Endenozya Vize

Endenozya vize başvurusu hakkında söylenecek ilk önemli bilgi buraya seyahat etmek isteyen kişilerin önceden bir işlem yapması gerekmediğidir. Endonezya anlaşmalı olduğu ülkelere kapıda vize uygulamasını kullanma şansı vermektedirler. Yurtdışında belirli ülkelerde uygulanan bu uygulamada seyahat etmek isteyen kişilerin yaklaşık 30 güne kadar talep edecekleri turist vizelerini kapıda alma hakkı bulunmaktadır.

Endonezya dünyada bulunan ada ülkelerinin en büyüğüdür. Aynı zamanda farklı etnik gruplardan oluşmasına rağmen dünyada bulunan en kalabalık Müslüman ülkesidir. Bu nedenle Türkiye’den son zamanlarda çeşitli sebeplerden Endenozya vize başvurusu yapan kişi sayısı artmıştır.

Endonezya 12 Ocak 2010 tarihinde başlattığı Kapı Vizesi uygulamasını yaklaşık 65 ülkeye kullanma hakkı tanımıştır. Türkiye’de bu vizeyi almakla yükümlüdür. Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan kişiler Kapı Vizesi uygulamasıyla 30 günlük bir vize alma hakkına sahiplerdir. Ancak Endonezya’da 30 günden daha az süre kalınacaksa bu vize işlemlerinin gerekli evrakların dosyalanması halinde uçuşların bulunduğu hava limanlarında veya ülkenin gümrük kapısında hızlı bir süreçten geçerek elde edebilirler. Endonezya’ya seyahat etmeyi düşünen hususi, hizmet ve diplomatik pasaportu olan vatandaşların ülkeye 2 haftalık bir süreç için vizesiz giriş yapabilme hakları mevcuttur.

Endenozya vize başvurusu esnasında belirtilen seyahat sebeplerine göre 1 aydan daha uzun bir süre ülkede kalacak kişilerin Endonezya Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla vizeye başvurmaları gerekmektedir. Vize süreci Endonezya’da daha hızlı ilerliyor olup yaklaşık 3 iş günü içerisinde sonuçlar kişilere bildirilmektedir. Endonezya Konsolosluğu vizeleri alacak kişilere randevu vermemektedir, çalışma stilleri bu değildir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin vize başvuru formunu hatasız bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir. Ayrıca kişiler Endonezya’ya bir davet üzerine de gidebilir.

Vize başvurusu yapan kişilerin her başvuruda yapması gerektiği gibi dosyalarına eklemesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar Endonezya Vize Başvuru Formu, seyahatlerin amacını belirten dokümanlar, kişilerin ulaşımla birlikte konaklama bilgilerini gösteren evraklar ve kişiler bu seyahate bir davetiye ile çıkıyorsa dosyada bu Davet Mektubu’nun da bulunması gerekmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak amacıyla vizerandevu.com sitesinden yararlanılabilinir.

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×