İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vize Başvuru

İngiltere’de eğitim almak isteyen kişiler eğitim kurumlarına yaptıkları başvurular olumlu netice aldığında eğitime katılabilmek için İngiltere öğrenci vizesi almak zorundadırlar. Bunun için vize başvurusu yaparlar. Başvuru için kurs masraflarını, konaklama veya bağımlı kişilerin olması durumunda onların masraflarını karşılayabileceklerinin taahhüdünü vermeleri gerekir.

İngiltere Öğrenci Vizesinde Yapılan Ekim 2020 Değişiklikleri

İngiltere öğrenci vizesinde 4 Ekim 2020 tarihinde değişiklikler yapılmıştır. Geçmiş dönemde genel öğrenci vizesi veya kademe 4 vizesi olarak anılan vize öğrenci rotası olarak değiştirilmiştir. Bu değişiklikle AEA vatandaşı olan kişilerinde Birleşik Krallık’ta eğitim alabilmeleri için öğrenci rotasına sahip olmaları şartı getirilmiştir.

Öğrenci vizesinde yapılan diğer değişikler ise şunlardır;

İngiltere Öğrenci Vizesi
İngiltere Öğrenci Vizesi
 • Öğrenci rotası 18 yaşından büyük kişiler için geçerli olurken çocuk öğrenci rotası 14-17 yaş aralığındaki öğrenciler için çıkarılmıştır.
 • AEA veya AB üyesi olan kişilerin de 2021 yılı itibariyle Birleşik Krallık’a giriş için vize almalarına karar verilmiştir.
 • Kurslar başlamadan 6 ay öncesine kadar vize başvurusu yapılabilme imkanı getirilmiştir.
 • Vizeye uygunluk için puan tabanlı sistem geliştirilmiş ve bu sistemde 70 puana ulaşanları vize almasına karar verilmesi kararlaştırılmıştır.

Bunlara ek olarak İngiliz eğitim kurumlarında eğitim alan ve 2021 yazı veya sonrasında mezun olacak kişilere yüksek lisans vizesi imkanı verilmiştir. Bu imkan sayesinde öğrencilerin 2 yıl kadar Birleşik Krallık’ta çalışma imkanı elde etmeleri sağlanmıştır.

İngiltere Öğrenci Vizesinde Karşılanması Gereken Gereksinimler

İngiltere öğrenci vizesine başvurular sırasında puan tabanlı sistem üzerinde incelemeye alınarak aranılan şartları karşılayıp karşılamadığınız ortaya koyulur. Bu sistem uygulaması AB veya AEA üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için uygulanan bir sistemdir ve bu sistem incelemesinde puan 70 olursa vize alma hakkı elde edilir.

Puan belirleme esnasında karşılanıp karşılanamayacağı araştırılan gereksinimlerin öğrenilmesini sağlayan sorular şunlardır;

İngilizce dili yeterliliğiniz var mı? (Başvuru esnasında İngilizce yeterlilik testine tabi tutulursunuz ve bu testi geçmeniz gerekir. B1 ve B2 derecesine göre)

İngiltere’de konaklamanızı finanse edeceğiniz maddi birikiminiz var mı? (Kurs ücreti dışında kurs boyunca aylık belirlenen 1265 veya 1015 Euro ile bağımlı kişiler için aylık 800 sterlini karşılayabilecek misiniz?)

Onaylanmış bir kurumun verdiği eğitime, kursa kabul edildiniz mi? (CAS onayı ile kabul edilip edilmediğinizi öğrenebilirsiniz)

Bu sorulara verdiğiniz sorularla 70 puana ulaşırsanız vize almak için önemli bir aşamayı geçmiş olursunuz.

İngiltere Öğrenci Vizesine Başvurmayı Gerektiren Kurs Kabulleri

İngiltere’ye öğrenci vizesiyle girebilmek için belirlenmiş olan kurslara kabul edilmiş olmanız ve başvuru esnasında kabul onayını sunabilmeniz gerekir.

Vize alabilmek için kabul edilmeniz gereken kurslar şunlardır;

 • Lisansüstü doktorlar için verilen kurs programları
 • Diş hekimleri için düzenlenen kurslar
 • Tam zamanlı olarak verilen kurslar
 • Seviye B2 veya üzerindeki İngilizce dil kursları
 • Lisans, yüksek lisans ve doktora mezunları için verilen kurslar
 • Çıraklık eğitim kursları
 • Ortaöğretim için verilen kurslar

Bu kurs türlerine dahil olan kurs veya eğitimlerden birisine kabul edildiğinizi eğitim kurumunun kabul onayıyla kanıtlarsanız vizenizi alabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Birleşik Krallık öğrenci vizesine başvuru için kabul edildiğiniz kurs başlamadan 6 ay önce vize başvurunuzu yapmalısınız. Bu sayede vizeniz onaylanana kadar yapmanız gereken diğer işlemlere süre kalır ve aynı zamanda gecikme durumunda kurs şansınızı kaybetmemiş olursunuz.

