Etiyopya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya, pek çok insanın merak etmekte olduğu ve ziyaret etmek istediği ülkeler arasında yer almaktadır. Peki, Etiyopya’yı ziyaret etmek ve burada turist olmak istiyorsanız ne yapmanız gerekmektedir?

Etiyopya’yı ziyaret etmeniz için yapmanız gereken ilk işlem önceden Etiyopya vizesi almaktır. Etiyopya, Afrika Boynuzu’nda bulunmaktadır ve aynı zamanda Rift Vadisi tarafından ikiye bölünmektedir.

Etiyopya aynı zamanda dünyanın en eski ülkelerinden bir tanesidir ve bu özelliği ile insanlığın kökeninin burada olduğu inanılmaktadır. Etiyopya’nın insanlığın kökeni olarak sayılmasının altında yatan çeşitli etmenler bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en önemlisi üç milyon yıl öncesine kadar uzanan arkeolojik alanların burada bulunmaktır.

Bahsi geçen özelliklerinin dışında Etiyopya oldukça etkileyici olan dağlık alanlar, çöller, parklar, nehirler ve şehirleri ile oldukça doğal bir ülkedir. Doğaseverlerin Etiyopya’yı bu kadar çok merak etmesinin ve Etiyopya’yı ziyaret etmek istemesinin altında yatan ana etmen de budur. Ayrıca Etiyopya’nın kültürü, mutfağı ve festivalleri de oldukça özgün ve yaşanılarak tadına varılabilecek özellikler.
Etiyopya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Etiyopya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Bahsedilmiş olduğu üzere Etiyopya bu ve bunun gibi çeşitli özellikleri ile ön plana çıkmakta ve ziyaret edilmek istenmektedir. Ancak bir kişinin Etiyopya’ya seyahat edebilmesi için vize alması gerekmektedir.

Dünyanın pek çok ülkesinin vatandaşları için bu şart geçerlidir. Vize işlemlerinin kolay olmadığı bilinmektedir. Etiyopya Hükümeti vize alma işlemlerini kolaylaştırmak için çeşitli girişimlerde bulunmuştur.

Hükümet’in yaptığı vize kolaylaştırma işlemleri arasında e-vize, ve Varışta Vize gibi uygulamalar yer almaktadır. Bu durum vize alma sürecini daha sorunsuz hale getirdiği gibi her bir işlemi de oldukça kolaylaştırmıştır.

Etiyopya Vizesini Kimler Almalı?

 

Belirtildiği üzere Etipyopya’yı ziyaret etmek için vize almak gerekmektedir. Peki, hangi ülke vatandaşlarının Etiyopya vizesi alması gerekmektedir? Bu soruyu yanıtlarken Etiyopya vizesi alması gereken ülke vatandaşlarını tek tek sıralamaktan ziyade. Etiyopya vizesine gerek olmayan ülke vatandaşlarını sıralayacak olursak

 • Cibuti ve Kenya vatandaşlarının Etiyopya’yı ziyaret etmesi için herhangi bir vize almasına gerek olmadığı belirtilmelidir.

Ancak elbette Cibuti ve Kenya vatandaşlarının Etiyopya’yı ziyaret süresi de sınırsız değildir.

 • Cibuti vatandaşları Etiyopya’yı ziyaretleri esnasında üç aya kadar vizesiz bir şekilde kalabiliyorken. Kenya vatandaşları vizesiz bir şekilde 1 yıla kadar Etiyopya’da rahatlıkla ziyaretçi olabilir.

 

Etiyopya Vize Muafiyeti İçin Sıradan Olmayan Pasaport Hamillerin De Durum Nedir?

Etiyopya’da 3 aya kadar olan konaklama imkanından yararlanmanız mümkündür. Üstelik bunu vizesiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bunun için çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir. Etiyopya’da 3 ay kadar vizesiz bir şekilde konaklama imkânından yararlanabilmeniz için. ülkeniz tarafından verilmiş olan diplomatik veya hizmet pasaportuna sahip olmanız gerekmektedir.

