Maden Vize Başvurusu

Maden vize başvurusu sürecinde yalnız kalmak istemeyen kişilerin başvurduğu ilk yol kendilerine bir danışman arayışıdır. Danışmanlar karışık olan başvuru sürecinde üzerlerindeki sorumlulukları bir nebze azaltabilmek adına vize başvuru firmalarına ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada güvenilmesi gereken vize firmaları belirli konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş olanlar olmalıdır.

Vize başvuru sürecini hızlandıran bir unsur ise davetiye yoluyla vize başvurusu yapmaktır. Yurtdışında yaşayan ve ikamet etme izni olan kişilerin akrabalarını ya da tanıdıklarını yurtdışına çağırma hakları vardır. Bu kişiler ilgili makamlara gidip bir davetiye mektubu yazmaları dâhilinde bu mektuplar seyahat edecek olan kişilerin dosyalarına eklenebilirler. Aynı zamanda kişiler yurtdışına çalışma amacıyla gidiyorlarsa bu konuda yazılan bir davet mektubu da işlerine yarayacaktır. Bu tür davet mektupları kişilerin çalışacağı kurumlar ya da kişiler tarafından yazılabilmektedir. Ancak her iki durumda da bu davetiyelerin yerel yönetimler tarafından onaylanmaları zorunludur.

Vize başvurularında uyulması gereken koşullardan bir tanesi biyometrik fotoğrafların nasıl olması gerektiğidir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken kurallardan ilki fotoğrafın yeterince yeni olmasıdır. Kişilerin kendileriyle fotoğrafta görünen kişinin aynı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüzleri yakından çekilmelidir. Yüzleri net şekilde görünmelidir. Fotoğrafın çekildiği arka fonun beyaz olması gerekmektedir. Unutulmaması gereken başka bir hususta fotoğrafı çekilen kişilerin aksesuarının olmamasıdır. Maden vize başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik fotoğraf hususunda uyması gereken başlıca kuralları bunlardır.

Vize başvuru sebeplerine göre değişkenlik gösteren bir başka unsur ise vize türleridir. Vize türlerine göre toparlanacak olan evraklar ve sonuçlanma süreci de değişkenlik göstermektedir. Her türlü vize dosyasında bulunulması gereken evraklardan ilki ise kişilerin kimlik fotokopileridir. Kimlik fotokopileri çekilirken bilgilerin net gözükmesi önemlidir. Eğer önceden alınan bir vize varsa bu da dosyaya eklenmelidir. Ayriyeten kişilerin geçerliliği hala süren pasaportlarıyla birlikte, geçerliliğini yitirmiş pasaportlarında eklenmesi zorunludur. Kişilerin gelir durumunu kanıtlayan belge ile banka hesap dökümü belgesinin de eklenmesi gerekmektedir. Kişilerin ülkelere gidiş saati ve tarihini belirterek gidişinin kanıt belgesi olarak sunulan uçuş biletlerinin de eklenmesi zorunlu belgelerin içinde bulunmaktadır.

Vize evrakları toplama konusunda seyahat edecek olan kişilerin çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. Eğer düzensizce ve hatalı bir nokta olursa vizelerin başvuru iptali meydana gelebilmektedir. Maden vize başvurusu yapıldığı süreçte kişilere yardımcı olacak bilgiler vizerandevu.com sitesinde bulunmaktadır.

  • Elazığ Vize Merkezi

    Elazığ Vize Merkezi

    Elâzığ Merkez, Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice Elazığ’ın ilçeleri olarak biline ve Elazığ vize…

    Devamını Oku »
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×