Öğrenci vizesiyle Birleşik Krallık’a gitmek istediğinizde ilk olarak devlete ait web sitesinden online vize başvurusunu yapmanız gerekir. Online başvurunuz sonrasında yapacağınız diğer işlemler için bilgilendirilirsiniz.

Sonrasında ise sizden istenilen belgeleri hazırlayarak vize başvuru merkezlerine belgelerinizi teslim edebilirsiniz. Çocuk öğrenci vizesini almak istediğinizde ise ebeveyn ya da vasiniz olan kişiden onay almanız gerekir.

Farklı İngiltere Vizesinden Öğrenci Vizesine Geçiş Mümkün Müdür?

Aldığınız herhangi bir İngiltere (Birleşik Krallık) vizesiyle ülkede bulunuyorsanız öğrenci vizesine geçiş yapmanız mümkündür. Ancak geçiş için bir eğitim programına kabul edilmiş olmanız ve sahip olduğunuz vizenin geçerli durumda olması gerekir. Ayrıca öğrenci vizesine geçiş için belirlenmiş vizelerden birisine sahip olmamanız gerekir.

Bu vizeler;

 • Kısa süreli öğrenci vizesi
 • Mevsimlik işçi vizesi
 • Çocuk öğrenci vizesi
 • Özel ev işçisi vizesi
 • Göçmenlik durumu

Bu vizelere sahip değilseniz geçiş yapmanız mümkündür. Ancak geçiş işlemi için kabul edildiğiniz eğitim programının derse başlamasından 3 ay öncesi döneme kadar geçişi tamamlamalısınız.

Öğrenci Vizesinin İşlem Süresi Kaç Gündür?

Birleşik Krallık öğrenci vizesinin işlem süresi başvuru aşamasından sonra sizi beklemeye tabi tutan bir süredir. Ne kadar bekleyeceğiniz net değildir. Ayrıca bekleme sürenizde vize başvurusunu Birleşik Krallık dışından veya içinden yapmanıza bağlı olarak da değişir.

Birleşik Krallık içinden yaptığınız başvuru öğrenci vizesine geçiş başvurusudur ve bu başvurunun işleme alınması 8 hafta kadar sürebilir. Ülke dışından yaptığınız başvurunun işleme alınması ise 3 hafta (yaklaşık) sürer. Gerekli belgelerinizin tam olması durumumda başvuru onayı alarak vize sahibi olabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesini Almak İçin Ödenmesi Gereken Ücretler

İngiltere öğrenci vizesini alarak kabul edildiğiniz eğitime katılmanız mümkündür.

 • Vizeyi alabilmek için ödemeniz gereken ücret 348 £ olarak belirlenmiştir. Eğer var olan vizenizin süresini uzatmak veya vize geçişi yapmak istiyorsanız ödeyeceğiniz ücret £ Euro’dur.
 • Bağımlı olduğunuz kişiler İngiltere’ye sizinle birlikte geleceklerse onlar içinde vize ücreti ödemeniz şarttır.
 • Bunlar dışında ise eğitiminiz boyuncu kurs ve konaklama ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz maddi dayanağınızı sunmanız gerekir.
 • Eğitim alacağınız yer Londra ise aylık 1265 £ , Londra dışındaysa aylık 1015 £’ du karşılayabileceğinizi göstermeniz gerekir.

İngiltere Öğrenci Vizesine Başvuruda İhtiyaç Duyulan Belgeler

Birleşik Krallık ya da İngiltere öğrenci vizesine başvurmanız gerektiğinde başvuru için gerekli görülen belgeleri hazırlayarak büyükelçiliğe sunmanız gerekir.

Öğrenci vizesine başvuruda ihtiyaç duyulan belgeler şöyledir;

 • Geçerli durumdaki pasaport
 • Okul kabul onayı (CAS)
 • İngiltere’de kalış için mali kaynak ispatı (eğitim süresince yeterli olacak)
 • Adli sicil belgesi
 • Vize ücreti makbuzu
 • ATAS sertifikası (akademik teknoloji onay planı eğer varsa teslim edilir)
 • İngilizcenizin yeterliliğini gösterir belge
 • 18 yaşından küçük olunması durumunda (ebeveyn onayı, ebeveynle ilişki kanıtı ve vasi olması durumunda ilişki kanıtı)
 • Yaptırılan tüberküloz testinin sonuçları

Bu genel belgelere ek olarak başvuru öncesinde veya sonrasında talep edilen belgelerin hazırlanması ve belirli süre içerisinde teslim edilmesi gerekir.