Ancak bu şart her ülkeyi kapsamamaktadır. Şayet Somali veya Pakistan vatandaşı iseniz bu kolaylıktan maalesef faydalanamazsınız.

Peki, Etiyopya İçin Transit Vizesine İhtiyacım Var Mı?

Etiyopya için transit vizesine ihtiyacım var mı sorunun yanıtı nettir. Etiyopya için transit vizesine ihtiyacınız bulunmamaktadır.

Şayet Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanında transit geçiş yapacaksanız. Etiyopya Transit Vizesi başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Ancak elbette burada da bir şart karşımıza çıkmaktadır.

Etiyopya transit vizesine gerek olmaması için belirlenmiş olan şart havalimanının transit bölgesinden ayrılmamam şartıdır.

Tüm bunlara ek olarak Do Havalimanı’ndan ülkeyi terk veya ülkeye giriş yapma işlemi gerçekleştireceksiniz. bunun için Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı vize verme sayaçlarında Etiyopya Vize On Varış başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Varışta Etiyopya Vizesi Alabilen Ülkeler

Varışta Etiyopya Vizesi almaya hak kazanmanız için ya ülkenin vatandaşı olmanız gerekmektedir. ya da aşağıda sıralanmış olan ülkelerden bir tanesinin vatandaşı olmanız gerekmektedir.

Cezayir. Angola. Arjantin. Avustralya. Avusturya. Belçika. Benin. Botsvana. Brezilya. Burkina Faso. Burundi. Kamerun. Kanada. Cape Verde. Orta Afrika Cumhuriyeti. Çad. Çin. Komorlar. Kongo. Kongo Demokratik Cumhuriyeti. Çek Cumhuriyeti. Danimarka. Mısır. Ekvator Ginesi. Eritre. Eswatini. Finlandiya. Fransa. Gabon. Gambiya. Almanya. Gana. Gine. Gine Bissau. Yunanistan. Hong Kong. Hindistan. İrlanda. İsrail. İtalya. Fildişi Sahili. Japonya. Kuveyt. Lesoto. Liberya. Libya. Lüksemburg. Macau. Madagaskar. Malawi. Mali. Moritanya. Mauritius. Meksika. Fas. Mozambik. Namibya. Hollanda. Yeni Zelanda. Nijer. Nijerya. Kuzey Kore. Norveç. Polonya. Portekiz. Rusya. Ruanda. São Tomé ve Príncipe. Seyşeller. Senegal. Slovakya. Somali. Güney Afrika. Güney Kore. Güney Sudan. Sudan. İspanya. İsveç. İsviçre. Tayvan. Tanzanya. Tayland. Tunus. Uganda. Birleşik Krallık. Amerika Birleşik Devletleri. Batı Sahra. Zambiya. Zimbabve

Tüm bunlara ek olarak Varışta Etiyopya Vizesine başvurmak oldukça kolaydır. Bu işlemin yapılabilmesi için Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı’nda vize veren kontuarlardan birinde sıraya girmek gerekmektedir. Elbette pasaportunuzda iki tane pasaport boyutunda fotoğrafınızın olması ve seyahat amacınıza göre ek belgelerin olması gerekmektedir.

Etiyopya hükümeti yabancıların çok daha sorunsuz bir şekilde süreç izleyebilmeleri adına. Etiyopya vatandaşları olmayan kişilere Etiyopya Vizesi çevrimiçi başvuru yapma hakkı tanımakta ve bu işlemi önermektedir. Varışta Vize alma hakkı kazanmış olsanız bile bu imkandan yararlanabilirsiniz. Etiyopya vizesi çevrimiçi başvuru için online başvuru gerçekleştirmeniz. durumunda seyahate çıkmadan önce Etiyopya’ya girip giremeyeceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer Varışta başvuru yaparsanız ve yapmış olduğunuz başvuru reddedilirse Etiyopya’dan geri dönmeniz gerekmektedir. Elbette bunun için önceden otelde rezervasyon yaptırmalı ve uçak bileti için ödeme yapmalısınız.

