Estonya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Estonya Vize Başvurusu

Estonya Vize İşlemlerinde başvuru yapmanız gereken tek yetkili kurum Estonya Büyükelçiliği / Konsolosluğudur. Kısa Süreli Schengen Vizeleriniz için Estonya Konsoloslukları görevlendirdiği kurum turizm/seyahat acentaları aracılığıyla başvurunuzu kabul etmektedir.

Uzun Süreli Vizeleriniz İçin ise doğrudan Estonya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Estonya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Estonya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Estonya Vize Türleri

 • Kısa süreli Vize C TİPİ:Turistik vize, aile ziyareti vizesi, kısa süreli ticari vize, kısa süreli eğitim-kültür vizesi, transit vize, şoför vizesi gibi vize türlerini kapsamaktadır.
 • Uzun Süreli Vize D TİPİ: Aile Birleşimi, Oturum, Çalışma izni vizesi gibi Vizeleri Kapsamaktadır.

Estonya Vizesi için Schengen Vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Estonya Avrupa Birliği üye ülkesi olup, Schengen Bölgesi üye ülkesidir.

Almış olduğunuz Schengen vizesi ile Avrupa Ülkelerinde 3 ayı geçmeyen 90 günlük günlük seyahatlerinizde ilk aldığınız ülke vizesi ile serbestçe dolaşabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Schengen Vizesi Alabilmeniz İçin Avrupa Vatandaşı olmamanız, EFTA üye ülkesi vatandaşı olmamanız, diplomatik kimliğiniz olmamalı, İsviçre vatandaşı olmamanız, öğrenci ve bilimsel araştırma görevlisi olmamanız gerekmektedir.

Estonya’ya aldığınız vizelerin süresi, kullanmış olduğunuz vizelerde uyum ve kötüye kullanım olmadığı zamanında giriş-çıkışlar yaptığınız sürece izin sürelerinin artmasına olanak sağlamaktadır.

Estonya’ya Seyahat İçin Vize Almak Gerekir Mi ?

Estonya Avrupa Birliği ülkesi olup Schengen Vize programına dahil bir ülkedir. Estonya’ya gitmek için Vize almanız gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyetinde bulunan Hususi(yeşil), Hizmet(gri), Diplomatik (siyah/kırmızı) pasaport sahipleri Estonya’ya yapmak istedikleri 90 günden az seyahatler için vize başvurusu yapmak zorunda değillerdir. Yalnızca Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri Estonya Vizesi almak zorundadırlar.

Estonya Schengen üye ülkesi olduğundan Schengen Vize hakkı tanır ve bu hak Bütün Avrupa ülkelerinde serbestçe dolaşmasına imkanı sağlar. Yalnız vizenizi kullanmaya vizeyi çıkarmış olduğunuz ülkeden başlamanız şartı vardır.

Başlamış olduğunuz gezide birkaç gün Estonya ülkesinde konaklayıp başka ülkelere geçiş yaptığınızda vizenizi uygun olmayan koşullarda suistimal amaçlı kullandığınız kanaatine varılabilir. Bu ayrıntılara daha sonraki vize başvurularında sorun yaşamamak için dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Estonya’ya Yapmak İstediğiniz Seyahatin Amaçları ve Süresi Bildirisi Neden Önemlidir ?

Estonya Vize Başvurusunda yapmak istediğiniz seyahatin sürelerini ve amacını mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.

Bunun nedeni daha sonra ki vize başvurularında beyan ettiğiniz süre ve amaçların dışına çıkmadığını kontrol etmek ve almış olduğunuz vizeleri uygunsuz kullanıp kullanmadığınızı takip etmek için gereklidir.

Yapmış olduğunuz seyahatlerde bildirmiş olduğunuz sürelerin ve amaçların dışına çıkılmadığında vizenizi doğru amaçlarla kullanmış olduğunuz kanıtlanır daha sonrasında sorunlar yaşamaz ve vize sürelerinin uzaması için başvuruda bulunmanıza olanak sağlamış olursunuz.

Estonya’ya Davet mektubu İle Çağrıldığınızda Yapmanız Gerekenler

Estonya’ya ziyaret ya da mesleki konular ile ilgili orada yaşayan kişiler ya da kurumlar tarafından çağırılabilirsiniz. Bunun için vize evraklarına Orijinal olarak gönderilmiş ve Estonca olarak şirket yada kurumsal ise antetli kağıda yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli olan mektubunuzu eklemeniz gerekecektir. Mektupta gönderen kişi yada kuruma ait bilgilerin de bulunması gerektiğini unutmayınız.

