İngiltere Çalışma Vizesi: Türleri ve Bilgiler

İngiltere Çalışma Vize Başvurusu

İngiltere insanların çalışmak için tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Ülkenin gelişmiş ekonomiye sahip olması ve iş olanaklarının geniş olması insanların ülkede çalışma isteği duymasını sağlar. Ayrıca çalışma koşullarının iyi olmasının da yurt dışı çalışma tercihlerinde İngiltere’nin seçilmesinde etkilidir.

İngiltere’de çalışmak için herhangi bir vize olarak ülkeye gitmek doğru bir adım değildir. Çünkü ülke çalışma türlerine bağlı olarak vize imkanı sunar. İngiltere’de çalışmak isteyenlerin bu nedenle doğru çalışma vizesini alarak ülkeye giriş yapmaları gerekir. Aksi takdirde ellerinde bulunan vizelerde istedikleri sektör ve pozisyonda çalışmaları mümkün olmayabilir.

İngiltere Çalışma Vizesi Çeşitleri

İngiltere Çalışma Vizesi: Türleri ve Bilgiler
İngiltere Çalışma Vizesi: Türleri ve Bilgiler

İngiltere yabancı vatandaşlara verdiği çalışma vizelerini dört ayrı gruba ayırmıştır. Bu nedenle çalışma vizeleri bu gruplar altında incelenir ve vize türüne göre başvuru yapılabilir.

İngiltere çalışma vizelerinin çeşitleri şunlardır;

  • Kısa süreli çalışma sağlayan vizeler
  • Uzun süreli çalışma sağlayan vizeler
  • Yetenekli kişilerin, yabancı yatırımcıların ve iş geliştiricilerin alabilecekleri çalışma vizeleri
  • İngiltere için alınabilecek diğer çalışma vizeleri

Bu çeşitlerdeki çalışma vizelerinin alınması için vize için belirlenen şartların taşınması ve başvurunun doğru bir şekilde yapılması gerekir. Böylelikle vizede belirlenen süre boyunca İngiltere’de çalışmak mümkün olur.

İngiltere’de Kısa Süreli Çalışma Sağlayan Çalışma Vizeleri

İngiltere’de Kısa Süreli Çalışma Sağlayan Çalışma Vizeleri

İngiltere’de kısa süreli çalışma sağlayan vize türleri vardır. Bu vizeler geçici işçi olarak ülkeye gelerek çalışacak kişilere verilmesi sebebiyle geçici işçi vizesi olarak da bilinirler.

Kısa süreli çalışma sağlayan İngiltere vizelerinin çeşitleri;

Yetkili Değişim Vizesi (Tier 5): Yetkili değişim vizesi burs alarak İngiltere’ye gitme şansı elde eden kişilerin alabileceği bir vizedir. Ancak söz konusu burs programının hükümet onaylı olması gerekir.

Yaratıcı ve Spor Vizesi (Tier 5): İngiltere’ye sporcu veya yaratıcı işçi özelliğine sahip olması sebebiyle iş teklifiyle çağırılan kişilerin alabileceği çalışma vizesidir. Bu vize için işveren sponsorluğu gerekir.

Mevsimlik İşçi Vizesi (Tier 5): İngiltere’de çiftçilik yapmak isteyenlerin alabilecekleri geçici vize türü mevsimlik işçi vizesidir. Bu vizenin süresi 6 aydır. Ayrıca bu vizeden İngiltere seyahati içinde yararlanılabilir.

Dini İşçi Vizesi (Tier 5): İngiltere’de dini işçi olarak çalışması gereken kişilerin başvurabileceği geçici çalışma vizesi çeşididir. Bu vizeye sahip olanların vaaz vermek veya dini öğretmek gibi amaçlarla ülkede çalışmaları mümkündür.

Hayır Kurumu Çalışanı Vizesi (Tier 5): İngiltere’de bulunan hayır kurumunda gönüllü çalışmak isteyenlerin alabilecekleri vizedir. Ancak bu vizenin alınabilmesi sponsorluk sertifikasına ihtiyaç duyulur.

Gençlik Hareketlilik Programı Vizesi (Tier 5): İngiliz vatandaşı olan ancak İngiltere dışında yaşayan 18-30 aralığında olan kişilerin alabilecekleri çalışma vizesidir.

Uluslararası Anlaşma Vizesi (Tier 5): Uluslararası Anlaşma vizesi özel hizmetçi olarak çalışacaklarla yabancı hükümet adına çalışacak kişilerin alabileceği vize türüdür.

İngiltere’ye kısa süreli olarak çalışma için gelecek kişilere verilen bu vizeler kademe 5 vizeleri olarak da anılan vizelerdir.

İngiltere’de Uzun Süreli Çalışma Sağlayan Çalışma Vizeleri

İngiltere’de Uzun Süreli Çalışma Sağlayan Çalışma Vizeleri

İngiltere’de kısa süreli çalışmak için vize verildiği gibi uzun süreli çalışacak olan kişilere verilen vizelerde vardır. Bu vizeler kademe 2 vizeleri olarak da bilinirler. Ancak bu vizelerin alınabilmesi için gerekli iş teklif ve çalışma şartlarının gelişmiş olması gerekir.

İngiltere’de uzun süreli çalışma sağlayan çalışma vizesi çeşitleri şunlardır;

Din Bakanı Vizesi (Tier 2): İngiltere din bakanı vizesi İsviçre ve AEA ülkeleri vatandaşı olmayan kişilere verilen vizedir. Ancak bu vizenin alınabilmesi için din topluluğunda çalışma teklifinin alınması lazımdır. Bu sayede teklifi alan kişiler vizeye başvurabilirler.

