İngiltere Çocuk Vizesi

İngiltere Çocuk Vizesi Başvuru

İngiltere çocuk vizesi Birleşik Krallık vatandaşı olan ya da Birleşik Krallık’ta ikameti bulunan kişilerin çocuklarının ebeveynleri yanına ziyarete gelebilmesi için kullanılan vizedir.

Vizenin alınması için ebeveynin Birleşik Krallık’ta bulunması ve çocuğun AB üyesi olmaması gerekir. Bu vize sayesinde çocuklar ailelerinin yanına 6 ay süreyle gelme hakkı elde ederler.

Vize başvurusu ebeveyn veya çocuk tarafından yapılabilir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken belgeler ise çocuğun Birleşik Krallık’ta doğması ya da ülke dışında doğmasına göre değişiklik gösterir.

İngiltere Çocuk Vizesi Başvuruları

İngiltere veya Birleşik Krallık çocuk vizesini almak üç başvuru yolu vardır. Bu yollar Birleşik Krallık içinden şahsen başvuru, Birleşik Krallık içinden çevrimiçi veya posta başvurusu ve son olarak da Birleşik Krallık dışından başvurudur. Tüm başvuru şekillerinde başvurunun ilk aşaması olarak VAF4A başvuru formunun doldurulması gerekir.

Başvurunun Birleşik Krallık’tan yapılması durumunda başvuru merkezi, konsolosluk veya elçilik gibi yerlerden başvuru yapılabilir. Şahsen başvurularda ise başvuru sahibine bir mektup gönderilir. Bu mektupta biyometrik bilgilerin görevlilere verilmesi gerektiği yer alır.

Bu mektubu aldığınızda başvuru yaptığınız merkeze giderek parmak izi, fotoğraf ve diğer biyometrik bilgilerinizi vermeniz gerekir. Başvuru yollarınıza bağlı olarak gerçekleştirmeniz gereken adımların neler olduğunu ilgili birimlerden öğrenebilirsiniz. Ayrıca hazırlamanız gereken belgelerin neler olduğunu öğrenerek hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Birleşik Krallıkta Doğanların Yapmaları Gerekenler

Çocuk Birleşik Krallık’ta doğmuşsa anne ve babasıyla birlikte ülkede kalma hakkını elde eder. Ailenin ülkede oturmak için sınırlı izni varsa söz konusu izne bağlı olarak çocuk ailesiyle birlikte olarak 5 yıl veya 2 yıla kadar ülkede kalabilir. Ülkede kalmak için sınırlı kalma izni bulunduğu durumlarda ise ebeveynle birlikte 10 yıl veya 5 yılda yerleşme hakkı elde edebilirler.

Birleşik Krallık Dışında Doğanların Yapmaları Gerekenler

Çocuk vizesini almak isteyen kişi Birleşik Krallık dışında dünyaya gelmişse vize alabilmesi için 18 yaşında olması veya küçük olması durumunda göre vize başvurularında bulunabilir. Çocuk 18 yaşından büyükse ebeveyni tarafından bakmakla yükümlü kişi olarak belirtip İngiltere’ye gelmenizi sağlayabilir. Çocuk başvuruyu kendisi de yapabilir. Bu durumda İngiltere’de kalış süresi ancak belirlenmiş süre kadar olabilir.

Çocuğun 18 yaşın altında olması durumunda ise ebeveynlerinden herhangi birisinin çocuk adına başvuruda bulunması gerekir. Bu durumda çocuk İngiltere’de bulunduğu süre boyunca ailesi tarafından desteklenir. Çocuk için ebeveynin başvuru yapabilmesinde çocuğun bağımsız hayat yaşamaması, evlilik veya birliktelik içinde olmaması gerekir.

Çocuk Vizesini Almak İsteyenler İçin Gerekli Olan Mali Yeterlilikler

Mali yeterlilik şartını başvuru sahibinin ebeveyni olan ve İngiltere’de bulunan kişinin taşıması gerekir. Ebeveyn olan kişinin yıllık olarak 18600 Euro gelirinin bulunduğu ispatlanırsa çocuğun ülkeye gidebilmesi için mali yeterlilik taşınmış olur. Ayrıca başvuru yapan çocuğun mali birikimi varsa ebeveyne ek olarak bu birikimde kanıt olarak gösterilebilir. Bu sayede ebeveyn ve çocuğun İngiltere’de bulundukları süre boyunca kendilerini mali olarak koruyabilecekleri anlaşılmış olur.

Ebeveyn kişi birden fazla çocuğunu İngiltere’ye getirmek isterse her çocuğu için ayrı olarak belirlenen gelir ihtiyacını karşılayabileceğini kanıtlaması gerekir.

Mali yeterliliğin kanıtlanabilmesi için yıllık gelir tutarı dışında kanıt olarak sunulabilecek belge ve mali durumlar şunlardır;

 • Ebeveyn emekliyse emeklilik parası
 • Kira gelirleri (mülk sahibi olunması durumunda)
 • Banka ekstresi
 • Maaş dökümü (6 aylık)
 • 16 bin euro ve üzerinde tasarruf edilen nakit

Bunlar dışında gelir getiren herhangi bir durum belgeyle birlikte kanıt olarak sunulabilir.

Çocuk Vizesini Almak İsteyenler İçin Gerekli Olan Dil Yeterliliği

İngiltere vize başvurularının tamamında başvuru sahiplerinden İngilizce dil yeterliliği aranır. Bu kural çocuk vizesinde de geçerlidir. Ancak çocukların yaşlarına bağlı olarak dil yeterliliğinden muafiyetleri bulunur.