Estonya’ya yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri mevcut ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için kişi başına gerekli olan miktarı karşılayan banka bilgilerinizi bildirmelisiniz. Size bildirilen banka bakiye limitinin üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Estonya Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2020

 • 1 ocak yeni yıl
 • 24 şubat Estonya Milli Günü
 • 10 Nisan Paskalyadan önceki cuma
 • 12 Nisan paskalya
 • 23 nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı
 • 1 mayıs işçi bayramı
 • 19 mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve spor Bayramı
 • 24-25-26 mayıs Ramazan Bayramı
 • 31 Mayıs Şavuot
 • 23 Haziran Estonya Zafer Günü
 • 24 Haziran St. Aziz Günü
 • 15 Temmuz Demokrasi Günü
 • 31 tem-3 ağs Kurban Bayramı
 • 20 Ağustos Estonya’nın Bağımsızlığını Yeniden Tesis Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 24-25-26 Aralık Noel

Vize İşlemlerinde Pasaport Bilgileri: 90 günü geçen sebeplerle Estonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Estonya Vize başvurularını yapmak zorundadırlar. Bu başvurular sadece direk olarak Estonya konsolosluğu ve Estonya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

90 günden küçük seyahatler için başvuru yerleri Estonya konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar, turizm/seyahat acenteleridir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Estonya arasında  vize muafiyeti anlaşması ile Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet), Siyah Pasaport (diplomatik) sahipleri 6 ayı aşmayan süre içerisinde 90 günden az seyahatler için Estonya Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Estonya Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?: Estonya Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Estonya Vizesi başvuru işlemlerinin Estonya /Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Estonya Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu nedenle Estonya Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Estonya seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Estonya vizesi başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmektedir, vize başvurusunu değerlendirme süresi Estonya Konsolosluğu ve Estonya Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzayabilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişmeler olabilir.

Estonya Vize Başvuru Formu İçin Öncelikler Nelerdir? : Estonya Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Estonya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Estonya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.

Estonya vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Estonya vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Estonya vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

Kişi Yabancı Ülke Vatandaşı İse; Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Estonya vizesi başvurularını Türkiye’de olan Estonya temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir.

Estonya Vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli)  bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni)  ibraz etmelidir.

Vize işlemlerinde bulunan kişiler Estonca bilmemeleri halinde vize başvuru işlemlerini tercüman dahilinde  yapmalıdırlar

Estonya Vizesi Ücretleri: Estonya vize ücreti ve Estonya vize harç bedelleri Estonya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir.

Estonya vize başvurusu yapmadan önce Estonya Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.

Estonya vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Estonya Konsolosluğu anlaşmalı acentalar ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedir.

18 Yaş Altındakiler İçin Vize İşlemleri: Estonya’ya seyahat etmek isteyen 18 yaş altındaki kişilerin velisi bulunan kişiden noter onaylı seyahat izin belgesi bulundurmaları zorunludur. Ayrıca boşanmış anne babalarda velinin tek kendisine ait olduğunu kanıtlar velayet belgesini de ibraz etmeleri gerekmektedir.

Orjinal muvafakatname belgesi: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orijinal belge.

Estonya Vizesi Ret Durumu: Estonya Schengen vizesi için yapmış olduğunuz başvurunuz kabul edilmemesi halinde size Estonya Konsolosluğu tarafından imzalanan bir “Ret Mektubu” gönderilecektir.

Mektubun içeriğinde Estonya Schengen vize başvurunuzun hangi nedenlerle kabul edilmediğini öğreneceksiniz. Başvurunuza ret mektubu gelmesi demek bir daha hakkınız olmayacak  anlamına gelmemektedir. Ret mektubunda yazan eksik ve hatalarınızın neler olduğunu görüp yeni bir hazırlık yapabilir ve bununla beraber yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

Estonya Schengen vize başvurusunun reddi sonrasında ödemiş olduğunuz ücretler size verilmemektedir. Bu nedenle Estonya Konsolosluğunun anlaşma yaptığı kurum turizm/seyahat acentelerinden gerekli yardımı alabilir tecrübelerinden yararlanarak en doğru şekilde sorunsuz başvuru yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanabilir ?

