Alacakaya Vize Başvurusu

Alacakaya vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin ilk öncelikle konsolosluklar tarafından yetkilendirilen bir kuruluşla irtibata geçmeleri gerekmektedir. Bu yetkili kuruluşlar kişilere birçok noktada yardımcı olabilmektedir. İşlemlerin başladığı günden son güne kadar seyahat edecek olan kişilerin yanında olarak vize başvuru sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasında büyük bir rol oynamaktadırlar.

Vize işlemlerini kolaylaştıracak bir yol ise yurtdışından davetiye alınmasıdır. Ancak seyahat etmeyi planlayan yolcuların başka bir ülkeye gitmesi davetiye yoluyla işleme koyulduysa bu konuda uyulması gereken koşullar mevcuttur. Bunlardan birisi davetiye yollayan kişilerin, vize başvurusu yapılan ülkede ikamet etmesi gerekmektedir. Bunun yanında davetler o ülkede bulunan belediyeler tarafından onaylandıktan sonra kişilere gönderilmelidir. Aksi takdirde vize başvuru işlemlerinde sorun yaşanabilmektedir. Vize alımında bu belgenin yetkili mercilere sunulması zorunludur. Davetiye yoluyla yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin davetiye almasının bir başka sebebi ise ticaret ve iş yapmak amacıyla ilgili kurumlar tarafından ülkeye çağırılmasıdır. Bu davetiyenin ilgili kurumlara sunulması amacıyla vize başvuru formlarında bulunması gerekmektedir.

Vize başvurusu yapılırken seyahat edecek olan kişilerin dosyalarının eksiksiz olması gerekmektedir. Vize başvurularının başarılı sonuçlanmasını için dosyaya konulması gereken evraklar vardır.  Alacakaya vize başvurusunun yapılması için gerekli olan evraklardan ilki biyometrik fotoğraftır. Bunun sebebi vize başvurularının başarılı bir şekilde sonlanmasında belirleyici faktörlerden birisi olmasıdır. Bu fotoğrafların belirli kurallara uyması gerekmektedir. Bu kurallardan ilki kişilerin yüzlerinin yarısından fazlasının fotoğraf karesini doldurması gerekmektedir. Bir diğer koşul ise arka fonla alakalıdır. Bu fotoğrafların arka planı beyaz olarak seçilmelidir. Son olarak çekilen biyometrik fotoğraflarda kişinin üzerinde aksesuar bulunmamalıdır.

Vize başvurularında bulunan kişilerin seyahat sebeplerine göre vize türleri değişim göstermektedir. Bu sebeple toplanması gereken evraklarda değişim göstermektedir. Ancak her vize türünde bulunması gereken temel evraklardan ilki kişinin kimlik fotokopisidir. Daha sonra bu evraklara güncel pasaportla beraber eski pasaportlar ve önceden alınan vizelerinde eklenmesi de gerekmektedir. Bunların yanında banka hesap dökümü ve kişilerin gelirlerini kanıtlayan e-devlet onaylı belgeleri de eklemeleri gerekir. Kişinin isteğine bağlı olarak bir sağlık sigortası yapılır ve bununda dosyaya eklenmesi gerekir. Son olarak eklenmesi gereken bir başka evrak ise uçak biletidir. Uçak bileti gidilmek istenen ülkeye gerçekten gidildiğini gösterecek bir kanıt niteliği taşımaktadır. Uçak biletinin de dosyaya eklenmesi zorunludur.

Alacakaya vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin gerekli evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde toparlaması mecburidir. Ancak bu süreçte seyahat etmek isteyen kişilerin kafaları çok fazla karışabilmektedir. Bu süreci daha rahat atlatabilmek adına vizerandevusu.com sitesinden yardım alabilirsiniz.

  • Elazığ Vize Merkezi

    Elazığ Vize Merkezi

    Elâzığ Merkez, Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice Elazığ’ın ilçeleri olarak biline ve Elazığ vize…

    Devamını Oku »
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×