Etiyopya İçin Başvurulabilecek Olan Vize Türleri Hangisidir?

Etiyopya’ya ziyarette bulunmak istiyorsanız bahsedilmiş olduğu üzere vizeye sahip olmalısınız. Peki, bu seyahat için başvurabileceğiniz vize türleri nelerdir? Etiyopya Hükümeti’nin ülkelerine seyahat edebilmeleri için yabancılara sunduğu vize türleri

 • Etiyopya Turist Vizeleri
 • Etiyopya Ticaret Vizeleri şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Etiyopya Turist Vizeleri Nedir?

Etiyopya’nın yabancıların ülkelerine seyahat etme olanağı sunmasını sağlayan vizelerden biri olan. Turist Vizeleri Etiyopya’ya turizm veya ticari olmayan diğer amaçlarla seyahat eden yabancı uyruklulara verilmektedir.

Etiyopya turist vizesi alabilmeniz için bağlı bulunmuş olduğunuz devletin. Etiyopya Büyükelçiliği veya konsolosluğuna çevrimiçi olarak veya varışta başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Etiyopya Ticari Vizesi Nedir?

Etiyopya’nın yabancıların ülkelerine seyahat etme olanağı sunmasını sağlayan vizelerden bir diğeri olan. Etiyopya Ticari vizesi, adından da anlaşılacağı üzere ticari amaçlarla verilmektedir ve kendi içinde birtakım kategorilere ayrılmaktadır.

 • Etiyopya’da bir Bakanlık, devlet kurumu, özel kuruluş veya eğitim kurumu tarafından düzenlenen uluslararası bir konferans, seminer. veya çalıştaya katılmak için seyahat eden yabancılara verilen Etiyopya Konferans Vizesi bahsi geçen kategorilerden bir tanesidir.

Etiyopya Ticari Vizesi kategorilerinden bir diğeri ise Etiyopya’da. yabancı bir şirket tarafından istihdam edilecek yabancılara verilen.

Etiyopya Yabancı İşletme Şirketi İstihdam Vizesi ile Etiyopya. Hükümeti kurumlarında veya bakanlıklarında çalışacak yabancılara verilen Etiyopya Hükümeti İstihdam Vizesi’dir.

 • Bu vize kategorilerinin dışında Etiyopya’da bir özel şirkette kısa vadeli çalışacak yabancılara verilen Etiyopya Özel İşletme Şirketi Çalışma Vizesi,
 • Etiyopya’daki uluslararası bir kuruluş veya elçilik tarafından davet edilen yabancılara verilen. Etiyopya Uluslararası Kuruluşları / Elçilikleri Çalışma Vizesi,
 • Etiyopya’da bir devlet kurumunda kısa bir süre çalışacak yabancı uyruklulara verilen. Etiyopya Devlet Kurumları Kısa Görev Vizesi şeklinde sıralanabilir.

Etiyopya Ticari Vizesi kategorileri bunlarla sınırlı değildir. Aktarılmış olan Etiyopya Ticari Vizesi kategorileri dışında

 • Etiyopya’ya istihdam için mevcut bir STK’nın davetiyle veya kısa süreli bir görevle giren yabancılara verilen Etiyopya Sivil Toplum Kuruluşları Vizesi,
 • Etiyopya’ya yatırım yapmak isteyen veya halihazırda yatırım yapmakta olan yabancılara verilen Etiyopya Yatırım Vizesi,
 • Çalışmalarıyla ilgili amaçlarla Etiyopya’ya. seyahat eden yabancı gazetecilere, medya profesyonellerine veya film yapımcılarına verilen. Etiyopya Gazeteci Vizesi de Etiyopya Ticari Vizesi kategorileri arasında yer almaktadır.