Estonya vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 10-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Sürenin uzaması yada erken sonuçlanması Estonya Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur.

Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır. Estonya vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir.

Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeye bilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir. Estonya VIP (express) vize sonuçları ise 48 ila 72 saat süre arasında sonuç verebilmektedir.

Estonya Seyahati İçin Schengen Vize Almalı Mıyız ?

Estonya seyahati için Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günden az seyahatleri için (C TİPİ) ülkeye girişte bulunmaları için Estonya vize başvurusunda bulunmaları şarttır.

Estonya’ya seyahat yapacak olan şahısların pasaportlarında bir öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi olması durumunda, Estonya’ya girişinde gerekli olan Estonya Schengen vizesi için müracaatta bulunması zorunlu değildir.

Konsolosluk Vize İşlemleriniz Sırasında Sizden Ek Evrak Talebinde Bulunabilir: Estonya’ya yapılacak olan seyahatinizin nedeni, süresi, yabancı uyruklu olup olmadığınız, hangi meslekten olduğunuz, öğrenim durumunuz vs gibi değişkenlik içeren durumlarda Konsolosluk sizlerden ek evrak talebinde bulunmaktadır. Başvuru sırasında hazırlamanız gereken evrakların neler olduğunu öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Vizenizi Sponsor Yardımı İle Alabilirsiniz: Estonya’ya gitmek isteyen öğrencilerin belgeleyebilecekleri bir gelirleri olmadığında onlara sponsorluk edecek bireyler olmalıdır. Bu bireyler en yakın veli olan ANNE-BABA olmalıdır.

Başvuru sahibi için anne-baba başvuru evraklarına kendi gelirlerini belgeleyen evraklarını (maaş bordrosu, banka hesap dökümü, kira gelirleri gibi) da eklemelidir. Başvuru sırasında sponsorlar başvuru sahibi ile gelmek zorunda değildir.

18 yaşından küçükler için mutlaka anne-baba tarafından noterden imzalı muvafakatname de evraklar arasında olmalıdır.

Aynı şekilde sizi Estonya seyahatinizde işvereniniz, bağlı bulunduğunuz kurum yada herhangi bir dostunuz sponsorluk ederek sponsorluk edebilir. Sponsor olan kişi yada kurumlar gelir belgeleri ve kimlik bilgilerini beyan etmek zorundadır.

Vize Başvurusunda Biyometri Veri Önemi: İsviçre vize başvurusu sırasında parmak izi biyometrik fotoğraf gibi verilerin toplandığı Biyometrik İşlem yapılmaktadır. Bu işlem kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla yapılmaktadır.

Biyometri işleminin geçerliliği 5 yıl süre iledir. 5 yıl süre içerisinde Schengen vizesi almış ve biyometri işlemi yaptırmış iseniz bu işlemden muaf tutulursunuz. Ülke, Hükümet temsilcileri, siyasi liderler bu işlemden muaftırlar.

yaş altı çocuklar parmak izi alınamayacağından biyometrik veriden muaftırlar. Fiziksel engel taşıyan parmak izi veremeyecek kişilerde sağlık raporlarını ibraz etmek suretiyle bu işlemden muaftırlar.

Önemli Ayrıntı: Estonya Konsolosluğunun talep ettiği Biyometrik Veri Beyanları Macaristan Konsolosluğu da talep etmektedir. Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği aracılığı ile yapılan vize işlemlerinde tekrar biyometri beyanı verilmek zorundadır.

Estonya Vizesi Gaziantep

Estonya’ya ziyaret etmek isteyen borda pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir. Ülkeye giriş ve kalma nedenine  göre turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi, transit vize aile bileşimi vizesi için müracaatta bulunabilirler. Kısa süreli turistik vize alacak olanlar 90 günü geçmemek sür’atiyle vizeden almadan ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.  Son 5 yıl içinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş olan başvuru sahiplerinin kısa süreli konaklama hakkına sahiptir. Transit vize için başvuru yapanlar Ülkede konaklama iznine sahip değillerdir. 90 günden fazla kalınacaksa uzun süreli, ticari vize, aile ziyareti vizesi, aile bileşimi vizesi çalışma vizesi için başvuru yapmalıdır.

