Kırşehir

Kırşehir, İç Anadolu Bölgesinde yer alan 252 köy ve 6 ilçeye ev sahipliği yapan bir şehirdir. Kırşehir’in rakımı ise 985 ve plakası 40’dır.

Kırşehir birçok lezzeti ile de ün salmıştır. Kırşehir’in enfes lezzetlerinden şu şekilde bahsedilebilir; Kırşehir köftesi, çullama, çirleme, pekmezli pelte, tandırda çömlek paça, ayva dolması, pancar çırpması.

Yüz ölçümü 6.570 km² olan Kırşehir birçok il ile komşuluk yapmaktadır. Kırşehir ile sınırı kesişen illerden şu şekilde bahsedilebilir; Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Nevşehir, Yozgat.

Kırşehir’i ziyaret etmek isteyen kişilerin, şehirde havaalanı bulunmamasından kaynaklı olarak çevre illerdeki havaalanlarına iniş gerçekleştirip bir kara ulaşım aracı ile Kırşehir’e ulaşması gerekmektedir. Ancak otobüs veya özel taşıtlar ile de şehiri ziyaret etmek mümkündür.

İç Anadolu’nun güzelliklerini barındıran Kırşehir, aynı zamanda Ahi Evran Üniversitesi’ne de sahiptir. Bu sebeple yıl boyunca öğrencileri de misafir etmektedir. Kırşehir’in doğal güzelliklerini yakından görmek ve çeşitli lezzetlerini öğrenmek için gerçekleştireceğiniz seyahatlerde yardım almak için Vize Randevu firması ile görüşebilirsiniz.

Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi’nin şehirlerinden birisi olan ve çeşitli şehirlere sınırı olan bir şehirdir. Sınır olduğu iller arasında Ankara, Aksaray, Nevşehir, Yozgat ve Kırıkkale bulunmaktadır.

Kırşehir bünyesinden havaalanı barındırmasa da eğitim odaklı bir şehir olduğunu bünyesinde bulunan Ahi Evran Üniversitesi ile göstermektedir. Ahi Evran Üniversitesi sayesinde birçok öğrenciyi şehrinde ağırlamaktadır.

Kırşehir’de toplamda 6 adet ilçe bulunmakta ve bu ilçelerin ismi ise; Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur şeklindedir. Bu ilçelerin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri görmek için turistler gelmektedir.

Kırşehir’in tarihi ve doğal güzellikleri içerisindeki mutlaka gezilmesi gereken mekanlar şu şekilde sıralanabilir; Kesikköprü, Aşık Paşa Türbesi, Dulkadirli Yeraltı Şehri, Yunus Emre Türbesi, Melikgazi Türbesi, Üçayak Kilisesi, Cacabey Medresesi, Kepez Yeraltı Şehri, Ahi Evran Zaviyesi, Hacıbey Konağı, Kalendar Baba Kümbeti, Kapucu Camii, Lala Camii, Alaaddin Camii, Fatma Hatun Kümbeti ve Aflak Baba Kümbeti’dir.

Kırşehir seyahat planlaması yapmadan önce kaliteli ve verimli bir tatil geçirmek için Vize Randevu firmasından danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×