Burada bahsedilmiş olan vize türleri en yaygın olarak kullanılmakta olan vizelerdir. Eğer seyahat amacını burada belirtilenlerin dışında bir sebebe dayanmaktaysa. size en yakın Etiyopya Büyükelçiliği veya Etiyopya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiyopya Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Etiyopya’ya seyahat etmek istiyor ve bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirmeyi amaçlıyorsanız. vize başvuruları için gerekli olan belgelere hakim olmanız gerekmektedir.

Etiyopya vizesi için gerekli belgeler hangileridir?

 • Etiyopya’ya seyahat etmek amacı ile gerekli olan vizeye sahip olmanız için. en az altı ay daha geçerli ve en az iki boş sayfası olan bir pasaporta ihtiyacınız bulunmaktadır.
 • Şayet çevrimiçi başvuru yapmaktaysanız çevrimiçi başvuru yaparken, pasaportunuzun kişisel bilgiler sayfasının taranmış bir resmi gerekmektedir.
 • Pasaportta yer alan resimleri boyutları 35×45 mm şeklinde olmalı ve arka fon rengi beyaz renk olmalıdır.
 • Resim elektronik olarak eklenecek olursa resmin boyutu en fazla 2MB boyutunda olmalıdır. Ayrıca resmin formatının JPEG, JPG, PNG, BMP veya GIF formatlarından biri olması gerekmektedir.

Etiyopya Ticari Vize İçin Gereken Ek Belgeler Nelerdir?

Etiyopya Ticari Vize için gerekmekte olan belgelere ek olarak çeşitli belgeler de bulundurulmalıdır. Bahsi geçen bu ek belgeler kısaca davet eden şirketten Etiyopya Göçmenlik ve Milliyet İşleri Ana Departmanına hitaben yazılmış bir başvuru mektubu,

 • Davet eden şirketin işletme ruhsatı, Davet eden şirketin TIN Sertifikası, siz ve davet eden şirket arasındaki bir sözleşme. Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’ndan Verbale ve Etiyopya Dışişleri Bakanlığı veya Hükümet İletişim Ofisi’nden Destek Mektubu şeklinde sıralanmaktadır.
 • Bahsedildiği üzere elektronik ortamda gönderilen belgeler JPEG, JPG, PNG, BMP, GIF veya PDF formatında ve 2 MB boyutunda olmalıdır. Ayrıca resminizin veya pasaportunuzun taranmış resminin PDF formatında desteklenmediği unutulmamalıdır.
 • Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Ana Dairesinin web sitesi, pasaportunuzun ve resminizin fotoğraflarını açıkça. okunaklı ve desteklenen formatlarda olduğu sürece ekleyebileceğiniz hususunda bir not paylaşımı gerçekleştirmiştir.
 • Aktarılmış olan tüm bu belgelerin, başvuru için kapsamlı bir liste olmadığı unutulmamalıdır. Eğer çevrimiçi bir başvuru yapmaktaysanız ihtiyaç duymakta olduğunuz belgeler online ortamda işlem gerçekleştirirken sizden istenecektir. Eğer bir Etiyopya Büyükelçiliği aracılığıyla başvuru yapacaksanız veya vizeyi varışta alacaksanız. gerekli olan belgeleri öğrenmek adına önceden ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Etiyopya Vize Başvuru Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Etiyopya’ya seyahat edebilmek adına Etiyopya Vizesi gerekmektedir. Etiyopya Vizesi almanın ise çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler kısaca çevrimiçi, varışta ve Etiyopya Büyükelçiliği veya Etiyopya Konsolosluğu şeklinde sıralanabilir.