Gaziantep Estonya Vize İşlemleri

Estonya vizesi için müracaatlar Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyüleyiciliğiyle ya da   yapabilmektedir. Gaziantep’te Estonya vizesi için başvuru yapacak olanlara büyük kolaylıklar sunulduğu Gaziantep vize merkezi aracılığı ile vize başvurularınızı Ankara’ya gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Gaziantep Estonya Vize Türleri

Estonya vize türleri ülkeye gerçekleştirilecek ziyaret sayısı ve amacına göre değişmektedir. Estonta vizesi müracaatları Macaristan Konsolosluğu, Macaristan Büyük elçiliği ve Konsoloslukça yetkilendirilmiş olan Gaziantep vize merkezi aracılığıyla yapılmaktadır. Vize müracaatları 30 gün içinde değerlendirilip sonuçlanmaktadır. Yeşil pasaport, Gri pasaport, ya da Diplomatik pasaportlardan birine sahip olanlar Cezayir ziyaretini 6 aylık bir süre içinde doksan günü geçmemek sür’atiyle vizeden almadan ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Tüm bunlara ek olarak lacivert pasaporta sahip olanlar bu haklardan yararlanamayacağı gibi vize alamamaktadır.

Gaziantep Estonya Vize Başvurusu Hakkında

Gaziantep Estonya vize için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra hazırlanması, vizeyle ilişkin başvuru formlarının eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra Gaziantep vize merkezimize evraklarımızı teslim edebilirsiniz. Son 5 yıl içinde parmak izi vermemiş ve Schengen vizesi için bulunmayan başvuru sahiplerinin parmak izi ibrazında bulunmaları gerekmektedir.

Evraklar teslim edildiksen sonra vize işlemleriniz başlatılmaktadır. Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği sizden mülakat talep edecektir. Mülakat esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak ve evrak eksikliği nedeniyle sorun yaşamamak için, sizden talep edilen vize için gerekli evrakların alacağınız vize türü ile ilgili gerekli tüm evrakların vize başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir. Gaziantep Estonya vize işlemleriniz ile ilgili tüm işlemler Gaziantep vize merkezimiz tarafından gerçekleştirilmektedir

Gaziantep Estonya Vize Süresi

Vize başvurunuz olumlu şekilde sonuçlandığında Gaziantep vize merkezi temsilcilerimizden Pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Gaziantep Estonya vize işlemleri sorunsuz şekilde yapılması için tüm evrakları hiç eksik olmayacak şekilde hazırlanması diğer başvurularda evrak eksiklikleri nedeniyle aksiliklerle karşılaşmamanız için Gaziantep vize merkezi kısa sürede vize işlemlerine çözüm üreterek karşılaşabileceğiniz tüm sorunları ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Romanya vizesi için randevu almak için Gaziantep vize başvuru merkezi aracılığıyla başvurunuzu yapabilir ve vizenizi sorunsuz bir şekilde alarak rahatlığıyla seyahatinizi planlayabilirsiniz. Gaziantep vize merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz

Gaziantep Estonya Vize Ücreti

Gaziantep Estonya Vize çıkacak olan vize türüne ve göre ülkede ziyaret edilecek süreye  göre değişiklik gösterir. Vize ücreti hakkında bilgi almak için Gaziantep vize merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Konsolosluk tarafından belirlenen harç ve vize başvuru ücretine vize merkezi danışmanlık ücretleri dahil değildir.

Estonya Turistik Vize

Estonya Sovyetler Birliğinden ilk olarak ayrılan ve kendi parasını kendi basan ülkedir. Kuzey Avrupa’da bulunmaktadır. Ülkenin yarısı ormanlık alandır ve nüfusu azdır.

Ülkede 1500 den fazla ada vardır. Ülkenin büyük kısmında internet hizmeti bedava sunulmaktadır ve ülkede bütün bürokratik işlemler hatta seçimler bile online olarak yapılmaktadır.

Bu nedenle ülkede büyük oranda kağıt israfı önlenmektedir. Çocuklara 7 yaşından itibaren bilgisayar öğretilmekte olup, anayasasında internetin ücretsiz verilmesi gereken bir haktır diye ibaresi olan tek ülke ünvandadır.

Ülke yaz turizmi için biçilmiş kaftan değerinde bir ülkedir. Beyaz Kumsallar, ahşaptan Villalar, müzeleri ve tarihi evleri ile görülmeye doyulmayacak bir ülkedir.

Estonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılmalı

Estonya Vize Başvurusu için formlar internet üzerinden Rusça, Estonca, İngilizce olarak yanıtlanır. Vize numarası ile e-posta adrese gönderilir. Bu çıktı alınarak Estonya Konsolosluğuna imzalanarak gönderilir. 7-15 yaş arası çocuklar anne-baba pasaportunda fotoğrafları bulunmalıdır. 7 yaş altı için fotoğrafa gerek yoktur.

Estonya Schengen Vizesi Özellikleri

Estonya seyahati için Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ülkeye girişte bulunmaları için Estonya vize başvurusunda bulunmaları şarttır.

Estonya’ya seyahat yapacak olan kişilerin pasaportlarında bir öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi olması durumunda, Estonya’ya girişinde gerekli olan Estonya Schengen vizesi için müracaatta bulunması zorunlu değildir.

Estonya’dan başlamak üzere diğer Schengen ülkelerine de Schengen vizesine sahip oldukları için rahatça seyahat edebilmektedirler. Estonya’ya seyahat etmek isteyen kişiler sınır 90 gün ile belirlenen seyahatleri için Estonya Schengen Vizesi alabilmektedirler.

Estonya Turistik Vize başvuru işlemlerinize Estonya’ya gerçekleştireceğiniz seyahat tarihinizin  4 hafta öncesinden hazırlıklarına başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için müracaat yapabilme süresi en fazla  90 gün yani 3 aydır.

Seyahat tarihine 15 gün kala başvuru yapmak isteyen vatandaşlar seyahat etme sürelerine geç kalabilirler. Estonya Turistik Schengen Vize kısa süreli bir vize kategorisidir. Başvuru yapan kişinin ilk Schengen vize başvuru süresi 90 gün konaklamalı olup farklı elzem durumlar dışında mümkün görünmemektedir.

Schengen vize başvuru yapan kişinin seyahat süreleri içerisinde göstermiş olduğu tutum ve almış olduğu vizeyi doğru kullanım  durumuna göre aralıklarla yükselerek verilmeye devam edilecektir. Uzun süreli Estonya Schengen vizesine sahip olmak isteyen kişiler uzun süre kalma sebeplerini ifade etmek zorundadırlar.

Estonya Schengen Vize Ücretlerine Ait Özellikler

Estonya Schengen  vize ücreti, vizenin türüne, seyahat süresine, Schengen vizesi veya D vize kategorisine (uzun süreli vize) bağlı olarak değişmektedir. Vize ücretleri konsolosluk tarafından belirlenen harç bedelleri ile vize alım başvuru merkezlerinin hazırlık koordinasyon bedeli olarak ortaya çıkmaktadır.

Estonya Turistik vizesi için müracaatta bulunan 6 yaş altı çocuklar Estonya Turistik vizesi harç bedelinden muaf tutulmaktadır. Bu vizeler için değişen özelliklere göre ücretleri Estonya  Konsoloslukları belirlemektedir.

Estonya Turistik Vize Başvuruları Süreleri

Estonya Turistik vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Estonya Turistik vizesi başvuru işlemlerinin Estonya Cumhuriyeti ya da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Estonya Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu nedenle Estonya Turistik vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Estonya seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Estonya vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Estonya Konsolosluğu ve Estonya Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

Estonya Vize İşlemlerinde Biyometri Bilgisi Hakkında

Estonya Turistik vizesi başvurularında kimlikte sahteciliği önlemek amacıyla  25 Eylül 2014 tarihinden itibaren parmak izi ve biyometrik fotoğraf uygulamasına geçiş yapmış bulunmaktadır. Bu nedenle Estonya Turistik vizesi için başvurusu yapan kişiler Biyometri İşlemi yani “parmak izi taraması” yaptırmak zorundadırlar.

Estonya Turistik Vizesi Nasıl Alınır Hakkında

Estonya vize başvuru işlemleri Schengen(kısa süreli) C tipi vize, istisnası olmayan durumlar dışında Estonya Konsolosluklarında yapılmamaktadır

Estonya’ya,resmi işlemler, turistik geziler, ticari faaliyetler, gelir amaçlı seyahatler, ziyaret maksatlı gidişler, tedavi olmak amacıyla gidilen seyahatler, spor müsabakaları, iş toplantısına katılım durumları, kısa süreli eğitim seyahatleri, araştırma yapma, gönüllü sosyal yardım durumları gibi durumlarda seyahat gerçekleştirmek üzere olan kişilerin tabi olduğu vize Schengen vizesi “C Tipi” vize kategorisine girer.

