İngiltere Biyometrik Oturma İzni (BRP)

İngiltere Biyometrik Oturma İzni Başvuru

Birleşik Krallık’ta eğitim, iş ve yaşama amacıyla vize almış olanların vizelerinin süresini uzatmak için başvuru yaptıklarında alabildikleri bir belgedir. Biyometrik olan bu belge eğitim, iş ve ülkede kalmak için vizesi bulunanların bağlı olduğu kişilere de verilen bir belgedir. Bir nevi kimlik görevini gören bu belgede kişiye ait bilgiler bulunur.

Belgede bulunan kişiye ait bilgiler şunlardır;

 • Belge sahibinin ismi
 • Doğum tarihi ve doğduğu yer
 • Sahip olduğu vizeler ve ülkede kalış için taşıdığı özellikler
 • Sağlık erişim bilgileri
 • Kamu erişim bilgileri
 • Varsa ulusal sigorta numarası

Bunların yanı sıra vize başvurusu esnasında alınan yüz görüntüsü ve parmak izlerinin bilgileri de belgede bulunur.

BRP Hangi Bilgilerin Ortaya Çıkması İçin Alınır?

BRP belgesi için kişilerin özel olarak başvuru yapmasına gerek yoktur. Bu belgenin gerekliliği vize başvurusu esnasında kişiye bildirilir ve belge için gerekli bilgileri vermesi talep edilir.

Hazırlanan BRP belgesi ile kişi hakkındaki şu bilgiler ihtiyaç duyulduğunda belgenin incelenmesiyle ortaya çıkarılabilir;

İngiltere Biyometrik Oturma İzni (BRP)
İngiltere Biyometrik Oturma İzni (BRP)
 • Kimlik bilgileri
 • Sahip olduğu eğitim hakları
 • Sahip olduğu çalışma hakları
 • Kamu hizmetlerine erişim hakları
Bu bilgiler gerektiğinde kullanılacağından BRP alan kişiler belgelerini teslim aldıkları anda kontrollerini yapmaları gerekir. Bilgi yanlışlığının olması sorun yaratacağından bilgilerde hata olduğunu tespit ederlerse İçişleri Bakanlığı’na hata bildiriminde bulunmaları gerekir.

Kimlerin BRP Alması Gerekir?

BRP alma zorunluluğu Birleşik Krallık’a uzun süreli olarak gelen kişilerin için zorunludur. BRP alması zorunlu olan kişiler ayrıca birtakım durumlara sahip olan kişilerdir ve ülkede kalışlarının devam edebilmesi için bu belgeyi almaları gerekir. BRP’yi alması gereken kişiler;

 • AEA ülkeleri dışındaki ülkelerin vatandaşları uzun süreli Birleşik Krallık’ta kalmak istediklerinde
 • Ülkede 6 aydan daha fazla kalmak isteyenler
 • Mevcut vizelerini 6 aya kadar uzatmak isteyenler
 • Ülke İçişleri Bakanlığı’na seyahat belgesi için başvuruda bulunacaklar
 • Yeni pasaport alacak ve pasaportlarına vizelerini taşıyacak olanlar
 • Yerleşim izni ile ülkede kalmak isteyenler

Bu özelliklerdeki kişilerin BRP alım şartlarını araştırarak başvuruda bulunmaları ve belgeyi almak için kendilerinden istenilen bilgileri vermeleri gerekir.

BRP İçin Gerekli Olan Bilgiler

BRP belgesi alabilmeniz için sizden istenilen biyometrik bilgileri vermeniz gerekir. Bu sayede size ait olan bilgiler belge içerisinde yer alır. Başvuru için vermeniz gereken biyometrik bilgiler parmak izi ve yüz görüntüsü bilgileridir. Verdiğiniz bu bilgileriniz ülke veri tabanında saklanır.

Belge alacak kişinin 6 yaşından küçük olması durumunda parmak izine gerek yoktur. Bunun dışında 16 yaşından küçük olan çocukların belge alabilmeleri için yanlarında bir yetişkinin sorumlu olarak bulunması gerekir. Parmak izi bilgilerini veremeyecek durumda olan kişilerin başvuruda bulunması durumunda fiziksel özelliklerinin bu bilgiyi veremeyecek durumda olduğu veri tabanına kaydedilir. Bu durumda olan kişilerin sadece yüz görüntüsü alınır.

Biyometrik oturma iznine başvuru yapan kişiler parmak izi ve yüz bilgilerini vermek istemeyebilirler. Bu durumda yaptıkları oturma izni başvurusu reddedilir ve bu redde bağlı olarak da söz konusu kişi sınır dışı edilir. Bu nedenle başvuruda bulunduysanız sizden istenen bilgileri vermeniz gerekir.

Biyometrik Oturma İzninin Uzatılması

BRP sizlere belirli süre için Birleşik Krallık’ta kalma izni veren bir belgedir. Bu belgenin geçerlilik süresi dolduğunda ülkeden ayrılmanız gerekir. Bu nedenle süre dolmadan biyometrik oturma izninizin uzatılması için başvuruda bulunmanız gerekir. Aksi durumda süreniz dolduğunuzda ülkede kalmaya devam etmeniz mümkündür.

Biyometrik Oturma İzninin Kaybedilmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Size verilen biyometrik oturma iznini kaybetmemeniz gerekir. Ancak bu belgeyi kaybetmeniz mümkündür. Bu durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken BRP Lost’tan yararlanarak belgenizi kaybettiğinizi bildirmektir. Belgenizi Birleşik Krallık sınırları içerisinde kaybettiyseniz yeni BRP için 3 ay içinde başvuru yapmanız gerekir. Ülke dışında belgenizi kaybettiğiniz durumda ise Birleşik Krallık’a girebilmeniz için yedek BRP başvurusunda bulunmanız gerekir.

Başkasına Ait BRP Bulunduğunda Yapılması Gerekenler

Şans eseri başkasına ait olan biyometrik oturma izni bulabilirsiniz. Bu durumla karşılaştığınızda bulduğunuz BRP’yi vakit kaybetmeden belirtilen adrese göndermeniz gerekir. Bu gönderim işlemini posta yoluyla yapabilirsiniz. BRP’yi göndermeniz gereken adres ise şudur; Ücretsiz Yayın RRYX-GLYU-GXHZ İade Ünitesi, Posta Kutusu 163 Bristol/ BS20 1AB

İngiltere Biyometrik Oturma İzni (BRP) Video;

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×