Erzincan

Erzincan Türkiye’nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Nüfusu 157 bin 452 kişi olan Doğu Anadolu’da bulunan bu merkezin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Adeta köklerini ağaca salmış bir tarihi ağaç gibidir. Erzincan tarihi Hitilere kadar dayanmaktadır. Erzincan bu dönemlerde Hitit Devleti’nin topraklarıydı ancak daha sonra Mengüceklilere bir dönem başkent görevini üstlenmiştir. Bununla beraber Cumhuriyet Dönemi’nde bir dönem Çarlık Rusya’sının hakimiyeti altına giren Erzincan I. Dünya Savaşı’nın ardından 13 Şubat 1918’de tekrar ülke sınırlarımız içerisine girmiştir.

Tarih öncesine dayanan kaynaklarda ilçemizin ismi Eriza olarak kullanılmaktadır. Ayrıca daha sonraki Yunan kaynaklarında ise Arizis olarak geçmektedir. Çeşitli dillerde, çeşitli kelimelerle adlandırılan Erzincan’ın bu ismi, tarih boyunca dilden dile yuvarlanarak en son halini almıştır.

Erzincan ilçelerinde de görülmesi gereken birçok mekan vardır. Munzur Dağları’na yakın olan bu ilimizin görülmesi gereken yerlerden bazıları Altıntepe Ören Yeri, Aygır Gölü, Ekşisu Kaplıcaları ve Girlevik Şelalesi olarak sıralayabiliriz.

Türkiye’de her bölgenin veya her şehrin kendine has yiyecekleri olduğu gibi Erzincan’ında birbirinden güzel ve lezzetli yemekleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, etli üzüm yaprağı sarma, babikko, kelecoş ve evelik dolması olarak sıralayabilmekteyiz.

Daha birçok doğal güzelliğe ve lezzetlere sahip olan ilimiz Erzincan hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişilerin vizerandevu.com adresinden bilgi alabilmesi mümkündür

  • Erzincan Vize Merkezi

    Erzincan Vize Merkezi

    Erzincan Merkez, Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü ilçelerinden Erzincan vize merkezi ofisi adresimize ulaşıp başvurularınız içini…

    Devamını Oku »
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×