İngiltere Öğrenci Vizesinin Geçerli Olduğu Süre

İngiltere öğrenci vizesinin geçerli olduğu süre katılacağınız eğitim veya kursa göre belirlenir. Vize başvurunuzda alacağınız eğitimin süresi öğrenilir ve büyükelçilikten size bu eğitim süresi kadar İngiltere’de kalma hakkı sunulur. Bu nedenle kursunuzun bitmesi durumunda ülkenize geri dönmeniz beklenir.

Öğrenci vizesini yetişkin bir birey olarak alıyor ve dereceli eğitimlere katılıyorsanız aldığınız vize 5 yıla kadar geçerli olabilir. Ayrıca yine yetişkin olmanız durumunda derecesiz eğitimlere katılırsanız 2 yıl İngiltere’de kalma hakkınız vardır.

Öğrenci Vizesinin Geçerlilik Süresinin Uzatılması Mümkün Mü?

İngiltere’de öğrenci vizesiyle bulunuyorsanız vizenizin geçerlilik süresinin biteceği durumlarda vize sürenizi uzatmanız mümkündür. Ancak süre uzatma işlemini yapabilmeniz için yeni bir kursa (eğitim) kabul edilmeniz gerekir.

Ayrıca söz konusu yeni kursun bir önceki kursunuzdan seviye olarak daha yüksek olması lazımdır. Dersleriniz başlamadan 3 ay öncesinden vize uzatma işlemini yapabilirsiniz. Böylelikle sorun yaşamadan İngiltere’de kalmaya devam edebilirsiniz.

Eğitim Bittikten Sonra İngiltere’de Kalmak Mümkün Mü?

İngiltere’de eğitim alan kişilerin eğitimlerini bitirmelerinden sonra İngiltere’de kalmaları mümkün değildi. Ancak değişen yasayla 2021 yazı itibariyle mezun olan kişilerin İngiltere’de kalmaları mümkün hale getirilmiştir.

Bunun için öğrenciler mezuniyet vizesi veya lisansüstü vizesine başvuru yapabilecekler. Söz konusu vize sayesinde de 2 yıla kadar İngiltere dahil Birleşik Krallık ülkelerinde kalabilecekler. Doktora mezuniyetleri bulunan kişiler için verilen süre ise 3 yıldır. Ayrıca mezunlar 2-3 yıllık süre içerisinde kendilerine uygun bir iş bulabilmeleri durumunda İngiltere Çalışma Vizesi alarak çalışmaya devam edebilirler.

Öğrenci Vizesiyle İngiltere’de Çalışılabilir Mi?

Öğrenci vizesiyle İngiltere’de kalabilen kişilerin ülkede çalışmaları mümkündür. Ancak öğrenci oldukları süre boyunca çalıştıklarında emekli maaşıyla kamu yardımı istemek gibi hakları olmaz.

İngiltere’de yapabilecekleri işler ise aldıkları eğitimler göre belirlenebilir. Ayrıca çalışma süresinin eğitim boyunca mı veya tatillerde mi olacağını belirlemeleri gerekir. İngiltere’de öğrenci olarak bulunuyorsanız çalışabileceğiniz pek çok pozisyon vardır.

Bağımlılar İngiltere Öğrenci Vizesine Sahip Olan Kişiyle İngiltere’ye Gidebilir Mi?

 • İngiltere öğrenci vizesine sahip olan kişinin bağımlısı olan kişileri İngiltere’ye getirmesi mümkündür. Bağımlı olan kişiler eş, evli olunmadığı durumunda sevgili ve 18 yaştan küçük çocuklardır.
 • Ancak bakmakla yükümlü olunan kişilerin İngiltere’ye getirilmesi durumunda masrafların karşılanabileceğinin kanıtlanması gerekir. Bu masraflara kurs için İngiltere öğrenci vizesi alan kişinin kurs masrafları da dahildir.
 • Masraflar kurs alınabilecek şehre göre değişiklik gösterir. Öğrenci vizesinden yararlanarak İngiltere’ye gittiyseniz aylık olarak 680-845 GBP  kurs masrafınızı ödeyebileceğinizi kanıtlamalısınız.

İngiltere Öğrenci Vizesi Video;

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×