Keban Vize Başvurusu

Keban vize başvurusu sürecinde atılan adımlardan ilki seyahate çıkan kişilerin başvuru dosyalarını hazırlamalarıdır. Bu noktada bir hata yapılmaması büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde başvuru yapan kişilerin dosyaları reddedilebilmektedir. Bu konuda yetkili bir firmaya güvenmek, kişilerin başvuru sürecinin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Yurtdışı vizesini almakta büyük rol oynayan etkenlerden bir tanesi de davetiyedir. Davetiye iki farklı şekilde gönderilmektedir. Bunlardan ilki vize başvurusu yapılan yerde ikamet izni olan kişiler tarafından yollanan davetlerdir. Bu davetlerin geçerlilik gösterebilmesi davetiyeyi gönderen akraba ya da başvuruyu yapan kişiyle bir ilgisi olan kişilerin orada ikamet edebiliyor olmasından geçmektedir. Ayrıca bir işte çalışmak amacıyla uzun süreli yurtdışına çıkacak olan kişilerin de davet yoluyla yurtdışına çıkması olasıdır. Bu davetler kişilerin çalışacağı kurum ya da kişiler tarafından yazılmalıdır. Her iki belgenin de dosyada geçerli sayılması için ülkede bulunan yerel yönetimler tarafından onaylanması mecburidir.

Keban vize başvurusunda bulunan kişilerin dosya hazırlama sürecinde dikkat etmesi gereken ilk evrak fotoğraflarıdır. Yeni çekilmiş olan bir biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır. Biyometrik fotoğraf istenilen boyutlarda ve kişilerin yüzü net gözükecek şekilde olmalıdır. Fotoğraf çekilirken arka planın beyaz veya açık renkte olmasına dikkat edilmelidir aksi takdirde koyu fonlu fotoğraflar sebebiyle vize başvuruları iptal edilebilmektedir. Bunların yanı sıra fotoğrafta bulunan kişi üzerinde görüşü kısıtlayacak hiçbir aksesuarın bulunmaması gerekmektedir.

Vize türleri seyahat amacına göre değişmektedir. Örneğin bir kişi yurtdışına okumak amacıyla gidiyorsa bu kişinin uzun süreli D tipi vize alması gerekmektedir. Ancak seyahat edecek kişi yalnızca gezi amaçlı gidiyorsa bu kişinin kısa süreli C tipi vize alması yeterli olacaktır. Bu noktada vize için gerekli olan evraklarda değişmektedir ancak her zaman dosya içeriğinde bulunması gereken evraklarda vardır. Bu evraklardan ilki kişilerin şahsi bilgilerinin net olarak çıktığı bir kimlik fotokopileridir. Geçerliliği devam eden pasaportları, geçerliliği bitmiş olan pasaportları ve varsa önceki zamanlarda alınmış olan vizeleri de bu dosyaya eklemek zorunludur. Yapılması tavsiye edilen sağlık sigortaları, kişinin isteğine bırakılmıştır. Ancak yapıldığı takdirde dosyaya eklenmelidir. Kişilerin yurtdışına çıktıklarında geçinebileceklerini ve geri dönebileceklerini gösteren banka hesap dökümleri ve bu miktarla uyumlu gelir belgeleri de dosyada bulunmalıdır. Bunların yanında son temel evrak olarak seyahat bilgilerini içeren biletlerinde eklenmesi zorunludur.

Bütün vize başvurularında olduğu gibi Keban vize başvurusu aşamalarında da toplanması gereken belgeleri dikkatli bir şekilde hazırlamak gerekmektedir. Küçük bir hata dahi yapılsa, başvuru başarısız bir şekilde sonlanabilmektedir. Bu hassas süreçte güvenilir bir merkeze güvenmek, hata payını en aza düşürmeye yaramaktadır. Güvenilir bilgilere ulaşmak isteyen kişiler vizerandevu.com adlı siteden yardım alabilmektedir.

  • Elazığ Vize Merkezi

    Elazığ Vize Merkezi

    Elâzığ Merkez, Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice Elazığ’ın ilçeleri olarak biline ve Elazığ vize…

    Devamını Oku »
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×