Ayrıca bazı ülkelerin vatandaşı olanlarda İngilizce dil yeterliğinden muaf tutulmuşlardır. Bu ülkeler şunlardır; Guyana, Yeni Zelanda, Jamaika, Avustralya, Barbados, ABD, Bahamalar, St Lucia, Belize, Trinidad ve Tobago, Dominika, Grenada, Guyana, Kanada, St Kitts ve Nevis vardır. Bu ülkelerin vatandaşları dışında 65 yaş üzerinde olanlar, fiziksel rahatsızlığı olanlar, bakım amacıyla İngiltere’ye gelenler İngilizce şartına tabi değildir.

İngilizce dil bilgisini kanıtlamak zorunda olan kişiler ise yapılan yabancı dil sınavlarına girerek CEFR A1 seviyesinde bir puana sahip olmalıdırlar.

Vize İçin Ödenmesi Gereken Ücret

Vize başvurusunda bulunacaklar başvuru için ne kadar ücret ödeyeceklerinin arayışına girerler. Vize için ödenmesi gereken ücretler ise başvurunun yapılış şekline göre artar veya azalır. Çocuk vizesine başvuru Birleşik Krallık dışından yapılırsa ödenmesi gereken ücret 1464 GBP, posta veya çevrimiçi yollarla yapılırsa 993 GBP’dur.

Vize başvurusunun şahsen yapılması imkanı da vardır. Bu durumda ödenmesi gereken ücret ise 1583 Euro’dur. Bu ücretler ebeveyne bağımlı olarak yapıldığı durumda ise ücretler değişmez.

Çocuk Vizesinde Gerekli Olan Ortak Vize Belgeleri

Çocuk vizesinde İngiliz yetkililere teslim edilmesi gereken iki tür belge vardır. Bunlar ortak vize belgeleri ve destekleyici vize belgeleridir.

Başvurularda İngiliz yetkililerine verilmesi gereken ortak vize belgeleri arasında şunlar yer alır;

 • 2 boş sayfası olan ve geçerlilik süresi devam eden pasaport
 • Geçmiş dönemde kullanılan pasaportlar
 • İngilizce dil yeterliliğini gösteren belge
 • Pasaportta kullanıma uygun 2 tane renkli fotoğraf
 • Çocuğun İngiltere’de bulunduğu dönemde ihtiyaçlarının karşılanabileceğini gösteren mali yeterlilik belgeleri
 • Çocuğun İngiltere’de bulunan kişiyle olan yakınlığı ve fotoğrafları

Bu belgeler şahsen, çevrimiçi ve posta yoluyla yapılan başvurularda teslim edilebilir. Böylelikle yetkililer belgeleri inceleyerek gerekli cevabı verirler.

Çocuk Vizesinde Gerekli Olan Destekleyici Belgeler

Çocuk vizesinin alınabilmesi için gerekli olan ikinci belge türü ise destekleyici belgelerdir.

Destekleyici belgeler arasında ise şunlar vardır;

 • Çocuğun tam adı
 • Çocuğun doğum tarihi
 • Ebeveynlerinin doğum tarihi ve uyruk bilgileri
 • Çocuğa yapılan tüberküloz testinin sonuçları
 • Geçmiş dönemde yapılan göçmenlik başvurularının belgeleri (geçmiş)
 • Ceza mahkumiyet belgeleri (varsa)
 • Ulusal sigorta numarası (varsa)

Destekleyici olan belgeler vize başvurusu için hazırlanmış olan ortak vize belgeleriyle birlikte gönderilir. Bu belgelerin tamamı sayesinde vize için onay veya red cevabı verilebilir.

Vize Başvurusunun İşlem Süreci

Çocuk vizesi başvurusunun işlem süreci yapılan başvuru şekline bağlı olarak değişir. Vize işlem süreci maksimum 12 hafta sürer. Vize için şahsen başvuru yapıldığında bir gün içinde cevap alınabilir. Başvurunun postayla yapılması durumunda ise cevabın gelmesi 8 hafta kadar olabilir. Çocuk vizesine eş vizesiyle birlikte başvurulması durumunda eş vizesiyle birlikte işlem tamamlanabilir. Ancak bazı durumlarda vize işleminin yapılması ve cevabın verilmesi bu sürelerden daha uzun alabilir. Bunda bazı sorunların yaşanmasının etkisi vardır.

Bunlar;

 • İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlanamaması
 • Aranan gelir şartının uygun olmaması
 • Sabıka kaydının bulunması
 • Vize görüşmesine katılma zorunluluğunun olması
 • Vize ortak ve destekleyici belgelerde eksiklik bulunması

Bu sorunlar sebebiyle vizenizin işleme alınma sürecinin uzamasını istemezseniz başvurularda talep edilen belgeleri eksiksiz ve kanıtlarıyla birlikte sunmanız gerekir.

Çocuk Vizesinin Geçerli Olduğu Süre

İngiltere çocuk vizesine başvurulduğunda başvuru onaylanırsa vize alma hakkı dolayısıyla da İngiltere’de oturma hakkı kazanılır. Bu hak 2,5 yıl süreyle geçerli olan bir haktır. 2,5 yılın devamında da İngiltere’de bulunmaya devam etmek istenilirse vize süresi dolmadan yenileme başvurusunda bulunulur. Bu süre zarfında çocuğun eğitim yaşının gelmesiyle eğitim alma hakkı ve daha ileriki yaşlara ulaşması durumunda da çalışma hakkı vardır.

İngiltere Çocuk Vizesi Video;

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×