Yozgat

Yozgat İç Anadolu Bölgesinde yer alan tarihi Hititler dönemine kadar dayanan en eski şehirlerden birisi olarak bilinmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yozgat günümüzde toplam 14,123 km² (5.452 mil²)’lik yüz ölçümü ile İç Anadolu’nun güzide bir ili olarak karşımıza çıkmaktadır.

5000 yıllık köklü bir tarihe sahip olan farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Yozgat şehrini ziyaret etmek isterseniz: Tivinum Antik Kenti, Kerkenes Harabeleri, Sarıkaya Roma Hamamı, Çeşka Yeraltı Şehri, Akdağmadeni Kilisesi, Çapanoğlu Camii, Yozgat Müzesi, Sarıkaya Kaplıcaları ve Çamlık Milli Parkı gezi rotanıza ekleyebileceğiniz güzide mekanlardan bir kaçıdır.

Sadece gezilecek yerleri değil yemekleriyle de ön plana çıkan Yozgat’a yolunuz düşerse mutlaka tatmanız gereken yemekler; bulama çorbası, arabaşı çorbası, testi kebabı, Yozgat böreği, incir uyutması tatlısı, mayalı bazlama, altüst böreği, pezzik cacığı, çiğdem pilavı, madımak yemeği, parmak çörek ve çapçup mantısıdır.

Kültürel zenginlikleri ile İç Anadolu bölgesinin güzide şehirlerinden olan Yozgat gerek tarihi, gerek kültürel, gerek sıcak kanlı insanıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirler arasındadır.

Eğer yolunuz Yozgat şehrine düşecekse veya seyahat planlaması yapmak istiyorsanız şehir hakkında detaylı bilgiye Vize Randevu firmasından ulaşabilirsiniz.

  • Yozgat Vize Merkezi

    Yozgat Vize Merkezi

    Yozgat Vize Merkezi faaliyetlerimiz devam etmekte. Vize alabilmek için Yozgat Merkez, Yerköy, Yenifakılı, Şefaatli, Sorgun, Sarıkaya, Saraykent, Kadışehri, Çekerek, Çayıralan,…

    Devamını Oku »
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×