Çevrimiçi Etiyopya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. Çevrimiçi Etiyopya Vizesi başvurusu yapabilmeniz için ilk olarak resmi siteyi ziyaret etmelisiniz.
 2. Resmi web site olarak adlandırılmış olan site, Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Ana Departmanının tek resmi sitesidir. Benzeri sitelere itibar etmeniz dolandırıcılık işlemlerine vesile olabilir. Bu konuda dikkatli olmanız sizin faydanıza olacaktır.
 3. Resmi siteyi ziyaret ettikten hemen sonra sizden çeşitli bilgileri sisteme girmeniz istenecek.
 4. İstenen bu bilgiler; ihtiyacınız olan vize türünü seçmek, gezinin ayrıntılarını girmek. kişisel bilgileri sisteme eklemek, destekleyici belgeler eklemek. Etiyopya Vizesi ücreti ödemesi yapmak şeklindedir.
 5. Bu işlemlerin ardından ise e-vizenin işlenmesi beklenir ve bu işlem genellikle 3 iş günü içinde gerçekleşmiş olur. Şayet Etiyopya e-vizeniz onaylanırsa bu bilgi size e-posta olarak gelecektir.

Online Etiyopya Vizesini Kimler Alabilir, Vize Kimlere Verilir?

Esasen tüm ülkelerin vatandaşları Etiyopya e-vize başvuru yapabilir. Ancak bunun şartlarından biri 90 güne kadar kalmayı belirtmiş olmak ve ülkeyi sadece bir kez girmeyi planladıklarını da eklemektir.

Etiyopya e-Vize’nin sadece turizm ve iş gibi kısa zaman dilimini kapsayan konaklamalar için verilmekte olduğu unutulmamalıdır. Tüm bunlara ek olarak Etiyopya Ticari Vizesi başvurusu gerçekleştirmek için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Çevrimiçi sistem uzun süreli ve çok girişli Etiyopya Vizleri’ne karşı kapalıdır.

Etiyopya Evisa Ücretleri Nelerdir?

E-Vize başvuru ücretleri, E-Vize başvuru yapılmadan önce ödenmelidir. Etiyopya E-Visa başvuru ücretleri 30 günlük ve 90 günlük vizeye göre değişmektedir.

 • 30 günlük vize ücreti 52 $
 • 90 günlük tek girişli vize ücreti 72 $ şeklindedir.

Etiyopya E-visa ücret ödemesini kredi kartınız veya banka kartınız ile online ortamdan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak online ödeme gerçekleştirememişseniz e-visa ücret ödemesini vizeniz onaylandıktan sonra. Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı’nda nakit olarak yapabilirsiniz. Aff Etiyopya vize ücretinin iadesinin olmadığı unutulmamalıdır.

Etiyopya Büyükelçiliğine Etiyopya Vizesi Başvurusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Etiyopya Büyükelçiliği’ne Etiyopya Vizesi başvurusu yapmanız için gerekli olan durumlara gelecek olursak, bu durumlar

 • Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı dışındaki bir giriş noktasından gelmek,
 • Tek girişli yerine çoklu girişli Etiyopya vizesine ihtiyacınızın olması şeklindedir.

Etiyopya eVizeleri veya Varışta Vizeler yalnızca tek girişler ve kısa süreli konaklamalar için olduğu gibi aynı zamanda sadece ülkeye. Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı üzerinden giriş yapmanız şartı ile verilmektedir.

Etiyopya Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Etiyopya Vizesi’nin süresine gelecek olursak, bu vizeye göre değişkenlik göstermektedir. Kısa süreli vizenin süresi 90 gündür. Ancak daha ucuza verilebildiği ve tek girişli bir vize olduğu da altı çizilerek belirtilmelidir. Ayrıca Etiyopya Vize süresi hesaplanırken vizenin verildiği günden değil, gülkeye giriş yapılan günden itibaren sayılmaya başlanmaktadır.

Kısa süreli vizenin dışında birden fazla giriş ve 12 aya kadar kalabilme imkanı veren vize ise Etiyopya Yatırım Vizesi’dir. Fakat burada bir istisna yer almaktadır. Eğer Etiyopya’ya kısa bir süre için bir Etiyopya devlet kurumunda. çalışmak için giriyorsanız vize birden fazla girişe onay verir ancak 12 ay değil 6 aya kadar verilebilmektedir.