Bu seyahatlerde bulunmak isteyen kişiler Estonya Konsolosluğunun izin vererek yetkilendirmiş olduğu kurumlar turizm/seyahat acenteleri ile başvurularını yapabilirler.

Estonya Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken  Konular

Sizden istenmiş olan evraklar Estonya vize başvurusu için gerekli olan genel Estonya vize başvuru evraklarıdır. Konsolosluğun vize işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.

Estonya vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Estonya vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Estonya turistik vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Estonya Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Estonya Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir . Bu nedenle daha önceden planladığınız seyahatiniz için lütfen önceden otel ve uçak rezervasyonlarınızı yapmayınız. Buda sizin için maddi bir kayıp olacaktır. Almış olduğunuz otel ve uçak rezervasyonlarının sorumluluğu kurumumuzca alınmamaktadır. Konsolosluk sadece vize bölümü olarak uçak ve otel Ön Rezervasyonlarını kabul etmektedir.

Estonya’ya yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için kişi başına gerekli olan meblağı karşılayan banka bilgilerinizi bildirmelisiniz. Size bildirilen banka bakiye limitinin üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Estonya Ticari Vize

Estonya ve Türkiye arasında 1924 de  imzalanan dostluk anlaşması ile ilişkiler ile ticaret hacmi de büyümüştür. 2016 verilerine göre Türkiye-Estonya arasında ticari ciro 108 milyon € ihracatla 55 milyon €’luk ithalat ile sonuç olarak 163 milyon€ büyümüştür.

Türkiye Avrupa Birliği üye ülkesi olan İspanya ve İtalya’yı da geçerek 2016’da Estonyanın 17. ihracat ortağı olmuştur.

Estonyadan; tekstil, tekstil ürünleri, makine ve makine ekipmanları, metal ve mücevher İthal ediyoruz

Estonya da bulunan Türk Yatırımları küçük çaptadır Uluslararası platformda teknolojik gücüyle tanınan Estonya sıcakkanlı güler yüzlü insanları, yemyeşil doğası stressiz rahat ve renkli sosyal hayatı ile göz kamaştırıyor.

Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra bağımsızlık kazanan Estonya dijital reformda ilerlemiş olup Avrupa’da siber alanda bir numara olmayı hedefliyor. Estonya serbest ticaret politikası ve düşük vergilendirme ile genç girişimcilerin hedefi haline geliyor.

Yorucu prosedürlere gerek kalmadan yeni iş alanları girişimler yaratmak istiyorsanız destek bulabilir yatırım imkanlarıyla karşılaşabilir ve işleri büyütülebilecek bir ortam haline geliyor. Schengen ülkesi olması ile de kolaylıkla gezme keşfetme imkanı sunuyor.

Estonyaya Yapmak İstenen Ticari Görüşmeler İçin Hangi Tür Vize Alınır

Estonya’ya yapmak istediğiniz ticaret alanındaki iş görüşmesi için Schengen C TİPİ vize almanız gerekmektedir. Schengen C Tipi vize 3 ay süre ile 90 günü geçmeyen kısa süreli seyahatler için alınan vize türüdür.

Schengen vize başvurusunu Estonya Konsolosluklarının anlaşma yaptığı kurum turizm/seyahat acenteleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Estonya Konsolosluğu çok farklı ve gerekli durumlar olmadıkça kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli Schengen vize başvurunuz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ticari Vize Diğer Vizelerden Daha Önce Çıkabilir Mi ?

Estonya vize işlemleriniz hangi tür vize olursa olsun sonuçlanma süreleri değişiklik göstermez. Estonya vize başvurularınız vize türüne göre vizenin daha kısa veya uzun sürede çıkması kısa süreli vizelerde geçerli değildir.

Ortalama 15 iş günü uzunluğunda olan vize çıkış süresi Estonya Konsolosluklarının yoğunluklarına göre işlem süresine bağlıdır. Estonya Vize İşlemleri İçin alınması gereken randevunun Kısa sürede alınabilmesi evraklarınızın sorunsuz hatasız takibi için ”Vize Randevu” İle iletişime geçiniz.

Estonya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Estonya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×