir.

ABD vatandaşlarını bu tarz seyahatlerde daima vazgeçirme önceliğini hala koruyor. 2017 yılında IŞİD kapsamındaki olaylar son bulmuş gözükse de bölgede hala terör esintileri devam etmektedir.

Irak Vize Fiyatları

Irak’a gidecek olan Türk vatandaşları, ülkeye gitme amacına göre bir Irak vizesi almalıdır. Irak vizesi almak için konsolosluktan randevu alınması ve vize başvuru formunun doldurulması istenir. Randevu tarihinde gerekli belgeleri teslim ederek vize ücretini ödemeniz ardından vize başvuru sonucu açıklanır. Irak vize fiyatları tek giriş ve çok giriş olmasına göre değişiklik gösterir. Tek giriş vize ücreti 60 Dolar, çok giriş vize ücreti 200 Dolardır.

Irak vize başvuru formu vize başvurusunda bulunacak kişilerin internet üzerinden doldurabileceği ve vize randevusu belirleyebileceği resmi evraktır. Vize başvuru formunda gitme amacının net olarak ifade edilmesi gerekir. Vize başvuru formundaki bilgilerle diğer evraklardaki bilgiler arasında tutarsızlık olmaması önemlidir. Başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurmanız ardından formun çıktısı almanız ve vize başvurusunda teslim etmeniz gerekir.

Türkiye Irak vize kalktı mı 2020: Irak, Türkiye’den vize talep eden ülkelerden biridir. Seyahat, eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi farklı sınıflara ayrılan vize türlerinden birini alarak Irak’a giriş yapabilirsiniz.

Irak’a gitmek isteyenlerin karşılaşabileceği haberler arasında Irak vizesi kalktı gibi gerçeklik payı olmayan bilgiler yer alıyor. Irak, Türkiye’den vize isteyen ve ülkeye gelme amacına göre farklı vize türleri açan bir ülkedir. Bu nedenle çalışma, seyahat veya eğitim gibi amaçlarla gitmeden önce vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Irak vize istiyor mu 2021: Irak, Türkiye’den gelecek olan vatandaşlardan vize istemektedir.

Irak vatandaşları Türkiye vizesi almak zorunda değildir. Ülkeye 90 günü geçmeyecek seyahatlerinde gelmeleri için güncel pasaporta sahip olmaları yeterlidir. Ancak 90 günden uzun süre kalacak olan veya çalışma, eğitim gibi amaçlarla gelecek olan Irak vatandaşlarının vize alması gerekir.

Irak çalışma vizesi ülkede bir kurumla anlaşılması, iş davetiyesi alınması ardından başvuru yapılabilecek vize türüdür. Çalışma vizesi başvurusunda mesleki belgeler, gelir belgeleri gibi ek evraklar talep edilir. Çalışma vizesi almak için Irak konsolosluğundan randevu almanız ve randevu tarihinde tüm belgeleri teslim etmeniz istenmektedir.

Türkiye Irak vize kalktı mı: Türk vatandaşlarının Irak’a gitmek için vize alması zorunludur.

Irak Vize Ücreti 2020

Irak, Türk vatandaşlarının ülkeye gitme amacına göre vize almasını zorunlu tutmuştur. Eğitim, çalışma, seyahat gibi amaçlarla gitmek için Irak konsolosluğundan vize randevusu almanız, randevu tarihinde gerekli belgeleri teslim ederek vize ücretini ödemeniz gerekir. Irak vize ücreti 2020 yılı için 60 dolar olarak belirlenmiştir.

Irak vize ücreti, dolar cinsinden nakit olarak vize merkezine ödenmelidir. Vize ücretleri, tek giriş ve çok giriş olarak birbirinden ayrılır. Irak vize ücreti ne kadar: çok girişli Irak vizesi 200 Dolardır.

Irak vizesi ücreti ile birlikte ödenmesi gereken farklı masraflar da vardır. Evrak ücretleri, uçak bileti, konaklama masrafı ve vize başvuru merkezi ücretinin de seyahat bütçesi hesaplamasında dikkate alınması gerekir.

İran vize başvurusu İran konsolosluğundan randevu alınarak yapılabilir. İran vizesi alacak kişilerin vize başvuru formunu doldurması ve vize talep dilekçesi yazması ardından randevu tarihi belirlemesi mümkündür. Randevu tarihinde gerekli belgelerin tümünü vize merkezine teslim edebilir ve vize ücretini ödedikten sonra başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Irak vize istiyor mu 2021: Irak, Türk vatandaşlarının ülkesine giriş yapması için gelme amacına göre bir vize almasını zorunlu tutmuştur. 2021 yılı için vize başvuruları açılmıştır. Irak’a gidecek olan kişiler, Irak konsolosluğunu arayarak vize randevusu alabilir.

Irak vize başvuru formu konsolosluk web adresinde yayınlanır. Bu formun dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formunda verilen bilgilerle diğer evraklar arasındaki bilgiler arasında tutarsızlık olması vize reddine sebep olabilir. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra formun çıktısının alınması ve evraklar arasına eklenmesi gerekir.

Irak turist vizesi Irak’ta 180 güne kadar kalınmasına izin veren vize türüdür. Bu vizenin başvurusu için yabancı dil sertifikası gibi ek belgelere gerek yoktur. Pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği gibi belgelerle birlikte vize başvurusu yapabilirsiniz.

Irak çalışma vizesi Irak’ta bir kurumla anlaşılması ve iş davetiyesi alınması ardından başvuru yapılacak vize türüdür. Çalışma vizesi başvurusunda mesleki belgeler, gelir belgeler, banka dekontları gibi ek belgelerle birlikte vize için gereken tüm belgeler talep edilir.

Irak Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) Video;

Irak Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×