Peki, Etiyopya Vizesinın Uzatılabilme Olanağı Var Mıdır?

Elbette Etiyopya Vizesi’nin 30 güne kadar uzatılabilme imkanı bulunmaktadır. bunun için Addis Ababa’da bulunan Göçmenlik ve Milliyet İşleri Ana Dairesinin ofisini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Vizeyi uzatmanız gerekiyorken uzatmamışsanız para cezası ödemek durumunda kalırsınız. Etiyopya Vizesi gecikmelerinde ilk 15 gün için 50 ABD Doları vize ücretine ek olarak günlük 5 ABD Dolarıdır.

Buna ek olarak 15 günden fazla kalmanız durumunda, 50 ABD Doları vize ücretine ek olarak ücret günlük 10 ABD Dolarıdır.

Etiyopya Vize Ücretleri Nelerdir?

Diğer bilgilerde olduğu gibi Etiyopya Vize ücreti için de belirleyici olan çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Etiyopya vize ücretlerinin belirleyicileri seyahatinizin amacına ve süresine bağlı olarak değişir.

 • Etiyopya turist vizesi için ücretler tek girişli, 30 günlük için 52 $
 • Tek girişli 90 günlük için 72 $ şeklindedir.

Etiyopya Ticari Vizesi Ücretleri

Etiyopya Ticari Vizesi ücretlerine gelecek olursak, 30 günlük tek girişli. Etiyopya Vize ücretinin kişiyi davet eden şirkete bağlı olmakla birlikte 32 ABD doları ila 52 ABD Doları arasında değişmekte olduğunu belirtebiliriz.

Eğer Etiyopya’ya kısa bir süreliğine gidecekseniz ve gittiğiniz zaman bir devlet kurumunda çalışacaksınız ücretler tek girişli 30 günlük vize 22 USD, çok girişli 90 günlük vize 82 USD, çok girişli 6 aylık vize 122 USD şeklinde sıralanmaktadır.

Etiyopya Yatırım Vizesi Ücretleri

Etiyopya yatırım vizesi ücretleri de diğer vize türlerin olduğu gibi tek girişli ve çok girişliliğine göre ve kaç günlük olduğuna göre değişmektedir. Etiyopya Yatırım Vizesi için tek girişli 30 günlük ücret. 32 USD, çok girişli 90 günlük vize ücreti 42 USD, çok girişli 6 aylık vize ücreti 62 USD, çok girişli 12 aylık vize ücreti 122 USD şeklindedir.

Etiyopya Yatırım Vizesi ücret ödemeleri hem çevrimiçi ortamdan bir banka kartı veya kredi kartı ile gerçekleştirilebilir. Şayet visa başvurunuz Varışta Visa içinse visa ücreti ödemenizi nakit olarak veya banka kartı ve kredi kartı ile havalimanında yapabilirsiniz.

Etiyopya’ya Taşınmak İçin Yapılması Gerekenler

Eğer Etiyopya’ya kısa süreli seyahattan ziyade Etiyopya’da kalmak istiyorsanız. Etiyopya’ya taşınmak için Etiyopya Büyükelçiliği’nden veya Etiyopya Konsolosluğu’ndan Etiyopya Vizesi almanız gerekmektedir.

Konsolosluk veya büyükelçilik olarak ülkenizdeki veya yakın ülkenizdeki bir konsolosluk veya büyükelçiliği seçebilirsiniz.

Gerekli olan vize dışında Etiyopya’ya gittiğiniz zaman 30 gün içerisinde Göçmenlik Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’ndan oturma izni almanız en önemli şarttır. Eğer aynı zamanda Etiyopya’da çalışmayı planlıyorsanız, çalışma izni de almanız gerekmektedir.

Tüm bu bilgilerin dışında uzun süreli Etiyopya vizeleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız. konuyla ilgili olarak size en yakın Etiyopya Büyükelçiliği veya Etiyopya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiyopya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Etiyopya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×