Şirket İçi Transfer Vizesi (Tier 2): Şirket içi transfer vizesi, çalıştığı şirketin Birleşik Krallık şubesinde çalışması teklif edilen kişilerin alabileceği vize çeşididir. Vizenin alınması için teklifin kanıtlanması gerekir.

Sportsperson Vizesi: Sportsperson vizesine koç ve seçkin sporcular başvurabilir. Ancak bu vizeye başvurulabilmesi için spor koçu ya da sporcunun mesleğinde zirve kabul edilmesi gerekir.

Çalışma Vizesi: Birleşik Krallık çalışma vizesi Birleşik Krallık ülkelerinde çalışması için iş teklifi alan kişilerin alabileceği vizedir. Bu vizeye İsviçre ve AEA vatandaşı olmayan kişiler başvurabilir.

Bu vizelerin alınabilmesi için konsolosluklarda kişilere bildirilen şartları taşımaları ve gerekli belgeleri hazırlayarak başvurularını yapabilirler.

Yetenekli Kişilerin, Yabancı Yatırımcıların Ve İş Geliştiricilerin Alabilecekleri Vizeler

Yetenekli Kişilerin, Yabancı Yatırımcıların Ve İş Geliştiricilerin Alabilecekleri Vizeler

İngiltere ya da Birleşik Krallık ülkesine gelecek yetenekli kişilerin, yabancı yatırımcıların ve iş geliştiricilerinin alabilecekleri vize türleri sunar.

İş geliştiriciler, yetenekli kişiler ve yabancı yatırımcıların alabilecekleri İngiltere vizeleri şunlardır;

İngiltere Başlangıç Vizesi: Bu vize İngiltere’de iş kurmayı düşünen kişilerin alabilecekleri bir vizedir. Ancak vizenin alınabilmesi için yetkili kurum tarafından onay alınmış olması gerekir.

Küresel Yetenek Vizesi: İngiltere küresel yetenek vizesi nitelikli kabul edilen bir alan üzerine çalışan ve bu alanda lider kabul edilen kişilerin alabilecekleri vize türüdür.

Yatırımcı Vizesi: Tier 1 vizesi ya da diğer adıyla İngiltere yatırımcı vizesi İngiltere’de yatırım yapmayı düşünen kişilerin alabileceği bir vizedir. Ancak bu vizenin alınabilmesi için yapılacak yatırımın 2 milyon dolar veya daha yüksek miktarda olması gerekir.

Birleşik Krallık Innovator Vizesi: Birleşik Krallık dışında bir uyruğa sahip olan ve iş kurmak isteyen kişilerin alabileceği vize çeşididir.

Lisansüstü Girişimci Vizesi: Lisansüstü mezuniyeti bulunan kişiler Birleşik Krallık ülkelerinde yapabilecekleri güvenilir bir iş fikirlerinin olması durumunda bu vizeye başvurabilirler. Bu vize Tier 1 türünde olan bir vizedir.

Bu kategoriye giren kişiler çeşitli vize türlerinden durumlarına uygun olanı seçerek vize başvurusunda bulunabilirler.

İngiltere İçin Alınabilecek Diğer Vizeler (Çalışma)

İngiltere İçin Alınabilecek Diğer Vizeler (Çalışma)

İngiltere’de çalışmak için alınabilecek çalışma vizelerinin genel kategorilerinde bulunmayan ve çalışma amacıyla alınabilecek vizeler vardır. Bunlar diğer çalışma vizeleri olarak adlandırılabilirler.

Bu vizelere dair detaylar şunlardır;

UK Soy Vizesi: Bu vize atalarının Birleşik Krallık’ta doğduğunu kanıtlayan kişilerin çalışma amacıyla alabilecekleri bir vizedir. Ancak vizenin alınabilmesi için ataların gösterilmesi yanı sıra başvuru yapan kişinin İngiliz milletinden olması gerekir. Böylelikle vize alınarak çalışmak mümkün olabilir.

Türk İşçi Vizesi: Türk işçi vizesi İngiltere vatandaşı bir kişi ile evli olan ve 1 yıl (en az) İngiltere’de çalışan Türklerin alabileceği bir vizedir.

Türk İşadamları Vizesi: İngiltere’de iş kurma hedefi olan veya kurulmuş olan bir işin başına geçecek Türk iş adamlarına verilen vizedir. Bu vize sayesinde Türk iş adamları İngiltere’ye gelerek çalışabilirler.

Yurtdışı İşletme Temsilcisi Vizesi: Yurtdışı işletme temsilcisi vizesi Birleşik Krallık’ta bir şirketin temsilcisi olarak bulunması gereken kişilerin alabileceği vizedir.

Özel Ev İşçisi Vizesi: Bir evde işçi olarak çalışan kişilerin patronlarının İngiltere’ye taşınması durumunda söz konusu işçinin başvurabileceği vize türüdür. Bu vize sayesinde İngiltere’ye gelerek evde çalışmaya devam edebilirler.

Bu vizelerin alınabilmesi içinse İngiltere tarafından belirlenmiş olan vize şartlarının taşınması ve şartların taşındığının kanıtlanması gerekir.

İngiltere Çalışma ve Oturum vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/ingiltere-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İngiltere Çalışma Vizesi Türleri ve Bilgiler Video;

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×