Elâzığ

Elazığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde konumlanmış, Malatya, Tunceli ve Bingöl ile komşu olan bir şehirdir. Şehirdeki Harput Kalesi ilgi odaklarından birisidir. Yerleşim yeri olarak yeni bir şehir gibi görünse de tarihten pek çok medeniyetin izini sokaklarında taşımaktadır.

Keban Barajı, Elazığ da dahil olmak üzere civar illerdeki pek çok yerin birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Böylesine büyük ve önemli bir ihtiyaç kaynağına ev sahipliği yapan Elazığ; şelaleri, kaplıcaları, kanyonları, mağaraları ile oldukça turistik bir kenttir.

Elazığ’da Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer alan Fırat Üniversitesi, 1975 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. 48.000 öğrencisi ile Fırat Üniversitesi, birçok şehir dışından ve şehir içinden öğrenciye eğitim sağlamaktadır.

Elazığ; tarihi, doğal, yapay, eğitim gibi pek çok özelliği ile insanların merak ettiği şehirlerden birisidir. Aynı zamanda Elazığ’ın çeşitli yöresel lezzetlerini tatmak için bile bu şehir ziyaret edilmektedir. Tatlı peynirli ekmek, köfte tost, gömme, sırın, muhaşerli köfte, mumbar dolması, patila, içli köfte, işkene gibi çeşitli yörsel tatlarıdır.

Elazığ birçok öğrencinin ve turistin kesişim noktası olması sebebiyle her yıl şehri binlerce kişi ziyaret etmektedir. Elazığ hakkında detaylı bilgi almak ve seyahat planlamalarınızda neler yapabileceğinizi öğrenmek için vizerandevu.com internet sayfasındaki telefon numaralarından veya whatsapp destek hattından iletişim sağlayabilirsiniz.

  • Elazığ Vize Merkezi

    Elazığ Vize Merkezi

    Elâzığ Merkez, Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice Elazığ’ın ilçeleri olarak biline ve Elazığ vize…

    Devamını Oku »
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×